عید عشاق در نزد یهودیان۴

عید عشاق در نزد یهودیان۴ ט”ו באב Tu Beh Aav

 

{بخش دوم این لوح با سرود و دعای هفت کثیرات و با آوردن نام آنان پایان می یابد. این نام ها شاید به گونه ای با ازدواج و تولد کودک پیوند دارند و تنها یک نام است که مهجور می نماید و او جوان ترین کثیرات است که یگانه خوب نام دارد. }(کتاب اساطیر خاور نزدیک بین النهرین نوشته جان گری نشر اساطیر صفحات ۱۶۱ و ۱۶۲)

پ ن : مطالب داخل 《》 متن الواح کنعانی بود و سایر بخش ها توضیحات جان گری نویسنده کتاب بود.

خواننده گرامی به چند نکته توجه نماید. ازدواج بین ایزد ماه یره (یاریخ) و ایردبانوی ماه نیکال صورت می گیرد. پدر نیکال ایزد تابستان حی رب است. به یاد بیاورید که جشن عشاق یهودیان در نیمه ماه آو در تابستان انجام می شود.
همچنین ایزد ماه یره برای مهریه ایزدبانوی نیکال این وعده را می دهد که برای وی تاکستانی از زمین بر می آورد به یاد بیاورید که جشن عشاق با نخستین خوشه چینی انگور ارتباط دارد.

اما ماه کامل هنگامی است که ماه در بدر و در نیمه مسیر خویش قرار دارد. در نزد اهالی علوم خفیه، اعمال جمالی در نیمه‌اول ماه قمری بهتر است انجام شود و اعمال جلالی و قهری در نیمه دوم ماه قمری
یعنی ماه از هنگام تولد خویش تا نیمه که رو به افزایش است جمالی است. و از نیمه تا به کاهش و ناپدید شدن جلالی است. می دانیم که در طبیعت زنان مظهر جمال و مردان مظهر جلال می باشند. نیمه ماه هنگامی است که جمال و جلال هر دو در آن متعادل است.
بر همین منوال می توانیم نیکال را به عنوان ایزدبانوی ماه با نیمه اول ماه و یره را به عنوان ایزد ماه با نیمه دوم ماه اینهمان بدانیم. و نیمه ماه هنگامی است که جمال و جلال به یکدیگر رسیده اند و با یکدیگر پیوند برقرار نموده اند.
با این تفسیر و نگاه و از مجموع شواهد و قراین اینگونه بر می آید که جشن عشاق هم به مانند بعضی دیگر از سنت های یهودی سنت پاگانی و به جا مانده از تمدن کنعانی است.

نکته : چینی ها در بدر کامل قمر در ماه هشتم تقویم خویش جشن خرمن چینی ای دارند که با ایزدبانوی ماه هنگ_لو ارتباط دارد. که این خود ارتباط جشن ایزدبانوی ماه در نیمه ماه قمری و ارتباطش را با خوشه چینی در یک تمدن دیگر مثل چین نشان می دهد.
به فقرات زیر توجه نمایید : 👇

{جشن ماه که به افتخار خدای بانوی ماه هنگ_لو برگزار می شد، یکی از سه جشن بزرگ سالانه ی چینی است: این جشن در پانزدهمین روز هشتمین ماه، یعنی در هنگام بدر ماه در اعتدال خریفی برگزار می شود. نذورات شامل میوه ها و شیرینی های شکری است، که به همراه شاخه یی گل تاج خروس سرخ فروخته می شود. مردان در این مراسم شرکت نمی کنند. این جشن مشخصا یک جشن خرمن چینی است، و در آن ماه نماد👈 باروری است. ماه همذات آب است، جوهر آن یین است، و مانند خورشید، در ماه هم حیوانی سکونت دارد که یا خرگوش است یا قورباغه }(فرهنگ نمادها ژان شوالیه جلد پنجم صفحه ۱۲۵)

در پایان‌امیدوارم ریشه شناسی جشن عشاق یهودیان که‌همزمان با انفجار بیروت بوده است و بعضی از ساکنین فلسطین اشغالی انفجار بیروت در ایام این جشن را نوعی هدیه دانسته اند و اظهار خوشحالی نمودند بتواند در شناخت بهتر دشمنان صهیونیستی و رفتارشناسی شان به ما کمک نماید. درست است که اغراض سیاسی پشت چنین اتفاقاتی بسیار بسیار مهم تر از مسائل ماورایی و اعتقادی است. اما انتخاب زمان ها توسط دشمنان صهیونیستی کاملا آگاهانه و منطبق با جشن ها و مراسم هایی است که بعضا ریشه در سنت مشرکانه و پاگانی دارد. و شاید نوعی فدیه دادن به این موجودات هم باشد که آنان را راضی نمایند. نکته جالب دیگر ماجرا این است که تا جایی که می دانیم ایزدان کنعانی نظیر مولوخ و تانیت و .. بیشتر قربانی سوختنی دوست داشته اند تا قربانی با خونریزی و انفجار بیروت‌هم قربانی سوختنی داشته است.

پایان

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

خاک شناسی معنوی ۸ – شب والپورگیس ۱

{خاک شناسی معنوی ۸ }        { شب والپورگیس ۱ } بسم الله الرحمن الرحیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *