حنوکا و افزایش ظلمت ۱۱

نوکا عید گشایش و افتتاح معبد و نور یا عید گشایش دروازه های عالم زیرین و افزایش ظلمت۱۱

 

«مهر نیایش»

برای خشنودی اهورامزدا، می ستایم او را با بهترین نمازها، _و ستایش، بلند آوازگی و پیروزی باشد برای مهر ایزد ایزدی که مینوی است و 👈داور روز پسین که 👈هزار گوش دارد و 👈ده هزار چشم و دارندهٔ دشتهای فراخ است.
می ستایم مهر ایزد را، و درود و ستایش می گویم ایزدی را که دارندهٔ دشت های فراخ است، که چراگاههای سبزگون و گسترده اش بر گاهوارهٔ زمین آرامش بخش است و آسایش دهنده.
ستایشم پیش کش آن ایزدی که نگاهبان راست ترین گفتار است، که نیکویی هایش از شمار فزون است : _پیکرش برازنده و بلند و استوار. _ و با هزار چشم، بینای دورترین دورهاست، _که همیشه بیدار و بی خواب است.
که چون نگینی زرین پیرامون کشور را فراگرفته، که 👈نگاهبان پیمان هاست، که هماره همه جا هست : در درون کشور و بیرون کشور و فراز و فرود آن.
می ستایم مهر ایزد را، و آن اهورای بزرگ بی همتا آفرینندهٔ آنرا، می ستاییم با آیین دین، با شاخه های سبز برسم_ماه را، و آن خورشید را، ستارگان را، و مهر را که سرور همهٔ کشورهاست.
می ستایم با همهٔ جان، آن ایزدی را که شکوهمند است. می ستایمش با آیین دین، آن ایزدی را که دارندهٔ دشت های سبزه رستهٔ فراخ است. که آسایش بخش و نگاهبان سرزمین های آریائی است.
می ستایم مهر ایزد خوش پیکر نیرومند را که هیچ گاه به دام فریب پای نمی افکند. می ستایمش که ره آورد ما می سازد آن بهترین بخشش های اهورایی را: _آزادی و به روزی و رهایی در_ داوری و تندرستی و پیروزی و پاکی و پارسایی.
من می ستایم_می ستایم آن ایزد فرازین پایگاه گرفته را؛ با همهٔ جان و نیرو می ستایم آن نیرومندترین و سودرسان ترین ایزد را با آیین های دین، با سرودهای دل انگیز از جان خاسته که با بهترین گفتارهای آیینی بهم آمیخته؛ این همه را برای ایزد مهر که دارندهٔ دشت های فراخ است.
و مزدا_اهورا است که همه آگاهی از کردارهای راستین ستایشگرانهٔ مردم دارد، _و پاداش اهورایی از آن زنان و مردانی است که نگاهداری آیین های دین شان، و ستایش آنان برای مهر ایزد به راستی و درستی باشد. }

نکته۱: نام عیسی بن مریم مسیح موعود روح الله در کتاب انجیل متی #عمانوئیل به معنای (خدا با ما است) ذکر شده است.

نکته۲: اینکه #عیسی بن مریم (ع)در چه تاریخی متولد شده است. محل بحث و گفتگو و کشمکش های زیادی بوده است. آنچه مسلم است تاریخ ۲۵ دسامبر تاریخی است که در قرن چهارم میلادی برای تولد وی ذکر شده است. و در بعضی منابع مسیحیت شرقی تاریخ ششم ژانویه را هنوز به عنوان تاریخ تولد صحیح عیسی(ع) می دانند.

نکته۳: اینکه استاد هاشم رضی فرمودند در اثر اشتباه در کبیسه تاریخ تولد عیسی بن مریم (ع) از ۲۱ دسامبر به ۲۵ دسامبر تغییر نمود. ممکن است تنها دلیل مسئله نباشد. با توجه اینکه در روایت خاخام لهستانی، ظاهراً عبرانیان هم تاریخ ۲۵ کیسلو را تاریخ ورود نور در جهان می دانند. پس احتمال وجود روایتی متفاوت در مورد عدد ۲۵ در میان عبرانیان وجود دارد. این مسئله را در ادامه بررسی خواهیم نمود.

نکته ۴: یکی از علل روشن نمودن آتش این بوده که پریان جادوگر چون از جنس آب هستند از آتش می گریزند. و در عوض جنیان چون آتشی هستند با آب میانه خوبی ندارند.

نکته۵: در وجه تسمیه یلدا عده ای از ایرانشناسان واژه هایی را از زبان اوستایی به هم چسبانده اند و به اصطلاح جعل نموده اند. و یا عده ای دیگر آن را واژه ای متعلق به زبان لُری می دانند. این نظرات تا کنون برای فقیر پذیرفتنی نبوده است. به عنوان یک ایرانی علاقه مند به تاریخ و فرهنگ ایران باستان دوست داشته ام
. چنین نظراتی را بپذیرم . اما شواهد آن به نظر فقیر کافی نبوده است. علی الخصوص که در زبان سُریانی واژهٔ یلدا به همین صورت به معنای زایش وجود دارد. و این مسئله احتمالاً باز می گردد به دوران نفوذ آیین میترائیسم در خاک سوریه و امپراطوری روم.

نکته ۶ : مسئله تغییر سال آریایی ها از نقطه انقلاب زمستانی به اعتدال ربیعی، مسئله اختلافی است. بسیاری از دانشمندان چنین نظری را پذیرفته اند. عده ای نیز مخالف چنین نظری می باشند. به نظر می آید که شروع سال رومی از ژانویه نیز تحت تأثیر آیین میترائیسم رومی بوده است.

نکته۷: ستایش ایزد مهر یا هر کدام از ایزدان کواکب اعم از مثبت یا منفی آن خالی از اشکال نیست . برای فرد مسلمان که می خواهد به ایزد مهر کمک نماید و یا از نفس فلکی خورشید قدرت دریافت نماید. بهتر است که سوره مبارکهٔ شمس را پس از طلوع آفتاب و قبل از غروب آفتاب (۱۰ یا ۱۲بار )تلاوت نماید .

نکته۸: آیین میترائیسم رومی، همان مهرپرستی ایرانی نیست بلکه آیین های پاگانی اروپایی (یونانی و رومی) نیز در آن وارد شده است. و به مرور از اصل خویش منحرف شده است.

 

ادامه دارد …

منبع:https://eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − 2 =