آیا جنگنده‌های لهستانی به اوکراین کمک خواهند کرد؟

🔳آیا جنگنده‌های لهستانی به اوکراین کمک خواهند کرد؟
▪️همزمان با شروع بحران در شرق اروپا و حمله روسیه به اوکراین تحولات به سمتی رفت که مشخص بود دست‌کم به لحاظ هوایی ارتش اوکراین حرفی برای گفتن در برابر روسیه ندارد. درحالیکه اوکراین تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به دلیل وجود زیرساخت‌های بسیار بزرگ در قلمرو این جمهوری خودمختار ظرفیت بالایی برای طراحی، توسعه و تولید جنگنده‌های مورد نیاز خود داشت اما به جز آنچه از روزگار اتحاد با روس‌ها برایش باقی مانده بود عملاً در مدت ۳۲ سال پس از جدایی آنها کاری در حوزه توسعه نیروی هوایی خود انجام ندادند.
▪️در حالی که اوکراین هیچ محدودیتی برای خرید جنگنده از خود روسیه پیش از کودتای ۲۰۱۴ نداشت و در این زمینه حتی کشورهای غربی نیز می‌توانستند جنگنده‌های مدرن مجهز کنند که بتواند دست کم در برابر جنگنده‌های روسی قابلیت مقابله داشته باشد اما آنها دست به چنین کاری نزدند. اگر در طول هشت سال گذشته سالیانه ۱۰ فروند اف۱۶ یا ۱۵ از آمریکا یا جنگنده‌هایی مثل یوروفایتر یا رافال از کشورهای اروپایی خریداری کرده بود، امروز دست کم چند اسکادران جنگنده نسل ۴++ داشت که می‌توانست از آنها در برابر جنگنده‌های روسی بهره بگیرد.
▪️هنوز هم این سوال و ابهام بزرگ وجود دارد که چرا طرف اوکراینی نخواست جنگنده‌ای را طراحی کرده یا در طول این چند دهه اقدام به خریداری جنگنده‌ای که بتواند از حریم هوایی شهرهای مهم این کشور نگهبانی کند – با توجه به اینکه اوکراین کشور بسیار پهناوری  نسبت به موقعیت جغرافیایی خود به عنوان یک کشور اروپایی شمار می‌رود – اگر یک نیروی هوایی قابل و قدرتمند داشت بدون شک می‌توانست از آن به صورت نقطه‌ای و پراکنده بهره بگیرد. جنین توانمندی با توجه به همکاری و هماهنگی اطلاعاتی کشورهای غربی ارتش اوکراین یک مزیت بسیار بزرگ بود که در جنگ های امروزی بسیار تعیین کننده است.
▪️به عنوان مثال در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران موقعیت جنگنده‌ها و و فعالیت خلبانان ایرانی توسط امریکا و همچنین آواکس‌های سعودی به صورت مداوم به اطلاع طرف عراقی می‌رسید و آنها در چند سال آخر جنگ با استفاده از همین اطلاعات موفق شدند ضربات دردناکی به زیرساخت‌های اقتصادی کشور ما وارد کنند. به صورت مشخص اهمال و سستی سران اوکراین در بی‌توجهی به نیروی هوایی‌شان به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. همان گونه که پیش از این هم گفته شد مقامات اوکراینی انتظار داشتند به جای خرید جنگنده، با عضویت در ناتو برای خودشان امنیت هوایی به صورت مجانی خریداری کنند که در اظهارات چندین باره رئیس‌جمهور غربگرای این کشور در مورد ایجاد منطقه پرواز ممنوع در آسمان این کشور خود را نشان داد.
▪️بدون شک سران سیاسی و نظامی اوکراینی امروز فهمیده‌اند که اشتباه دردناکی کرده‌اند که در طول این سال‌ها به سراغ گسترش نیروی هوایی خود نرفتند. التماس‌های چند روز اخیر آنها برای دریافت جنگنده‌های شرقی یا همان جنگنده‌هایی که میراث شوروی سابق بوده و در برخی از کشورهای اروپای شرقی در حال فعالیت هستند و تاکیدی است بر این حماقت و به احتمال زیاد ندانم کاری بزرگ حالا دارند پی به آن می‌برند. در حالیکه جنگنده‌هایی که از شوروی سابق در کشورهایی مانند لهستان، بلغارستان، مجارستان یا رومانی باقی مانده و امروز قابلیت پرواز دارند به صورت عمده میگ ۲۹ ای و سوخو۲۵ است، اما باید دید که این جنگنده‌ها که در مورد میگ ۲۹ توسط لهستان ویرایش‌های جدیدی دریافت کردند می‌توانند دست طرف اوکراینی را پر کنند یا نه!
▪️اگر تا پیش از نابودی بیشتر پایگاه‌های هوایی اوکراین نیروی هوایی این کشور تقویت شده و امکاناتی جدید در اختیار گرفته بود بدون شک این مهم شاید قابلیت اجرایی داشت اما این را باید دانست که ورود میگ ۲۹ از لهستان به اوکراین چیزی را تغییر نخواهد داد. در این مورد می‌توان چند دلیل برشمرد: یکی اینکه این جنگنده‌ها قدیمی هستند و دوم آن که تعدادشان بسیار اندک است و نیروی هوایی اوکراین خود جنگنده شناسنامه‌دار و قدرتمندی مانند سوخو ۲۷ در اختیار داشت که در روزهای نخست جنگ توفیق چندانی نداشتند. این مهم را باید یادآور شد که جنگنده‌های سوخو ۲۷ اوکراینی به شکل قابل توجهی توسعه یافته بودند.
▪️با وجود مقاومت‌های ابتدایی از طرف لهستان به نظر می‌رسد این کشور بالاخره تسلیم فشار آمریکا شده تا جنگنده‌های میگ ۲۹ خود را به اوکراین تحویل بدهند. البته این اقدام در قبال دریافت جنگنده‌های مدرن اف ۱۶ بلوک ۷۰ صورت خواهد گرفت. همه شواهد به ما می‌گوید که این اقدام آمریکا صرفاً برای دلگرمی به طرف اوکراینی است و اینکه می‌خواهد بگوید ما مردم اکراین و ارتش این کشور را در برابر حمله روسیه تنها نگذاشتیم.
🔳درس‌های ایران از نیروی هوایی اوکراین
▪️این قول را به شما می‌دهم که جنگنده‌های احتمالی لهستان یا هر کشور دیگری که قرار است به اوکراین تحویل داده شوند هیچ عملکرد موفقی نخواهند داشت و چه بسا همزمان با ورود به آسمان اوکراین توسط سوخوهای روسی رهگیری و سرنگون شوند. داشتن هر تعداد جنگنده بدون داشتن یک پدافند قدرتمند که بتواند از فرودگاه‌ها و زیرساخت‌های یک پایگاه هوایی دفاع کند هیچ ارزشی نخواهد داشت. شاید اوکراینی‌ها موفق شده باشند چند جنگنده روسی یا بالگرد آنها را سرنگون کنند اما در برابر ۶۵۰ موشک مختلفی که به خاک اوکراین اصابت کرده عملاً ناکارآمد بوده است.
▪️جنگ اوکراین تجربه‌های گرانسنگی دستکم برای کشور ما دارد. نیروهای مسلح ما باید درس‌های بزرگی از این جنگ بگیرند. ارتش مجهز و قدرتمند روسیه که دارای یکی از بزرگترین زرهی‌ها و توانمندی موشکی جهان است به کشور اوکراین حمله کرده و در حال پیشرفت در خاک این کشور است. روسیه هر چند از همه توان خود برای ورود به جنگ بهره نگرفته اما صدها بالگرد، هواپیما، جنگنده و هزاران دستگاه انواع و اقسام تجهیزات نظامی بزرگ و کوچک را میدان نبرد برده که می‌تواند درس بزرگی برای نیروهای مسلح ما باشد.
▪️این جنگ نشان داد که داشتن یک نیروی هوایی قدرتمند و به روز می‌تواند بسیار موثر باشد و این فلسفه و باور که ما هرچه هزینه نیروی هوایی خود کنیم در برابر نیروی هوایی آمریکا، رژیم صهیونیستی یا برخی از  کشورهای همسایه که از جنگنده‌های پیشرفته‌ برخوردار هستند کاری از پیش نخواهیم برد، اشتباه است. وسعت بسیار زیاد سرزمینی ایران و جغرافیای پیچیده و داشتن یک پدافند بسیار بسیار قدرتمند بومی این فرصت بی بدیل را فراهم کرده تا نیروی هوایی ایران به شکل آبرومندانه و درستی به جنگنده‌های مدرن تجهیز شوند.
▪️این جنگنده‌ها در کنار هوش سرشار خلبانان ایرانی می‌توانند در دفاع از آسمان شهرهای بزرگ کشور و همچنین تاسیسات حیاتی نقش آفرینی کنند. وجود طرح‌های بسیار خوب در نیروی هوایی در حوزه گسترش و استفاده از جغرافیای زمین و بهره گرفتن از زیرساخت های موجود در کشور هرچند خوب است، اما اگر این همه طرح‌ها و ایده‌ها درخود جنگنده‌ای قابل و به‌روز برای رزم هوایی داشته باشد آن وقت آسمان ایران بسیار نفوذ ناپذیر خواهد شد.
یادم رفت این نکته را بنویسم که هرگونه انتقال جنگنده از لهستان به عنوان یک کشور عضو ناتو به اوکراین تبعات سنگینی برای این پیمان نظامی داشته باشد و مشکلات بسیاری را پدید بیاورد. با وجود برخی چراغ سبزها در محافل سیاسی به نظر می‌رسد در محافل نظامی به ویژه در وزارت جنگ آمریکا مخالفت با ارسال جنگنده‌های شرقی در خدمت کشورهای عضو ناتو، سوالات بسیاری مواجه شده و با مخالفت جدی این ژنرال‌ها همراه خواهد شد.
این ژنرال‌های آمریکایی از این واهمه دارند که این اقدام لهستان باعث شود تا روس‌ها با فعال کردن گسترده سامانه‌های پدافندی برد بلند خود مانند اس ۴۰۰ نه تنها آنچه به عنوان جنگنده جدید در اختیار این کشور قرار می‌گیرد را سرنگون می‌کند بلمه فضا را هم برای جنگنده‌ها و هواپیماهای ناتو ناامن خواهند کرد…
منبع: اخبار سوریه و media.hamshahrionline.ir

این مطلب را نیز بخوانید

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌..

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌.. سن، [المحاسن] عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *