ذوالقرنین قرآن کیست ? ۵۴

ذوالقرنین قرآن کیست ? ۵۴
{ نگاهی به اساطیر میان رودان و ارتباط آن با صور فلکی در آسمان شب ۱۵}

{ انکی و نین خورسگ: اسطوره ای آسمانی ۹}

اما همانگونه که ملاحظه نمودید. اسطورهٔ انکی و نین خورسگ به خوبی چیستی موجودات اسطوره ای و نوع خلقتشان و جایگاه و عملکردشان را برای ما نشان می دهد. موجوداتی که لزوماً نه فرشته هستند و نه جن ! همانگونه که پیشتر گفته شد کیش ستاره پرستی مهمترین کیش دنیای باستان بوده است. و بسیاری از بتان تماثیل و نگاره های این موجودات بوده اند.
البته باید توجه داشت که موجوداتی که در گذشته توسط قدما پرستیده می شدند. شامل جنیان و فرشتگان و رب النوع ستارگان و رب النوع صور فلکی و موکلّان طبیعی بوده اند. و ما شواهدی بر وجود هر سه دسته در لابه لای کتب تاریخی و اسناد باستانی در اختیار داریم. حتی در قرآن مجید و عزیز نیز به کیش ستاره پرستی اشاره شده است. اما در باب فرشته بودن بعضی ایزدان در لابه لای دروس پیشین سخن ها گفتیم. شباهت بی مثال فرشته خروس مانندی که در حدیث معصوم آمده بود چون این فرشته بال می زند تمام خروسان در زمین بال می زنند. با ایزد سروش که عیناً چنین وصفی در کتاب اوستا از وی شده است. یا شباهت ایزد مهر با فرشته حجرالاسود که هنوز دروسش را تمام ننموده ایم و با سرزلف ایزد مهر کارها داریم. 😊 و شباهت ایزد ونند ستاره ونند (نسر واقع= کرکس نشسته) با فرشته تُرجائیل کرکس شکل در کوه قاف احادیث اسلامی و یا حتی شباهت فرشته روح که در احادیث غیر جبرائیل است با هرمزد (ایزد مشتری) سخن گفته ایم. (هر چند این نظر آخری یعنی اینهمانی هرمزد و روح برای خود فقیر هنوز اطمینان بخش نبوده است)
متاسفانه هنوزم عده ای از اهل ظاهر هستند که نه تخصص علمی و عملی در علوم ماورا دارند و نه در تاریخ ملل باستان و اسطوره مطالعات عمیق و جدی دارند و نه در تفسیر قرآن و حدیث متبحرند. تمامی این موجودات را با استناد به یکی دو آیه قرآن جن می دانند. بی آنکه سایر آیات را در قرآن مجید و عزیز در نظر بگیرند. باور کنید دشمنان ما شیعیان را مسخره می نمایند که اینها هنوز در درک اولیات مانده اند. از دید این دسته از آقایان موکّل نگهبان کوه ها و یا موکّل جنگل ها یا موکّل رودها و دریاچه ها همگی جن هستند ! 😊 و چون از ایشان بپرسیم به معنای واژهٔ جن که معنای پوشیده را می دهد ارجاع می دهند. و چون از ایشان می پرسیم گروهی از ملائکه که در زمین ما حضور دارند و دارای بدن مثالی هستند آیا اینان نیز جن هستند ? پاسخی نمی شنویم. چون از ایشان می پرسیم که جان به نص قرآن مجید و عزیز جد اعلای جنیان است حال آنکه موکلّان دریاها و رودها و باد و جنگل ها و … اساساً نوع خلقتشان ارتباطی به جان و نار سموم ندارد. پاسخی نمی شنویم. چون به آقایان می گوییم با احادیث جابلقا و جابلسا و موجوداتی که غیر انس و جن هستند و مکلف هم نیستند و در گروه ملائکه و جن و انس قرار نمی گیرند چه می کنید ? پاسخی نمی شنویم. استناد اینان به آیات ۴۰ و ۴۱ سورهٔ مبارکهٔ سبأ و آیهٔ ۱۵۸سورهٔ مبارکه صافات است.

{وَیَوْمَ یَحْشُرُهُمْ جَمِیعًا ثُمَّ یَقُولُ لِلْمَلَائِکَهِ أَهَؤُلَاءِ إِیَّاکُمْ کَانُوا یَعْبُدُونَ ﴿۴۰﴾قَالُوا سُبْحَانَکَ أَنْتَ وَلِیُّنَا مِنْ دُونِهِمْ بَلْ کَانُوا یَعْبُدُونَ الْجِنَّ أَکْثَرُهُمْ بِهِمْ مُؤْمِنُونَ ﴿۴۱﴾=و [یاد کن] روزى را که همه آنان را محشور مى ‏کند آنگاه به فرشتگان مى‏ فرماید آیا اینها بودند که شما را مى ‏پرستیدند (۴۰)مى‏ گویند منزهى تو سرپرست ما تویى نه آنها بلکه جنیان را مى ‏پرستیدند بیشترشان به آنها اعتقاد داشتند (۴۱) }(سورهٔ سبأ)

{وَجَعَلُوا بَیْنَهُ وَبَیْنَ الْجِنَّهِ نَسَبًا وَلَقَدْ عَلِمَتِ الْجِنَّهُ إِنَّهُمْ لَمُحْضَرُونَ ﴿۱۵۸﴾=و میان خدا و جن‏ها پیوندى انگاشتند و حال آنکه جنیان نیک دانسته‏ اند که [براى حساب پس‏دادن] خودشان احضار خواهند شد (۱۵۸)}(سورهٔ صافات)

 

ادامه دارد…
منبع:https://eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌..

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌.. سن، [المحاسن] عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *