ذوالقرنین قرآن کیست ?۸۰

ذوالقرنین قرآن کیست ?۸۰
{نگاهی به اساطیر میان رودان و ارتباط آن با صور فلکی در آسمان شب۴۱}
{انکی و نین خورسگ: اسطوره ای آسمانی ۳۳}
{ ریشه شناسی واژه اسطوره }

تا کنون بارها و بارها از کلمه اسطوره و اساطیر استفاده نموده ایم. اما معنی و ریشه واژه اسطوره چیست ?
عده ای از لغوین بزرگ عرب به غلط آن را از ریشه سطر می دانند. و در واقع برای این واژه غیر عربی ریشه ای عربی جعل نموده اند. ما امروز بر خوان گسترده ای از تحقیقات تاریخی و باستان شناسی و زبان شناسی هستیم و به خوبی می دانیم که اسطوره واژه ای غیر عربی و غیر سامی است که اساطیر جمعی است که اعراب در قواعد زبانی خویش برای آن جعل نموده اند.
اما برای شناخت واژه اسطوره یا به عبارت صحیح تر استوره بهتر است ابتدا ریشه واژه ستاره را بشناسیم زیرا ریشه واژه استوره در ستاره است.
واژه ستاره، این واژه در اوستایی (ستر=star) در فارسی میانه (سترک=starak) در ایرانی باستان (staraka) در لاتینی (stella) در بلوچی (istar، istal) به فارسی دری (ستاره) در کردی مهابادی به گونه (استره) در کُردی (stere ، istirik ) در سیستانی (آستاره) در میمه اصفهان (استره) در کهکیلویه و بویر احمد (اساره) نیزدر گویش خراسانی به گونه (ستره) است. این واژه در زبان انگلیسی بگونه (استار=star) و در زبان فرانسوی به گونه (استره) و در زبان ایتالیایی به گونه (استلا) و در زبان آلمانی کهن (stero , sterno ) در آلمانی نو stern گفته می شود.
اما شاید برای خوانندگان گرامی جالب باشد که ریشه دو واژهٔ معروف انگلیسی یعنی( history = تاریخ ) و ( story =داستان) انگلیسی از همین ریشه star است. زیرا در گذشته های دور که عصر اسطوره ای (استوره) تاریخ بشر به حساب می آمد. موجودات اسطوره ای به صورت نسبتا آزادانه ای بر روی زمین مادی ما حضور می یافته اند. سپس در عصر تاریخی زندگی بشر یعنی حدود ۲۶۰۰ سال پیش که حضور این موجودات کم رنگ شده بود. در یونان باستان داستان های قهرمانی ها و دلاوری های این موجودات استوره ای که رب النوع ستاره ها و صور فلکی آسمان شب هستند حکایت می شده است. بنابراین استوره یا story داستان زندگی ستاره ها (رب النوع هایشان) stars است.
نکته : دو کلمه history وstory. ریشه در کلمه لاتینی historia دارد.
بُن مایه: برگرفته از کتاب فرهنگ ریشه شناختی زبان فارسی جلد های ۱ و ۳ مدخل اسطوره و ستاره
و کتاب پیوند واژه های لری با دیگر زبان های آریایی نوشته ایرج محرر
نکته ۱ : گستردگی کلمه ستاره و star در زبان های آریایی (هندو اروپایی) به خوبی نشان می دهد که این واژه سامی نمی باشد. بنابراین نام ایستر istar رب النوع کوکب زهره در نزد اکدیان و آشوریان سامی زبان نیز ریشه هندو اروپایی دارد. و نامی غیر سامی است.
نکته۲ : امیدوارم خوانندگان گرامی متوجه این مهم شده باشند که چگونه دانش های مختلفی نظیر زبان شناسی یا تاریخ ملل باستان و … می تواند به ما در شناخت مسائل کمک نماید هر چقدر شما دانش های بیشتری داشته باشید زوایای دید جدیدی به شما می دهد که به معرفت شما کمک می نماید. ما در علوم اسلامی و شناخت اسرار تاریخ نیازی مبرم به کارهای میان رشته ای با اندیشه اسلامی داریم.
متاسفانه این عرصه تا کنون خالی مانده و جولانگاه شبهات مشرکین عصر جدید قرار گرفته است. ان شاالله باشند کسانی که در آینده بدین مهم بپردازند.

ادامه دارد…

این مطلب را نیز بخوانید

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌..

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌.. سن، [المحاسن] عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *