فرزندان شیخ صفی‌الدین

روزی که فرزندان شیخ صفی‌الدین ایران را یکپارچه کردند

 

🔸امروز چهارم امردادماه است، در تقویم تاریخ که مطالعه می‌کنید برای این روز حوادث گوناگونی ذکر شده که شاید یکی از مهمترین آن، روز برقراری حکومت صفویه با شمشیر آخته شاه اسماعیل صفوی باشد. در این روز، شاه جوان طریقت صفویه با اعلام مذهب شیعه به‌عنوان مذهب رسمی قلمرو خود، گام بزرگ و تاریخی برای احیای ایران کرد. شاه اسماعیل صفوی، در دنیایی دست به این اقدام بزرگ زد که او در چهار گوشه باید می‌جنگید. نخست در کشور و شمشیر زدن برای رسمیت دادن به مذهب شیعی، دوم با عثمانی در غرب، با ازبکان در شمال شرق و البته بازماندگان دولت‌های محلی در سراسر کشور.

 

🔸کاری که شاه اسماعیل کرد، در واقع احیای دوباره ایرانیّت با استفاده از روح معنوی تشیع بود. این میراث تا به امروز هم برای ما مانده است. ما بنام و جسم ایرانی هستیم و روح‌مان اما شیعی است. این پیوند وجود داشته و دارد، هر چند بسیاری تلاش می‌کنند تا تاریخ ایران را به ۱۴۰۰ سال خلاصه کنند یا گروهی دیگر ایرانی بود را جدای از شیعه‌گری بدانند و یا عده‌ای که صدایشان این روزها بلند است، مسلمانی را با اختلاف بسیار زیاد بر ایرانی بودن ترجیح بدهند. آنها متاسفانه نمی‌دانند روزی که شاه اسماعیل در جامع تبریز خطبه پیروزی خواند تا روزی که سر بر بالین گذاشت برای احیای ایران چه کار بزرگ و سترگی صورت گرفت.

 

🔸برآمدن نواده شیخ صفی‌الدین اردبیلی از خانقاهش و حرکت او برای استقرار فرهنگ و نگاه ایرانی بر گستره تاریخی ایران با هیچ زبانی قابل وصف نیست. عده‌ای می‌نویسند که شاه اسماعیل آدم بسیار کشت! در حالی که او به اندازه یک صدم سلطان سلیم خونریز و وحشی قتل عام نکرد. با این حال، ایرانِ عصر صفوی از دل خون کسانی بیرون آمد که صدها سال زجر کشیده بودند و قرن‌ها برآمدن یک دولت و حکومت با ایدئولوژی شیعی را جهت حفظ و استقرار ایران و انجام کار ملک ضروری می‌دانستند. در دوره صفوی یک تلاش گسترده و بزرگ برای احیای ایران به شکل‌های مختلف صورت گرفت که از نگاه گفتمانی کمتر به آن پرداخته شده است.

 

🔸عمق و کینه اخوانی‌ها و بازمانده‌های خلفای عثمانی از ایرانِ عصر صفوی قابل گفتن نیست، آنها به این دلیل به شیعیان «صفوی» می‌گویند چون به خوبی به نقش و جایگاه شاهان صفوی برای احیای نام و زبان و عنوان ایران آگاهی و اشراف دارند. در طول ۲۳۵ سال حکومت، یک ماشین بزرگ دولت‌داری و حکومت‌داری تشکیل شد که موتور محرکه آن را نظریه‌پردازان و شارحان بزرگ ایرانی و شیعی تشکیل می‌دادند و در این حوزه، یک بار دیگر اوج شکوه هنر و معماری ایرانیان به رخ همه کشیده شد که می‌توانید این اوج هنرنمایی را در سفرنامه‌های اروپایی‌ها که به ایران آمدند بخوانید.

 

🔸از همین دوره بود که انگلیسی‌ها به خوبی وجود یک دولت قدرتمند و قوی را در ایران به ضرر خود دیدند و شروع به فتنه‌گری علیه ایرانی‌ها کردند. آنها در دهه‌های آخر حکومت صفوی و دوره شاه سلطان حسین از اینکه او دانشجویانی را برای یادگیری حرفه‌های مختلف راهی فرانسه کرده به شدت عصبانی شدند، چرا که می‌دانستند اگر روابط ایران و فرانسه مستحکم شود، انگلیسی‌ها باید از همه جا جمع کنند و بروند. فرانسوی‌ها در همان دوره شکست سختی هم از انگلیسی‌ها در هندوستان خورده بودند و انگلیسی‌ها می‌خواستند پای آنها را برای همیشه از منطقه کوتاه کنند.

 

🔸بر این باور هستم که محمود افغان صرفا با تحریک کمپانی هند شرقی انگلیس به اصفهان حمله کرد و عوامل این کمپانی که در اصفهان حضور داشتند، نقش بسیار مهمی در سقوط این شهر ایفا کردند. نمی‌خواهم این مساله را اینجا زیاد باز کنم و شاید هم برای اولین بار باشد که بسیاری از همراهان کانال اخبار سوریه این مطلب را اینجا می‌خوانند که انگلیسی‌ها به چه دلیل حکومت صفوی که در زمان خود توانسته بودن نظم و آرامش را در کشور گسترش دهد و ایرانی‌ها در رفاه نسبی به سر ببرند، را اینگونه نابود کند و در همه دوره‌های بعد، با ایرانیان از درِ نامردی در بیاید!

 

🔸آنچه مشخص و مبرهن است، برآمدن شاه اسماعیل از اردبیل و نشستن او بر تخت شاهی ایران را باید یکی از میمون‌ترین و بزرگ‌ترین رویدادهای هزاره‌های گذشته ایران برشمرد. سال‌های آخر دوره صفویه در حالی که ایرانی‌ها داشتند در چارچوب مرزهای خود از مسائل جهانی و ارتباطاتی که وجود دارد با خبر می‌شدند، به ناگهان انگلیسی‌ها با خباثت تاریخی خود کشور ما را برای قرن‌ها به عقب بردند و تا زمان برآمدن محمدشاه اول قاجار (آقا محمدخان عده‌ای) به مدت نزدیک به ۶۵ سال کشور ما در بحران و ناآرامی به سر برد…

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

دین مردم تمدن کارتاژ

دین مردمان کارتاژ ۳

{دین مردمان کارتاژ ۳} {اَستارته که در کتیبه های کارتاژ کمتر دیده می شود و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =