عید عشاق در نزد یهودیان۲

عید عشاق در نزد یهودیان۲ ט”ו באב Tu Beh Aav

{در برخی از کتب باستانی یهود نیز آمده است که این روز را پروردگار برای هم بستگی قبائل دوازده گانه یهود در ایام باستان تعیین کرده بود تا افراد هر قبیله بتوانند همسر آینده خویش را از میان دخترکان قبائل دیگر برگزینند که به صورت جشنواره عشق و رقص و آواز اجرا می شد. در این روز مردان وزنانی که به دنبال همسر می گشتند، در این مراسم با هم آشنا شده و پیوند زناشوئی می بستند.
در سنن باستانی، مردان جوانی که مایل به یافتن همسر دلخواه خویش بودند، هنگام ورود به مزارع و تاکستانها، با منظره دختران جوانی روبرو می شدند که درحال رقص و پایکوبی و ترانه سرائی بودند. دختران با گفتن این جمله “چشمانت را به من بدوز، به چشمانت بگو که به زیبایی دل نبندند، بلکه به آن چه که خانواده ای برپا می کند”، با همسر احتمالی آینده خود آشنا می شدند. شاعران یهود با الهام از این ابیات اشعار زیبائی سروده اند و ترانه سرایان اسرائیلی در سالهای اخیر آهنگهای بسیار از این اشعار ساخته اند.
درست است که در اسرائیل امروز دخترکان برای آن که همسر دلخواه خویش را بیابند، دیگر لباس سفید بر تن نمی کنند و به تاکستانها و مزارع نمی روند و ترانه سر نمی دهند و به پایکوبی و رقص نمی پردازند، ولی این موعد به عنوان روز عاشقان در تاریخ عبری ثبت گردیده و توسط یهودیان برگزار می شود و امشب و فردا (دوشنبه) یکی از ایام شاد مهم در تقویم اسرائیل است و از هر نظر با روز والنتین رقابت می کند.
در اسرائیل هر سال در چنین تاریخی، با پدیدار شدن قرص کامل ماه در آسمان، که خود به رومانتیک شدن این شب می افزاید، زوجهای عاشق، خود را برای یک شب فراموش نشدنی آماده می کنند. بازارخرید سبدهای گل ، شکلات وانواع وسائل زینتی پر رونق است. چند سالی است که با بالا رفتن سطح زندگی در اسرائیل، زوجهای جوان (و حتی سالخورده) یک روز را در هتلهای لوکس می گذرانند و با هم به ماساژ میروند، در جکوزی می نشینند، به کنار استخر می روند، با آهنگ ویولون شام صرف می کنند و یک روز و شب خود را در حال و هوای پرشکوه و اشرافی سپری می کنند.
به مناسبت روز عاشقان، جشنهایی در سراسر اسرائیل برگزار می شود که یکی از آنها فستیوال چیدن سیب از درخت است. ریشه این آئین در آن است که بنا بر معتقدات، عشق اول بین آدم وحوا نیز به خاطر سیب بود. این جشنواره دو روزه با برگزاری رقص و آواز همراه است.
از دیگر جشنواره های جالب که در سالهای اخیر در اسرائیل برگزار می شود و هر سال با استقبال گسترده تری روبرو می گردد، برگزاری مراسم جشن و آواز در تاکستانهای کشور است. این مراسم در تاکستانهای ناحیه ای به نام “لاخیش” در جنوب اسرائیل زیر نور شمعها برگزار می شود و با موزیک ورقص همراه است. یکی از برنامه های جالب این جشنواره لگد مالی انگور برای برداشت شراب است. شهرک لاخیش به روی خرابه های یک شهر باستانی با همین نام بنا شده و به علت آب و هوای ویژه ای که دارد، امروز نیز همانند دوهزار سال پیش زمینش برای پرورش انگور بسیار مناسب است و شرابش بسیار مستی بخش.
این جشن زیبا وعاشقانه، با داشتن سابقه ای تاریخی ومذهبی، امروز به عنوان یک روز فرهنگی زیبا برای ملت باستانی یهود محسوب می شود که اسرائیلیان عاشق هر سال با اشتیاق بیشتری آن را برگزار می کنند. }

نوشتۀ: ژیلا رشید – فلسطین اشغالی

 

ادامه دارد….

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌..

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌.. سن، [المحاسن] عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *