رجعت فرعون

بسم الله الرحمن الرحیم

بعضی از دوستان از بنده در مورد احتمال رَجعت فرعون رامسس دوم و سایر مومیایی های رژه هفته پیش در دوره آخرالزمان می پرسند ؟

در پاسخ باید بگویم که بنده نص مستقیمی مبنی بر رجعت فرعون زمان حضرت موسی کلیم الله در آخرالزمان ندیده ام. اما در روایتی از امام ناطق جعفر صادق علیه السلام به رجعت سران کفر در آخرالزمان اشاره شده است: :

{در روایتی از امام صادق (علیه السلام) این چنین آمده است :《انّما یرجع الی الدنیا عند قیام القائم (علیه السلام) من محض الایمان محضا، او محض الکفر محضا، فأما ما سوی هدین فلا رجوع لهم الی یوم المتاب؛=همانا کسانی که ایمان ناب و کامل و کسانی که کفر خالص داشته اند هنگام ظهور قائم (علیه السلام) به دنیا باز می گردند، ولی غیر از این افراد تا روز قیامت کسی به دنیا بر نمی گردد》} (بحارالانوار، ج ۶، ص ۲۵۴ ح ۸۷؛)

این روایت حتی با فرض ضعیف بودن سند (اطلاعی از قوت و ضعف سند این روایت ندارم) جای تامل بسیار دارد و با توجه به این روایت می توان گفت که رجعت بزرگان کفر و بعضی افراد پلید در آخرالزمان کاملا ممکن و محتمل است. در بسیاری از فیلم ها و سریال های هالیوودی نیز بازگشت افراد پلید با دخالت عوامل انسانی با کمک جادوی آیینی و … به نمایش گذاشته شده است. به نظر می آید که ما در دوره آخرالزمان باید شاهد رجعت افراد پلید تمدن های پیشین نیز باشیم.

نکته: عده ای از محققین که نگاه علم گرایانه و البته بقول خود معقولی که نسبت به مسائل دارند احتمال خرق عادات دجال را در آخرالزمان منکرند طبیعتا این محققین چنین روایاتی را یا نمی پذیرند یا سعی خواهند نمود طور دیگری تفسیرش نمایند. نگاه بنده نقطه مقابل این دسته از افراد است به نظر بنده احتمال رجعت سران کفر توسط جادوهای آیینی و باز کردن دروازه های عالم زیرین کاملا ممکن است و این مغایرتی با قدرت بی همتای حق تبارک تعالی ندارد.

اما در روایتی از امیرالمومنین علیه السلام اینگونه آمده :

{امیرالمؤمنین (علیه السلام)

إِنَّ فِی اَلتَّابُوتِ اَلْأَسْفَلِ سِتَّهً مِنَ اَلْأَوَّلِینَ وَ سِتَّهً مِنَ اَلْآخِرِینَ فَأَمَّا اَلسِّتَّهُ مِنَ اَلْأَوَّلِینَ فَابْنُ آدَمَ قَاتِلُ أَخِیهِ وَ فِرْعَوْنُ اَلْفَرَاعِنَهِ وَ اَلسَّامِرِیُّ وَ اَلدَّجَّالُ کِتَابُهُ فِی اَلْأَوَّلِینَ وَ یَخْرُجُ فِی اَلْآخِرِینَ وَ هَامَانُ وَ قَارُونُ وَ اَلسِّتَّهُ مِنَ اَلْآخِرِینَ فَنَعْثَلُ وَ مُعَاوِیَهُ وَ عَمْرُو بْنُ اَلْعَاصِ وَ أَبُو مُوسَى اَلْأَشْعَرِیُّ وَ نَسِیَ اَلْمُحَدِّثُ اِثْنَیْنِ=امیر المومنین علیه السلام فرمود: در تابوت ته دوزخ شش نفر از امتهای پیشین جا دارند و شش نفر از امت آخر زمان اما آن شش نفر که از پیشینیان اند فرزند آدم است که برادرش را کشت و فرعون فرعونها است و سامری است و دجال است که نامش در زمره پیشینیان است ولی در آخر الزمان خروج خواهد کرد و هامان است و قارون و شش نفر از امت آخر الزمان نعثل است و معاویه و عمرو بن العاص و ابو موسی اشعری است راوی این حدیث نام دو کس دیگر را فراموش کرده است. :blush:}(کتاب الخصال جلد دوم ص ۴۸۵)

در این روایت که ظاهرا سند قوی ای هم ندارد اینگونه آمده که افرادی نظیر قابیل و قارون و فرعون زمان حضرت موسی کلیم الله و هامان وزیر فرعون و دیگران در کنار دجال در تابوت ته جهنم قرار دارند. از این روایت نوعی سنخیت و تشابه اعمال این جهنمیان و شاید نزدیک‌ بودن میزان و اندازه پلیدی اعمال اینان استنباط شود. اما شاید بتوان وجهی دیگر نیز برای آن قایل شویم. از روایت اول دریافتیم که کافرانی که در کفر به کمال رسیدند احتمال رجعت آنان وجود دارد و ممکن است رجعت کنند. از روایت دوم در می یابیم که دوازده نفر پلیدترین افراد هستند که در تابوتی در ته جهنم خواهند بود. پس نتیجه می گیریم تمامی این افراد اگر مرده باشند در آخرالزمان ممکن است بار دیگر رجعت کنند و حداقل برخی از آنان جزو یاران و خدمت کنندگان دجال ملعون می باشند.

نکته۲ : در بعضی روایات دیگر نیز به زنده کردن بعضی افراد توسط حضرت صاحب عجل الله و انتقام از آنان سخن رفته است.

پایان مراسم رژه مومیایی ها

 

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

دین مردم تمدن کارتاژ

دین مردمان کارتاژ ۳

{دین مردمان کارتاژ ۳} {اَستارته که در کتیبه های کارتاژ کمتر دیده می شود و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + شانزده =