ذوالقرنین قرآن کیست ۲۱

ذوالقرنین قرآن کیست ?۲۱

{احادیث ذوالقرنین۱۱}

{ذوالقرنین گفت: آن چشمه کجاست? و آیا تو آن را می شناسی?
رقائیل پاسخ داد: نه بلکه ما فقط در آسمان شنیده ایم که خداوند در زمین، تاریکی هایی دارد که پای هیچ جنّ و انسی به آن نرسیده است و آن چشمه در میان آن تاریکی ها می باشد. ذوالقرنین سؤال کرد: آن ظلمات (تاریکی ها) کجاست?
رقائیل گفت: من نمی دانم.
بعد از آن رقائیل بالا رفت و ذوالقرنین از گفته او دچار اندوه شدیدی شد، چون علاقه مند بود که چشمهٔ آب حیات را بیابد، به همین خاطر همهٔ دانشمندان اهل مملکت خود و فقهایی که اهل تحقیق و بررسی آثار پیامبران بودند، را جمع کرد و به آنان گفت : ای دانشمندان ! ای محقّقین آثار نبوّت انبیاء ! آیا در کتاب های آسمانی که مطالعه کرده اید، نامی برده شده که خداوند دارای چشمهٔ آب حیات است، که هر کسی از آن بنوشد نمی میرد مگر آن که خودش از خداوند درخواست مرگ کند?
گفتند: نه، ای پادشاه! ما چنین چیزی را ندیده ایم.
گفت: آیا در بین کتاب هایی که خوانده اید، ندیده اید که صحبتی از ظلماتی شده باشد که پای هیچ انسی و جنّی به آن نرسیده ?
گفتند: نه، ای پادشاه! خبری نداریم.
پس ذوالقرنین با شنیدن این مطلب بسیار ناراحت شد و گریه افتاد، چون نتوانست خبری از آن چشمه و تاریکی به دست آورد.
در بین افرادی که حضور یافته بودند، نوجوانی از فرزندان انبیاء حضور داشت، او در بین جمعیت ساکت و آرام بود، چون حالت ذوالقرنین را مشاهده کرد، به او گفت: ای پادشاه ! چیزی را از این افراد سؤال کردی که نمی دانند ولی علم آن چیزی که می خواهی نزد من است.
ذوالقرنین با شنیدن این کلام، بسیار شادمان شد و از تخت خود فرود آمد به آن نوجوان گفت: نزدیک من بیا، هنگامی که نزدیک او رفت، گفت: مرا نسبت به آن آگاه کن، نوجوان گفت: من در کتاب حضرت آدم علیه السلام _که همه چیزهای زمین از کوه ها، چشمه ها و درخت ها در آن ثبت گردیده است_ دیده ام که در روی زمین، خداوند ظلماتی را آفریده که در میان آن چشمهٔ حیات قرار دارد، هر کسی که از آب آن بنوشد نمی میرد مگر آن که خودش از خداوند در خواست مرگ نماید و در آن ظلمت (سرزمین تاریک) هیچ جنّ و انسی قدم نگذاشته است.
ذوالقرنین با شنیدن این سخنان خوشحال شد و به او گفت : نزدیک تر بیا، محل آن چشمه کجا است?
پاسخ داد: بلی، در کتاب حضرت آدم علیه السلام دیده ام که آن چشمه در 👈شاخ خورشید قرار دارد، پس ذوالقرنین بیشتر خوشحال گشت و به دنبال (بزرگان) اهل مملکت خود فرستاد، پس اشراف، فقیهان، دانشمندان و حاکمان حضور یافتند و تعداد آنان به هزار نفر می رسید.
بعد از آن که تمامی آن ها جمع شدند، آمادهٔ مسافرت گشتند و اسباب و تجهیزات لازم را فراهم کردند و ذوالقرنین به همراه آنان به سمت محل طلوع خورشید حرکت کرد، از دریاها، کوه ها، از دشت ها و درّه ها گذشتند تا مدّت دوازده سال مرتّب راه رفتند تا به گوشه ای از ظلمات رسیدند که در آن جا تاریکی شب و نیز دود نبود، بلکه فضا و هوایی بود که به سمت هر دو اُفق فوران داشت، پس در گوشه ای از آن بار انداختند و سپس اهل فضل و فقاهت را جمع کرد و به آنان گفت: ای گروه فقیهان و دانشمندان ! من می خواهم چیزی را جستجو کنم که قبل از من هیچ پیامبر و پادشاهی طلب نکرده است و من باید آن را طلب و پیدا کنم.
آنان در برابر او به سجده افتادند و گفتند: ای پادشاه ! شما چیزی را دنبال و جستجو می کنی که پیش از شما هیچ پیامبر و پادشاهی چنین کاری را نکرده است ! گفت : به هر حال من باید بروم و آن را پیدا کنم.
گفتند: ای پادشاه ! ما می دانیم که تو اگر وارد این ظلمات شوی به آرزو و خواستهٔ خود نایل می شوی، ولی ما از آن بیم داریم که به چیزی برخورد کنی که سبب هلاکت شما و نابودی حکومت تان گردد و آن چه در زمین است به فساد و تباهی تبدیل گردد.
ذوالقرنین گفت: به هر حال من باید بروم و آن را پیدا کنم، پس همگی در برابر او سر تعظیم فرود آورده و برای خداوند سجده کردند و اظهار داشتند: خداوندا ! ما از آن چه ذوالقرنین در جستجوی آن می باشد، برائت و بیزاری می جوییم.
ذوالقرنین گفت: ای جمعیت دانشمندان ! به من بگویید: زیرک ترین و چابک ترین چهارپایان کدام است ? }

ادامه دارد ….

منبع:https://eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =