باکو و آنکارا کودک انگلیس – درگیری ایران با انگلیس در قفقاز

ترویج پان‌ترکیسم توسط کسانی که اصالتاََ ترک نیستند.

واقعیت این است که پس از مرگ حیدر علیف، فرزند قماربازش هیچ اختیاری از خودش نداشته و ندارد. پس از مرگ حیدر، الهام علیف که در کاباره‌ها و کازینوهای استانبول و آنتالیا جذب سرویس امنیتی ترکیه شده بود، آنقدر خرابکاری، بدمستی و رفتاری غیراخلاقی داشت که «میت» به سادگی سوارش شود و هنوز هم دارد سواری می‌گیرد. متاسفانه در همه این سال‌هایی که الهام علیف در باکو قدرت را در دست دارد، ما حواسمان به این نبود که چه عاملی باعث شد تا او این همه به دامن آنکارا بیفتد. به نظر هم نمی‌رسد کسی در کشور ما این مهم را بررسی کرده باشد.

هر چند که رفتن به سمت آنکارا از همان زمان حیدر علیف شروع شد، زمانی که او کلاه گشاد ترک‌ها سرش رفت و با بیرون کردن مستشاران ایرانی که در حال آموزش نیروهای مردمی برای مقابله با اشغالگری ارمنستان بودند. در واقع، مقامات وقت ترکیه به او گفتند که ما خودمان اشغالگران ارمنی را بیرون می‌کنیم و این وعده بیش از دو دهه طول کشید تا آن زمان که برای بیرون کردن اشغالگران دست به دامان تروریست‌های بدنام وابسته به ترکیه شدند.

در حالی که باکو توهم حذف ایران از کریدور جنوب -شمال را دارد و به گمان خود می‌تواند ایران را از مسیر تجاری به اروپا متوقف کند و بر سر راه ترانزیت و تجارت ایران مانع ایجاد کند، امروز هیاتی فنی و مهندسی از ایران به سرپرستی «خیرالله خادمی» معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور وارد ارمنستان می‌شود تا در مشارکت در تکمیل جاده تاتو، مسیر دیگری جایگزین جاده گوریس – قاپان شود. تکمیل جاده تاتو که تنها کمتر از ۱۵ کیلومتر از آن باقی مانده، به این معنا است که ایران بدون نیاز به ورود به باکو به ارمنستان می‌رسد و از آنجا به روسیه و اروپا متصل می‌شود.

امروز قرار بر این است که هیات فنی ایرانی بازدیدی از این محور در خاک ارمنستان داشته باشند و برنامه این است که فعلا جاده فرعی ایمن‌سازی و تنظیم رویه شود تا جاده اصلی طراحی و در مدت زمان کوتاه اجرا شود.

باید توجه داشته باشیم که این مسیر از خطوط حیاتی برای تجارت و ترانزیت ایران به اروپا و اتصال اروپا به چین محسوب می‌شود و باید این مسیر را زنده و روان حفظ کنیم.

ایران با انگلیس در قفقاز درگیر است

▪️ایران در دهه ۱۳۷۰ با اعزام مستشارانی از سپاه و نیروی تازه تاسیس قدس و گسیل حجم قابل توجهی از تسلیحات توسط وزارت دفاع اقدام به آموزش نیروهای مردمی برای دفاع از مردم باکو کرد. در این مورد می‌توانید به صحبت‌های سردار حقیقت‌پور تکیه کنید که فرماندهی مستشاران ایرانی در آن زمان را بر عهده داشته است. اما هر چه که بود، نه تنها مستشاران ایرانی را بیرون کردند، بلکه با کلاه گشادی که مقامات آنکارا بر سر حضرات باکویی گذاشتند روند بازپس‌گیری مناطق اشغالی در قره باغ بیش از دو دهه زمان برد. اما این همه ماجرا نبود و نیست.

▪️بارها گفته و نوشته‌ام که جریان اخوان المسلیمن بخشی از چندگانه سازمان اطلاعاتی انگلیس است که در طول قرن نوزدهم برای بر هم زدن بافت اجتماعی و سیاسی جهان اسلام ساخته شد. بهائیت، بابیت، وهابیت و صهیونیسم بخش‌های دیگر این چندگانه بودند که هر چند دو تای اولی به یمن پیروزی انقلاب اسلامی در ایران در آغوش صهیونیست‌ها جا خوش کردند، اما سه عنصر دیگر یعنی وهابیت به دلیل پشتوانه سنگین مالی ناشی از دلارهای نفتی، اخوانی‌گری به دلیل حضور و نفوذ در میان کشورهای عربی و در نهایت نیز صهیونیسم به دلیل حمایت بی‌قید و شرط خانواده‌های ثروتمند یهودی و نفوذ در ساختار تصمیم‌گیری غرب موفق به تثبت خود شدند.

▪️امروز ایرانِ ما با همه این مصنوعات انگلیسی در حال جنگ است و پنجه در پنجه آن‌ها انداخته است. با کمال تاسف باید بگویم که شناخت ما از جریان اخوانی واقعا اندک و در بضاعت ناچیزی بود و کلاه گشاد این جریان همچنان بر سر گروهی در کشور است که فکر می‌کنند می‌توانند با استفاده از این جریان، در میان کشورهای اسلامی اسلام سیاسی را رشد دهند اما هنوز متوجه نشده‌اند که این اسلام سیاسی دشمن اسلامی سیاسی شیعه است و در طول یک دهه گذشته دلایل بسیار زیادی وجود داشته که ثابت کند این جماعت هیچ ارتباط قلبی با ایرانی‌ها، به ویژه شیعیان نداشته و همه ارتباطات سلبی بوده است.

▪️امروز ایران با این سه عنصر در همه منطقه، به ویژه در مناطق شمال غربی خود درگیر است. تمرکز این عناصر در مرزهای جمهوری باکو وجه جدیدی از چالش‌های پیش پای ایران را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند سیستمی که این‌ها را در قرن نوزدهم ساخت، پرورش داد، حمایت کرد و امروز هر یک از آن‌ها را به شکلی در یکی از کشورهای منطقه حاکم کرده در حال هدایت آن‌ها برای ضربه زدن به ایران است. شاید رقابت میان اخوانی‌ها و وهابی‌ها باشد، اما این‌ها هیچ اختلافی با صهیونیسم ندارند و به همین دلیل در عین دشمنی با یکدیگر، با صهیونیست‌ها روابط بسیار نزدیکی دارند و این موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده است.

▪️این رئیس سازمان جاسوسی انگلیس است که عملا ترکیه را مدیریت می‌کند و افسار اردوغان را در دست دارد و سال گذشته جریان‌های وابسته خود را در قفقاز جمع کرد و جنگی هفت هفته‌ای راه انداخت و هدف نهایی نیز قطع خطوط دسترسی ایران به قفقاز بود. دقت در این مساله نشان می‌دهد که این جریان‌ها بدون هدایت یک بزرگ‌تر که فرماندهی آن‌ها را بر عهده دارد، به صورت واضح‌تر، ایران با انگلیسی‌ها در قفقاز مانند همه‌ جای منطقه درگیر است. با گذشته بیش از دو قرن از شروع مداخلات انگلیسی‌ها در منطقه، آن‌ها هنوز دست بردار نیستند و دنبال احیای منافع خود در یک بازی بزرگ‌تر برای قطع خطوط مبادلات جهانی و کنترل آن هستند.

▪️چندی پیش در گزارش‌هایی نوشتم که انگلیسی‌ها در کنار اماراتی‌ها در صدد کنترل بنادر مختلف هستند و چند سال پیش هم در همین کانال مطالب و مواردی در مورد جنگ محورها نوشته و سلسله گفتارهایی داشتم. در حالی که امریکا از حضور فیزیکی برای اعمال نفوذ ناتوان است بخشی از بازی به طرف انگلیسی واگذار شده تا او بتواند مسیرهای ارتباطی رقبای امریکا را با کمک عوامل منطقه‌ای خود قطع کند. ترکیه در طول این سال‌ها بخشی از این طرح بود که ابتدا در سوریه شکست خورد و حالا هم باید پوزه‌اش در قفقاز به زمین مالیده شود. اردوغان آن اندازه بی‌اختیار است که حتی به بهای هزینه‌های گزاف اقتصادی این موارد را پیش می‌برد.

▪️به همین دلیل عرض کردم که الهام علیف هم مسلوب الاختیار است. او برای اینکه در باکو در قدرت بماند، هر امتیازی می‌دهد و هر اقدامی می‌کند. یک بار برای ما خوش‌رقصی می‌کند و یک بار برای ترکیه و رژیم صهیونیستی. او آنقدر در این سال‌ها بازی را یاد گرفته که بداند چگونه خودش را بر طناب قدرت حفظ کند، اما همه می‌دانند حرفه‌ای‌ترین بندبازها هم بالاخره روزی سقوط می‌کنند. این یک امر حتمی و بدون هیچ شبهه‌ای است.

منبع: t.me/syriankhabar و t.me/news_revolution

این مطلب را نیز بخوانید

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌..

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌.. سن، [المحاسن] عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *