ذوالقرنین قرآن کیست ? ۶۲

ذوالقرنین قرآن کیست ? ۶۲

{نگاهی به اساطیر میان رودان و ارتباط آن با صور فلکی در آسمان شب۲۳ }

{انکی و نین خورسگ: اسطوره ای آسمانی ۱۷}

{و هنگامی که قوم او با وی مناظره و احتجاج می کردند، حضرت ابراهیم علیه السلام اظهار می داشت: «أَتُحَاجُّونِّی فِی اللَّهِ وَقَدْ هَدَانِ _یعنی، پروردگارم برای (حقایق را) بیان کرده و مرا هدایت نموده است_ وَلَا أَخَافُ مَا تُشْرِکُونَ بِهِ إِلَّا أَنْ یَشَاءَ رَبِّی شَیْئًا وَسِعَ رَبِّی کُلَّ شَیْءٍ عِلْمًا أَفَلَا تَتَذَکَّرُونَ*وَکَیْفَ أَخَافُ مَا أَشْرَکْتُمْ وَلَا تَخَافُونَ أَنَّکُمْ أَشْرَکْتُمْ بِاللَّهِ مَا لَمْ یُنَزِّلْ بِهِ عَلَیْکُمْ سُلْطَانًا فَأَیُّ الْفَرِیقَیْنِ أَحَقُّ بِالْأَمْنِ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ_آیا دربارهٔ خداوند با من محاجّه و مناظره می کنید، حال آن که او مرا هدایت کرده است، من از آن چیزی که شریک او می پندارید نمی ترسم، مگر آن که پروردگار من چیزی را بخواهد؛ علم پروردگار من همه چیز را در بر گرفته است، آیا متذکّر نمی شوید و پند نمی گیرید? *چرا از آن چیزی که شریک خدایش ساخته اید بترسم در حالی که شما چیزهایی را که هیچ دلیلی دربارهٔ آن ها نازل نکرده است، می پرستید و بیمی به دل راه نمی دهید? اگر می دانید بگویید که کدام یک از این دو گروه برای ایمنی سزاوارتر هستند? _: آیا من نسبت به در امان بودن سزاوارتر می باشم، که خداوند راعبادت و ستایش می نمایم? و یا شما که بت ها را می پرستید?» } (تفسیر روایی البرهان به نقل از تفسیر قمی)

اما حدیث دوم به نقل از البرهان :👇

{ ۱/۳۶۰۹). شیخ صدوق با سند خود از علی بن محمد بن جهم روایت کرده است، که گفت: روزی در مجلس مأمون (عبّاسی) حاضر شدم و امام رضا علیه السلام نیز حضور داشت، مأمون اظهار داشت: ای فرزند رسول خدا ! آیا از فرمایشات شما این نیست که پیامبران، معصوم هستند? حضرت فرمود: بلی، _سپس مأمون پرسش هایی از آیات شریفه قرآن، در رابطه با پیامبران، سؤال کرد؛ در ضمن آن چه سؤال نمود این بود: مرا از فرمایش خدای عزّ وجلّ، دربارهٔ حضرت ابراهیم علیه السلام آگاه فرما: «فَلَمَّا جَنَّ عَلَیْهِ اللَّیْلُ رَأَى کَوْکَبًا قَالَ هَذَا رَبِّی»_وقتی شب او را فرا گرفت، ستاره ای دید و گفت: این پروردگار من است?!_.
امام رضا علیه السلام فرمود: همانا ابراهیم علیه السلام در میان سه گروه واقع شده بود: گروهی که (ستارهٔ) زهره را، گروهی که ماه را و گروهی که خورشید را می پرستدیند؛ و این در زمانی بود که از مخفی گاهش _ که در زیر زمین او را پنهان داشته بودند_ خارج شد، هنگامی که تاریکی شب او را فرا گرفت و (ستاره) زهره را مشاهده کرد، گفت: من غروب کننده ها را دوست ندارم؛ زیرا غروب کرد و ناپدید شد و غروب کردن از صفات پدیده ها (و آفریده ها) می باشد نه از صفات موجود (و پروردگار) قدیم و ازلی؛ و موقعی که ماه را در آسمان دید، نیز با حالت انکار و استفهام گفت: آیا این پروردگار من است?!
اما وقتی غروب کرد، گفت: «لَئِنْ لَمْ یَهْدِنِی رَبِّی لَأَکُونَنَّ مِنَ الْقَوْمِ الضَّالِّینَ »_اگر پروردگارم، مرا هدایت نکند از گمراهان خواهم شد_ (منظورش این بود که اگر پروردگارم هدایتم نمی کرد گمراه گردیده بودم)؛ چون صبح شد و خورشید را دید، باز از روی انکار گفت: آیا این پروردگار من است?! این از ماه و از زهره بزرگتر است، ولی هنگامی که خورشید هم غروب نمود و ناپدید شد به آن سه گروه خطاب کرد و اظهار نمود: «یَا قَوْمِ إِنِّی بَرِیءٌ مِمَّا تُشْرِکُونَ*وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِیمُ لِأَبِیهِ آزَرَ أَتَتَّخِذُ أَصْنَامًا آلِهَهً إِنِّی أَرَاکَ وَقَوْمَک فیَ إِنِّی وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ حَنِیفًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ»_ ای مردم! من از آن چه شما آن ها را شریک خدا قرار می دهید، دوری کنم و بیزاری می جویم* من روی خود را به سوی کسی که آسمان ها و زمین را آفریده، بر می گردانم، از باطل به سوی حقّ می روم و مشرک نخواهم بود_.
و ابراهیم علیه السلام با این گفته های خود، خواست باطل بودن دین شان را برای آنان روشن نماید و برایشان ثابت کند که عبادت کردن چیزهایی که همانند زهره، ماه و خورشید هستند صحیح نیست؛ بلکه آن کسی که شایستهٔ عبادت و پرستش می باشد،خالق آن ها و خالق آسمان و زمین است؛ و آن دلیل هایی را که برای قوم خود می آورد، الهام خداوند متعال می باشد، همان طوری که می فرماید: «وَتِلْکَ حُجَّتُنَا آتَیْنَاهَا إِبْرَاهِیمَ عَلَى قَوْمِهِ » و آن ها دلیل ها و حجت های ما بود که به ابراهیم عطا نمودیم، تا در مقابل قوم خود بر آنان استدلال کند. } (تفسیر البرهان به نقل از عیون اخبارالرضا)

این مطلب را نیز بخوانید

خاک شناسی معنوی ۸ – شب والپورگیس ۱

{خاک شناسی معنوی ۸ }        { شب والپورگیس ۱ } بسم الله الرحمن الرحیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *