درباره میلگرد بستر بیشتر بدانیم؟

درباره میلگر بستر

میلگرد بستر المانی فولادی است که برای مقاوم سازی دیوارها انجام می گیرد. معمولاً در گذشته(منظور قبل از دهه ۹۰ و ۸۰ هجری شمسی) تمهیداتی برای دیوارهای داخلی و خارجی سازه در نظر گرفته نمی شد و دیوارچینی به صورت ساده و سنتی انجام می شد و بعد از نرمکاری پوشیده می شد. این امر باعث می شد تا در زمان بروز زلزله سازه دچار آسیب های جدی شود. حتی اگر اسکلت اصلی ساختمان آسیبی نمی دید اما دیواره ها فرو می ریخت و سبب خسارات زیادی می شد.

به همین دلیل در اواخر قرن چهارم شمسی وزارت مسکن و راه و شهرسازی و سایر مراجع ذیربط اقدام به وضع قوانینی کردند که سبب تقویت دیوارهای داخلی و خارجیو همینطور دیگر اجزای سازه ای می شد. یکی از این قوانین مربوط می شود به استفاده از میلگرد های بستر.

میلگرد بستر

المان میلگرد بستر در میان ردیف های دیوار قرار می گیرد و ساختار بسیار ساده ای دارد. این محصول از مفتولهای فولادی آج دار و ساده ساخته می شود، به این صورت که در مفتول به موازات هم قرار می گیرد و یک مفتول دیگر از میان آن عبور کرده و به آن جوش می شود. مفتول های کناری که موازی هم قرار می گیرند باید آج دار باشند و با حداقل ضخامت ۴ میلی متری در کنار هم قرار گیرند. مفتول میانی می تواند به صورت زیگزاک یا به صورت ساده و قائم متصل گردد و الزامی به آج دار بودن یا نبودن آن نیست. نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که حتماً باید جنس میلگرد بستر از نوع فولاد گالوانیزه باشد تا طول عمر آن در برابر زنگ زدگی ها و … بیشتر باشد.

میلگرد بستر نردبانی

اگر مفتول میانی به صورت قائم و در میان مفتول های آج دار کناری قرار گیرد، نوع میلگرد بستر نردبانی را خواهیم داشت.

میلگر بستر خرپایی

اگر مفتول میانی به صورت زیگزاک در میان مفتول های آج دار کناری قرار گیرند، نوع میلگرد بستر خرپایی را خواهیم داشت که به مراتب نسبت به نوع نردبانی مستحکم تر و پر کاربرد تر می باشد.

مزایای میلگرد بستر

  1. در زمان بروز زلزله و تکان های شدید از ایجاد ترک های درشت و ریزش دیوارهای جلوگیری می کند.
  2. باعث می شود تا مفاومت دیوار به طور قابل توجهی بالاتر رفته و دیوار به طرفین خمش و شکم نداشته باشد.
  3. با استفاده از میلگرد بستر می توان نمای خارجی را به دیواره ها متصل کرد.
  4. در صورت ساخت دیوارهای خارجی دولایه می توان آن را به یکدیگر متصل کرد.

قیمت میلگرد بستر

این المان تماماً از جنس مفتول های فولادی می باشد، این بسیار واضح است که قیمت آهن و فولاد تاثیر مستقیم در نوسانات قیمت این محصول دارد. کارفرماهای محترم بعد از بررسی و تحلیل و اطلاع از اینکه چه میزان نیاز به این کالا دارند می توانند سفارش خود را به شرکت ها ارائه دهند. گروه تولیدی پوکاسازه دارای تیم پشتیبانی بوده که شما را راهنمایی می کنند. این راهنمایی شامل قیمت و راه های محاسبه میزان مورد نیاز برای سازه شما می باشد.

ضخامت مفتول های به کار رفته در این محصول باید ۴ میلیمتر باشد و بسیار کم پیش می آید که کسی با ضخامتی متفاوت بخواهد، چرا که پیشتر نیز گفتیم این المان باید داخل ملات دیوار دفن شود و در صورتی که ضخامت آن زیاد بالا باشد  در روند دیوارچینی اختلال ایجاد می کند. اما قاعدتاً در صورت تولید این محصول با ضخامت های بیشتر وزن آن بالاتر رفته و قیمت آن متفاوت می شود.

میلگرد بستر نردبانی یا خرپایی

هر دو این میلگردهای بستر مناسب بوده و طبق استاندارد می باشد. یعنی کارفرماها مجاز به استفاده از هر دو اینها می باشند. اما عموماً نوع خرپایی از استحکام بهتری برخوردار است و بیشتر توصیه می شود که از این نوع استفاده شود. نوع سومی نیز وجود دارد که تولید و استفاده آن در کشور ما زیاد شایع نیست. نوع مشبک میلگردهای بستر.

این مطلب را نیز بخوانید

عایق حرارتی

عایق های الاستومری موجود در بازار

عایق های الاستومری موجود در بازار عایق های الاستومری یکی از تعداد بالای عایق های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *