عید عشاق در نزد یهودیان۱

عید عشاق در نزد یهودیان۱ ט”ו באב Tu Beh Aav

با توجه به اینکه فاجعه انفجار لبنان مصادف با روز عید عشاق یهودیان که یک عید فرعی و به ظاهر کم اهمیت در نزد آنان است واقع شد و احتمال اینکه این انفجار کار اسرائیلیان باشد بسیار زیاد است. توضیحاتی را از خانم ژیلا رشید ساکن فلسطین اشغالی در مورد عید عشاق یهود به اشتراک می گذارم.

{اگر در فرهنگ غرب، روز والنتین (Valentine Day) را بعدها به روز عشاق مبدل کردند، در آئین یهود روز عاشقان در تورات نگاشته شده و از چند هزار سال پیش توصیه گردیده است.
روز عاشقان در وسط ماه عبری “آو” (پانزدهم این ماه) برگزار می شود که ظاهرا ماه سوگواری و غم است، زیرا به باور یهودیان، بیت المقدس (هیکل سلیمان)، دو بار در روز نهم ماه آو توسط اشغالگران خارجی ویران شد و هر سال یهودیان در چنین روزی به سوگ می نشینند و آن را “تیشعا به آو” (روز نهم ماه عبری آو) می خوانند. یهودیان ایران این آئین را با نام “روز نهی” برگزار می کردند که به معنی روز نهم است و به نهمین روز از ماه عبری آو اشاره دارد.
ولی کمتر از یک هفته پس از سپری شدن یکی از غمناک ترین ایام دینی یهود، روز عاشقان فرا می رسد که در پانزدهم ماه عبری آو واقع می شود و در اصطلاح یهودی آن را ט”ו באב Tu Beh Aav یا روز پانزدهم ماه آو می نامند و همیشه در شبی واقع می شود که قرص ماه به اوج خود رسیده و مهتاب همه جا را روشن ساخته است.
بنابراین بدیهی است که زمان دقیق برگزاری این آیین از روی نمایان شدن قرص کامل ماه در آسمان تعیین می گردد . در روزگاران گذشته، در فرهنگ یهود کامل شدن قرص ماه در آسمان را به روز باروری زنان هم ارتباط می دادند.
در کتاب مقدس یهود (تورات) آمده است که در چنین روزی دختران باکره با پوشیدن لباسهای سفید ، آوازه خوانان ورقص کنان به مزارع و تاکستانها می رفتند تا همسری برای خود بیابند. ردای سفید نه تنها بر زیبائی اندام و ابهت و شخصیت دخترکان می افزاید، بلکه پوشش یکسان آنان، فقیر یا غنی بودن خانوادهایشان را نیز می پوشاند و همه در یک ردیف دیده می شوند. }

ادامه دارد….

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =