ذوالقرنین قرآن کیست ۱۴

ذوالقرنین قرآن کیست ? ۱۴

{احادیث ذوالقرنین ۴}

{ …حضرت علیه السلام فرمود : این همان فرمایش خدای عزّ و جلّ است: «إِنَّا مَکَّنَّا لَهُ فِی الْأَرْضِ وَآتَیْنَاهُ مِنْ کُلِّ شَیْءٍ سَبَبًا» _به درستی که ما او در زمین توانایی و موقعیت دادیم و راه رسیدن به هر چیزی را به او نشان دادیم_، یعنی از دلیل و راهنما، پیروی و متابعت کرد.
به او گفته شد: برای خداوند در زمین چشمه ای وجود دارد که به آن چشمه حیات گویند و هیچ صاحب روحی از آن نمی آشامد، مگر این که تا هنگام بر پایی قیامت و صیحهٔ آسمانی نمی میرد، پس ذوالقرنین، خضر علیه السلام را فراخواند و او از بهترین اصحاب ذوالقرنین بود.
سپس ذوالقرنین سیصد و شصت مرد را فراخواند و به هر نفر یک عدد ماهی تحویل داد و به آن ها گفت: تا فلان مکان می روید که در آن جا سیصد و شصت چشمه وجود دارد، آن جا که رسیدید هر کدام ماهی خود را در یکی از چشمه ها بیاندازد و آن را بشوید، سپس آنان را روانه کرد.
هنگامی که به آن محل رسیدند، هر یک مشغول شستن ماهی خود شد و خضر علیه السلام چون به نزد چشمه ای رفت، نشست تا ماهی را بشوید، لکن ماهی به محض رسیدن به آب زنده شد و درون آب رفت و خضر بسیار شگفت زده شد و با خود گفت: به ذوالقرنین چه بگویم ? لذا برای یافتن ماهی لباس های خود را از بدنش درآورد و به درون چشمهٔ آب رفت و مقداری از آب آن چشمه را نوشید و در آن شنا کرد و به دنبال ماهی گشت، ولی نتوانست ماهی را بیابد و دست خالی به نزد ذوالقرنین بازگشت، ذوالقرنین دستور داد: ماهی هر یک از آن سیصد و شصت نفر را بگیرند، هنگامی نوبت به خضر علیه السلام رسید و دیدند او ماهی ندارد، او را به نزد ذوالقرنین بردند.
ذوالقرنین از او دربارهٔ ماهی پرسید و گفت : آن ماهی را چه کردی ?
گفت : او را در چشمه ای شستم ولی ناگهان غایب شد، در آب رفتم و هر چه به دنبال آن جستجو کردم آن را پیدا نکردم.
گفت : آیا از آب آن چشمه نوشیدی ?
خضر علیه السلام پاسخ داد: بلی، آنگاه ذوالقرنین به دنبال آن چشمه به راه افتاد، ولی هر چه جستجو کرد، آن را نیافت و سپس خطاب به خضر علیه السلام کرد و گفت : همانا تو صاحب آن چشمه بوده ای. (تفسیر قمی : ج ۲ ص۱۵)

نکته : همانگونه که ملاحظه می نمایید در این حدیث، خضر علیه السلام از اصحاب ذوالقرنین بوده است و در اثر همراهی با وی به چشمهٔ آب حیات دست می یابد. بنابراین با توجه به همراهی حضرت موسی کلیم اللّه با خضر نبی علیه السلام و اینکه خضر علیه السلام در آن زمان از آب حیات نوشیده بود و سالها بود که بر روی زمین زندگی می کرد و با توجه به اینکه محققین علم تاریخ دوران زندگی موسی کلیم اللّه راحدود قرن ۱۴ و قرن ۱۳ پیش از میلاد برآورد نموده اند. بنابراین ذوالقرنین قرآن همانگونه که پیشتر نیز گفته شد متعلق به دوران کهن می باشد. دورانی که با عنوان دوره اسطوره ای تاریخ بشر شناخته می شود.
همچنین همانگونه که ملاحظه نمودید در این حدیث نیز ذوالقرنین شاه نیست. در حالی است که حداقل سیصد و شصت مرد همراه و به فرمان وی بودند !!!
از سوی دیگر در این حدیث ذوالقرنین دارای توانایی های محیرالعقول معرفی شده توانایی هایی که در عصر اساطیری تاریخ بشر وجود داشته و بیشتر برای ایزدان نقل شده است. هر چند که جایگاه انسان کامل در مقام خلیفه اللهی از ایزدان اعم از مثبت و منفیشان و حتی ملائکه مقرب بالاتراست.

ادامه…👇

{۷/۷۰۸۶). شیخ صدوق با سند خود از حسن بن علی بن فضّال روایت کرده است، که گفت: از امام رضا علیه السلام شنیدم که می فرمود: چون خضر علیه السلام از آب حیات نوشید، تا نفخ صور زنده خواهد بود، او نزد ما (اهل بیت رسالت) می آید و به ما سلام می کند، ما صدای او را می شنویم ولی خود او را نمی بینیم.
هر کجا از او نامی برده شود حضور می یابد، هر کسی از شما (شیعیان) نام او را ببرد به او سلام کند.
خضر علیه السلام هر سال در مناسک حج حاضر می شود و تمام اعمال حج را انجام می دهد و در روز عرفه می ایستد و برای استجاب دعای مؤمنین آمین می گوید.
به زودی خداوند متعال وحشت حضرت قائم ما _عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف_ را در طول غیبتش، به وسیلهٔ مأنوس گشتن با او بر طرف می نماید. (کمال الدین تمام النعمه شیخ صدوق) }

ادامه دارد ….

منبع:https://eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 15 =