فیلم صعود ژوپیتر۵

فیلم صعود ژوپیتر بخش چهارم

🔶در بخش سوم و چهارم شاهد هستید که کین ژوپیتر را به پیش مافوق سابق خویش استینگر مارشال فضایی ایجز می برد. استینگر نیز موجودی شبیه سازی شده بود که دو بال خویش را از دست داده و سقوط کرده و در نقطه ای در زمین به همراه دخترش کیزا زندگی می کند. استینگر در اینجا تمثیلی از لوسیفر در مسیحیت است که پس از اخراج از ملکوت بال های خویش را از دست داده است.

🔷یکی از عوامل لرد بالم فردی پیر به نام نایت است و لرد بالم با وی سخن از برداشت می نماید. آقای نایت احتمالا از نظر واچوفسکی ها معادل اسرافیل و یا شاید عزراییل است و منظور از پروژه برداشت در قاموس گنوسی های مدرن همان قیامت در ادیان توحیدی است. اینان اعتقاد دارند که چون جمعیت انسان ها در زمین افزایش پیدا کند خدایان یا خدای آن‌ سیاره با جنگ و خونریزی جمعیت را کم می نماید و در نهایت با قیامت نسل انسان کنونی را منقرض (محصول برداشت) می کند و پس از مدتی بار دیگر، موجودی انسان گونه را به شکل و چهره خویش (خدایان) خلق می نماید و این فرآیند ادامه دارد. علت‌ ادامه دار بودن فرآیند برداشت در فیلم صعود ژوپیتر جوان تر ماندن خدایان ذکر شده است.

تصویر خانُم شارلون بومانت
( Charlotte Beaumont)
هنرپیشه نقش کیزا آپینی kiza apini دختر مارشال استینگر در فیلم صعود ژوپیتر

🔷گفته شد که کیزا آپینی دختر مارشال استینگر (لوسیفر) است. نام کیزا بر طبق اطلاعات سایت زیر به صورت kiza نگارش می شود:

لینک

اما کیزا kiza بر اساس اطلاعات سایت زیر یک نام‌ واژه اسلاوی است و معادل ستاره زهره صبح در اساطیر اسلاوی می باشد: 

لینک

کیزا به معنی طلوع، شفق در اساطیر اسلاوی یکی از زورجاها (زهره مغرب و زهره صبح) می باشد اینان دو الهه نگهبان هستند که به شفق قطبی معروف هستند. آنها از سگ شکاری روز قیامت، سیمارگل که به ستاره قطبی در صورت فلکی خرس کوچک زنجیر شده است محافظت می کنند. اگر زنجیر شکسته شود سگ شکاری صورت را می بلعد و جهان پایان می یابد.

پ ن : توجه داشته باشید که خود لوسیفر در اساطیر معادل ستاره زهره صبح است و البته با ابلیس و شیطان ظاهرا متفاوت است اما در یهودیت بعد از موسی علیه السلام، هیلل و در مسیحیت نام لوسیفر بعضا معادل ابلیس و یا شیطان‌ در نظر گرفته شده است.

تصاویر قصر الکازار در سویل اسپانیا

در فیلم صعود ژوپیتر، کاخ کالیک خواهر لرد بالم، آلکازار نام داشت. به نظر می آید واچوفسکی ها عمدا این نام را بکار برده اند و باید دید چرا؟

🔶واژه الکازار در زبان اسپانیایی معادل القصر در زبان عربی است که واک ق در آن تبدیل به ک و واک ص تبدیل به ز شده است.

🔷آلکازار در اشلبیه توسط پدروی اول شاه کاستیل، ملقب به ستمگر (۱۳۵۰_۱۳۶۹ م) به عنوان اقامتگاه سلطنتی_بر روی مکان کاخ سلطنتی مسلمانان بنوعباد_ساخته شده است. آلکازار امروزه یکی از زیباترین کاخ های مُدجَّن در اسپانیا به شمار می آید. قوسهای حیاط وسیع آن که به قرن چهاردهم می رسد به روشنی از شکلهای تزیینی اسلامی حکایت دارد، در حالی که سرسرای بالا در قرن شانزدهم ساخته شد و در نتیجه سبک رنسانس را متجلی می سازد. (منبع کتاب اسلام، هنر و معماری نشر پیکان ص ۲۶۶)

🔶ملکه ایزابلای اول در کاخ الکازار تاج گذاری کرده است. لینک

 

تصویر ملکه ایزابلای اول، ملکه مقتدر کاتولیک کاستیل که در سال ۱۴۷۴ میلادی در کاخ آلکازار تاج گذاری کرد. وی با کمک همسرش فردیناند وارث تاج و تخت آراگون توانست با شکست مسلمانان قرناطه، اسپانیای متحد را تشکیل دهد.
ایزابلا علاقه داشت که اسپانیا را به عنوان یک کشور واحد کاملا کاتولیک درآورد که هیچ مسلمان و یهودی ای در فضای این کشور تنفس نکند. ایزابلا سه ماه پس از فتح غرناطه، یهودیان را از سرتاسر اسپانیا اخراج کرد و تقریبا همزمان با اخراج یهودیان از اسپانیا کریستف کلمب که فردی ظاهرا یهودی تبار بود توانست ملکه ایزابل اول را راضی کند تا با وی قراردادی ببندد و هزینه سفر کلمب به شرق دور از طریق اقیانوس اطلس را تامین کند. معماران فرهنگ غرب مدرن، موعد ورود کلمب به قاره نو (آمریکا) را بس مهم می شمارند و آن را سرآغاز تاریخ نوین تمدنی خود می دانند.

نکته: شاید کالیک در فیلم صعود ژوپیتر، تجلی ایزابل اول از نظر واچوفسکی ها باشد. نمی دانم چرا اینگونه فکر می کنم که کالیک نماد بانویی قدرتمند در مجامع مخفی گنوسی مسلک از نسل ایزابل اول است که در حال حاضر زنده است و واچوفسکی ها اشاره ای تلویحی به وی داشته اند.

منبع: eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

حکایت سلمان فارسی در دشت ارژن به روایت شیخ علاالدوله سمنانی

 {حکایت سلمان فارسی در دشت ارژن به روایت شیخ علاالدوله سمنانی  } { اما سخن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *