دشت مغان

تیزر مستند «متری شیش و نیم» جدیدترین مستند ثریا، که بدلیل برخی ملاحظات، امروز بصورت چراغ خاموش و بدون تبلیغ قبلی از شبکه مستند سیما پخش شد

روایتی عجیب از واگذاری و مفت فروشی کشت و صنعت بزرگ دشت مغان به بخش خصوصی؛ ۲۷ هزار هکتار در اختیار یک نفر !

بزرگترین شهر کشاورزی ایران در دشت حاصلخیز مغان با مساحتی بزرگتر از شهر شیراز، فقط متری ۶۵۰۰ تومان قیمت گذاری شده است! با آب اختصاصی از رودخانه ارس و چندین کارخانه و دامداری و….

🔸مردم در انتظار و امیدوار به ابطال این اقدام سازمان خصوصی سازی از سوی دستگاه قضایی هستند.

 

پیش از انقلاب در دوران رژیم منحوس پهلوی
صهیونیست های اسرائیلی در منطقه دشت مغان حضور داشتند و شاید بهانه حضورشان استقرار برای رصد تحولات اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده باشد اما در آن هنگام به حفاری هایی غیر قانونی و شاید هماهنگ نشده با دربار پهلوی در منطقه دشت مغان دست زدند.

نمی دانم اما شاید واگذاری زمین در دشت مغان آن هم با چنین قیمتی به نام پروژه کشاورزی، پوششی برای حفاری های مجدد و دست یافتن به میراث مغان ایران باستان در آن منطقه باشد. میراثی که بخشی از آن ارزش مادی فوق العاده و بخش دیگرش ارزش ماورایی فوق العاده دارد.

پ ن : اینکه مغان ساکن در دشت مغان در دوره اشکانی و یا پیش از آن چگونه (سفید، خاکستری، سیاه )بوده اند را نمی دانم. اما با اطمینان می گویم که مغان ساکن در دشت مغان در اواخر دوران ساسانی و قرن اول اسلامی متحد جهودان و منفی کار بودند و در ماجرای کربلا نقش تعیین کننده ای داشته اند. حال از اتحاد مغان سیاه کار دشت مغان و جهودان چه میراث مهمی باقی مانده است که برای جهودان و اسرائیلیان اینقدر مهم است. نکته ای است که باید بررسی شود.

نکته : اینکه مغان دشت مغان در اواخر دوران ساسانی زرتشتی بوده اند یا زروانی پاسخش برای بنده روشن نیست. اما شاید از تخصصشان در علم جادو و علوم غریبه بتوان آنان را زروانی دانست. (الله اعلم )

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − ده =