خوارج مدرن

خوارج مدرن

نگاهی به شبکه ماهواره ای اهل بیت علیهم السلام

در چند دهه اخیر به پخش برنامه های دینی از طریق ماهواره توجه بسیار شده است.در این دوره ماهواره جای اعزام مبلغ به کشورهای دوردست را گرفته و کثیری از مردم مخاطب این ابزار تبلیغی جدید شده اند.

اهمیت بررسی شبکه های ماهواره ای دینی:

بررسی شبکه های ماهواره ای دینی از جهات مختلفی مهم و با اهمیت هستند که فهرست وار به برخی اشاره می شود:

۱-تاثیر و تخریب بر عقاید

۲-تاثیر بر فرهنگ

۳-مقاصد سیاسی

*باید توجه داشت که شبکه ماهواره ای با موضوعات دینی یکی از بهترین بهانه ها برای ورود ماهواره در میان خانواده های متدینو بستر سازی برای انتقال انواع پیام ها به این اقشار است.

شبکه اهل بیت علیهم السلام

مرکز پخش این شبکه در ساندیگوی امریکاست که توسط طلبه جوان افغانی به نام حسن اللهیاری اداره می شود.و در زمان بنیانگذاری یعنی  ۱۲  اوریل سال ۲۰۰۹ از طریق ماهواره گالکسی ۱۹   فقط در امریکا و کانادا قابل مشاهده بود و از ۱۲ اوریل ۲۰۱۰ از طریق ماهواره هاتبرد به جمع شبکه های جهانی پیوست.

سیاست ها و اهداف

موضوع اصلی این شبکه اثبات و دفاع از ولایت امیر المومنین و ائمه معصومین علیهم السلام و تبیین چگونگی غصب خلافت توسط خلفای راشدین اعلام شده است.اما به طور کلی می توان اهداف این شبکه را اینگونه ترسیم کرد:

۱-تفرقه افکنی در ردای رد خلفای اهل سنت

که به وسیله راهکارهای زیر به ایجاد تفرقه می پردازد:

*اهانت ، ناسزا و فحش به خلفا و همسران پیامبر

*برچسب زنی بر اهل سنت

*جسارت به علمای اهل سنت

*بی منطق نشان دادن شیعه

۲-اثبات حقانیت یا تضیف شیعه!

یکی دیگر از سیاست های این شبکه ایجاد تفرقهدر بین شیعیان به خصوص شیعیان ایران با القای شبهه و ارائه مطالب در مورد مسایل ایران به عنوان حکومت شیعه است. برخی شواهد این امر عبارتند از:

*رد اصل ولایت فقیه

*جسارت و اهانت به امام خمینی (ره)

مثلا این سخن اللهیاری: البته آقای خمینی قبل از انقلاب در بین مردم مقدس بود اما ادعایی کرد _ولایت فقیه_ که او  را از دین خارج می کند…..

*جسارت به مقام معظم رهبری

مثلا این سخن اللهیاری :من مقام رهبری شما را لعنت می کنم!!! همه دنیا لعنت می کند!!!……

*تایید شعار نه غزه نه لبنان به بهانه آزادی بقیع

*ایجاد فاصله بین شیعیان و مرجعیت معظم شیعه

اللهیاری اساسا مراجع را عادل نمی داند…

*تخریب دولت جمهوری اسلامی ایران

*دفاع از امریکا

مثلا این کلام اللهیاری: میزان حق و باطل ربطی به امریکا ندارد شاید امریکا از این شبکه راضی باشد یا نباشد!ما حق می گوییم…. امریکا در افغانستان یک شیعه نکشته!بروید و تحقیق کنید هر چه کشته سلفی و عمری بوده!…

*اعتقاد بر عدم ایجاد شرایط ظهور

*اهانت به ملت ایران

در این میان چند سئوال از این شبکه باید پرسیده شود:

-در کجای مذهب ما فحش و ناسزا اجازه داده شده است؟آیا سیره اهل بیت طبق نظر ایشان توهین و فحش به اهل سنت بوده است؟…. او که مراجع ایران را نمی پذیرد و علمای افغانستان نیز از او برائت جسته اند پس این علمایی که به سخنان آنان استناد می کند چه کسانی هستند؟

نکته پنهان

اللهیاری بارها و بارها به تعریف از خود و شبکه پرداخته است:”من به تائید اینها_علمای ایران و افغانستان_احتیاج ندارم ، خدا مرا کافی است.امیر المومنین مرا کافی است ، امام زمان مرا کافیست….” او در یکی از سخنانش می گوید:”دست ما در دست حضرت ولی عصر است و ما نظر کرده حضرت هستیم…”. انسان با نگاه به سخنان متفرق او کم کم به یاد سخنان باب می افتد.در نهایت با جمع بندی نظرات اللهیاری در بازه های زمانی متفاوت به نظر می رسد، زمینه سازی به صورت نرم جهت ادعای نیابت ولی عصر در حال شکل گیری است.

حرف آخر

هر چند متاسفانه برخی شیعیان از سر بی اطلاعی یا غرض به تبلیغ این شبکه پرداخته اند اما لازم است قبل از تائید یا تبلیغ یک شبکه دقت و پژوهش بیشتری در مورد آن صورت گیرد تا هم هم تائیدی بر اشاعه باطل نباشد و هم از تاثیر منفی چنین اموری کاسته شود.البته لازم به ذکر است دفتر این شبکه در شهر قم و مشهد مدتی پیش به حکم دادگاه ویژه روحانیت تعطیل شده است.

به کوشش محمد دادسرشت (با تصرف و تلخیص توسط  این وبلاگ)

برگرفته از  بروشور هدهد ویژه نامه خوارج مدرن-موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)

این مطلب را نیز بخوانید

شفای کودک به دست امام رضا علیه السلام

  منبع: کانال شمارش معکوس ظهور و سایت هنر انلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *