ذوالقرنین قرآن کیست ۱۲

ذوالقرنین قرآن کیست ? ۱۲

{ احادیث ذوالقرنین ۲}
ادامه…👇

نکته ۱: هر جا که در ترجمه چشمه حامیه یا چشمه تاریک و گل آلود آمده بدانید که در متن عربی همان «عین حمئه» است که همانگونه که گفته شد یکی از معانی عین دریا است. و «عین حمئه» معنای دریای تاریک را نیز می دهد. که ما آن را بر اساس الواح میان رودانی با دریای سیاه یا دریای غروب خورشید یکی دانستیم. و چون مترجم محترم «عین حمئه» را چشمه تاریک ترجمه نموده ما نیز به رسم امانت، ترجمه وی را بدون تغییر عیناً می آوریم.

نکته ۲: در حدیثی که در تفسیر البرهان به نقل از کتاب احتجاج نقل شد امام صادق علیه السلام نمی گویند که نظر درست این است بلکه می فرمایند که بعضی دانشمندان اینگونه می گویند. هر چند که در احادیثی دیگر خود معصوم نیز چنین می گوید. نمونه ای از این احادیث را در ادامه خواهیم آورد.
{۵/۷۰۸۴). علی بن ابراهیم با سند خود از ابو بصیر روایت کرده است، که گفت : از امام صادق علیه السلام دربارهٔ فرمایش خداوند : «وَیَسْأَلُونَکَ عَنْ ذِی الْقَرْنَیْنِ قُلْ سَأَتْلُو عَلَیْکُمْ مِنْهُ ذِکْرًا»، سؤال کردم ?
فرمود : همانا ذوالقرنین شخصی بود که خداوند او را برای قوم او مبعوث نمود و آن ها به طرف راست سرش ضربتی زدند که در جای آن برآمدگی همانند شاخ به وجود آمد و خداوند او را به مدّت پانصد سال مُرداند، آن گاه دوباره خداوند او را برای آن ها مبعوث کرد، این بار ضربتی دیگر به طرف چپ سرش زدند و برآمدگی همانند شاخ دیگری روی سرش ایجاد شد، این بار نیز خداوند او را پانصد سال مُرداند، سپس او را برای آن ها مبعوث نمود و تمام ممالک شرق و غرب را _از جایی که خورشید طلوع و غروب می نماید_ تحت حکومت او قرار داد؛ و این همان فرمایش خداوند متعال است : « حَتَّى إِذَا بَلَغَ مَغْرِبَ الشَّمْسِ وَجَدَهَا تَغْرُبُ فِی عَیْنٍ حَمِئَهٍ _ تا جایی که فرمود :_ إِلَى رَبِّهِ فَیُعَذِّبُهُ عَذَابًا نُکْرًا » _حرکت کرد تا هنگامی که به محل غروب خورشید رسید و دید که خورشید در چشمه ای گل آلود و سیاه غروب می کند… به سوی پروردگارش، پس آنان را عقوبت می کند_، که منظور از آن عذاب در آتش می باشد.
پس ذوالقرنین سدّی از مس، آهن، قیر و آهن گداخته (ویا قلع گداخته) برای آنان قرار داد، پس فاصله و مانع ایجاد کرد که نتوانند از آن جا بیرون آیند.
سپس امام صادق علیه السلام فرمود : کسی از آن ها نمی میرد مگر آن که از نسل شان، هزار نفر مرد متولّد شود و بعد از آن افزود : آن ها پس از فرشته ها، ( از جهت تعداد) بیشترین آفریده ها هستند. (تفسیر قمی ج۲)

ادامه دارد ….

منبع:https://eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + بیست =