مسمومیت جیوه

{مسمومیت جیوه }

شواهدی مبنی بر شباهت مسمومیت جیوه با بعضی علائم بیماری کرونا نشان داده شد. از جمله این شواهد، شباهت حساسیت و بیماری های پوستی ناشی از مسمومیت جیوه و علائم کرونای پوستی بود. همچنین نشان داده شد که جیوه موجود در واکسن ها می تواند باعث اختلالات مغزی و اوتیسم در کودکان شود. اختلالات مغزی را ما در بیماران کرونایی نیز مشاهده می نماییم. همچنین نشان داده شد که مسمومیت با جیوه باعث فقر آهن و کم‌ خونی می شود. بیماری کرونا نیز چنین علائمی را نشان می دهد. در ادامه علائم کلی مسمومیت جیوه به شما نشان داده می شود و با علائم بیماری کرونا مقایسه می شود.

{Mercury (جیوه):
تمام اشکال این فلز مایع نقره ای رنگ سمی است و نظر به اینکه بیش از ۱۱۵ ترکیب شناخته شده جیوه وجود دارد؛ احتمال بسیار زیادی برای مسمومیت با آن وجود دارد. ترکیبات جیوه به وفور در سفید کننده های پوست و مو، آفت کش ها (به صورت پودرهای قابل تعلیق و شکل تدخینی)، ضد عفونی کننده ها، واکسن ها، مواد منفجره، ماده پرکننده دندان (آمالگام)، لامپ های کم مصرف، باطری ها، رنگ ها و صنعت تولید نمد مورد استفاده قرار می گیرد. در زمان های قدیم بسیاری از کلاه سازان از جیوه برای شکل دهی کلاه ها استفاده می کردند به طوری که اعتقاد بر این است که کلاه ساز دیوانه؛ لوئیس کارول؛ در واقع دچار مسمومیت با جیوه بوده و همچنین این مسمومیت باعث مرگ تعداد زیادی از کلاه سازان در دهه ۱۸۰۰ شده است. به همین دلیل به مسمومیت جیوه در قدیم بیماری “کلاه دیوانه” می گفتند. همچنین اصطلاح دیوانه مثل کلاه ساز” نیز برگرفته از سمیت مغزی جیوه بین کلاه سازها بوده است. به هر حال سمیت جیوه بستگی به شکل شیمیایی آن دارد. شایع ترین شکل جیوه به صورت فلز آزاد (شکل عنصری با فلزی با ظرفیت صفر) است که به عنوان مثال در تب سنج های پزشکی وجود دارد. مصرف خوراکی این شکل جیوه از جذب گوارشی چندانی برخوردار نبوده که در نتیجه خطر جدی مسمومیت را در پی نخواهد داشت. لیکن استنشاق بخار جیوه (شکل عنصری) بسیار خطرناک است. پرسنل شاغل در مطب دندانپزشکی نیز بویژه در شرایط عدم تهویه مناسب و یا وجود سیستم های تهویه بسته ممکن است در معرض سطوح بالایی از این بخارات سمی قرار گیرند. کلرید جیوه در مواد ضد عفونی کننده موجود بوده که سمی ترین شکل از بین تمام ترکیبات جیوه به شمار می رود. ترکیبات جیوه آلی که از جمله برای ضد عفونی 👈بذر گیاهان استفاده می شوند به شدت سمی بوده (از جمله اپیدمی های مسمومیت تصادفی ناشی از غلات آلوده به متیل و اتیل جیوه در عراق و چین) و همچنین مواردی از مسمومیت متعاقب مصرف ماهی و یا آب آلوده گزارش شده است (از جمله اپیدمی خلیج میناماتای ژاپن)، همچنین کارگران مشاغل مختلف در معرض خطر مسمومیت با جیوه قرار دارند که برای مثال می توان به کارگران صنعت ساخت تب سنج و فشارسنج جیوه ای، باطری سازی، دیگ های بخار، وسایل کالیبراسیون، سود سوزآور، برس های کربنی، ژنراتورهای برقی، سفال و سرامیک، ساخت کلر، آمالگام دندان، وسایل الکتریکی، لامپ های نئون، گندزداها، رنگ ها، مواد منفجره، لوازم آتش بازی، جوهرسازی، داروسازی، حشره کش ها، آفت کش ها و نگهدارنده های چوب اشاره کرد. مسمومیت حاد ناشی از استنشاق بخار جیوه (شکل عنصری یا فلزی) تقریبا بلافاصله رخ داده که از علائم آن می توان به 👈اختلال گوارشی، 👈سرفه، 👈تب، 👈تهوع، استفراغ و اسهال اشاره نمود. همچنین استنشاق این بخارات باعث آسیب به 👈 مغز و 👈ریه ها شده به طوری که باعث آسیب جدی سیستم تنفسی و بروز پنومونی، ادم ریه شده (پنومونی ریه= ذات الریه) و مرگ متعاقب فیبریلاسیون بطنی به وقوع می پیوندد. مسمومیت مزمن (طی مواجهه مزمن) باعث آسیب به سیستم عصبی مرکزی و بروز سایکوز (نوعی اختلال روانی) می گردد‌. خوردن کلرید جیوه و یا سایر املاح محلول جیوه و یا سایر املاح محلول جیوه می تواند باعث تشنگی، درد شکم، استفراغ، اسهال و سپس آسیب 👈کلیوی و مرگ شود. 👈آلودگی پوستی با ترکیبات جیوه باعث علائمی نظیر؛ افسردگی، خواب آلودگی، 👈کاهش وزن، 👈بی اشتهایی، 👈سردرد، 👈اضطراب، 👈انواع توهم ها، شلی و افتادگی دندان و تومور می شود.
باید دانست که ترکیب دی متیل جیوه می تواند حتی از 👈دستکش های آزمایشگاهی عبور کند و طی جذب از راه پوست، باعث مسمومیت و حتی مرگ شود. مکانیسم کلی سمیت جیوه را مانند سایر فلزات سنگین اتصال به گروه های سولفیدریل اجزای داخل سلولی (بویژه آنزیم ها) می دانند. همچنین اعتقاد بر این است که جیوه (بویژه متیل جیوه) می تواند به 👈پروتئین توبولین (بویژه در سلول های مغزی) متصل شده و باعث اختلال در میکروتوبول ها و در نهایت بر هم زدن ساختمان و فعالیت اسکلت سلولی شود. }(کتاب دایره المعارف سم شناسی مولفین محمدامراللهی شریف آبادی و آیدا صیاد ص ۱۳۷)

نکته ۱: ملاحظه نمودید که صنعتی شدن باعث شده حجم استفاده از جیوه در زندگی بشر چگونه بالا برود. و‌ این را در تحقیقی در آمریکا که میزان جیوه خون خفاش ها را اندازه گرفته بودند نیز ملاحظه نمودید. که چگونه میزان جیوه خون خفاش ها در بعضی مناطق ۸ برابر میزان طبیعی بوده است. مسلما این حجم استفاده از جیوه در صنعت و موادی که در زندگی روزانه استفاده می شود به مرور اثرات سویی را بر سلامتی انسان ها و حیوانات می گذارد.

نکته ۲: در مطلب بالا نوشته شده بود که دی متیل جیوه از دستکش های آزمایشگاهی نیز عبور می نماید.

نکته ۳: در متن بالا آمده بود که اختلال گوارشی، سرفه، تب، تهوع، اسهال و استفراغ، آسیب به مغز و ریه و کلیه ها و سردرد و بی اشتهایی و اضطراب از جمله علائم مسمومیت با جیوه‌ است که شما این علائم‌ را کم و بیش در مبتلایان به کرونا هم می یابید.

🔸در لینک زیر علاوه بر آنچه نشان داده شد تعدادی دیگر از علائم مسمومیت با جیوه را ملاحظه می نمایید که علایمی نظیر مشکلات بینایی و بیخوابی و پیچش عضلانی و ضعف عضلانی از جمله این علائم است. تمام این علائم در بیماران کووید ۱۹ نیز کم و بیش دیده می شود. : 👇

لینک مطلب

پ ن: گفته شد بعضی علائم کم و بیش دیده می شود یعنی بعضی بیماران دچار مشکلات بینایی شده اند اما بسیاری نیز چنین علائمی نداشته اند. بنابراین منظور مجموعه علائمی است که در بیماران بروز پیدا می کند.

🔹مقاله علمی ای که نشان می دهد افرادی که فلزات سنگین‌ علی الخصوص جیوه در خونشان بیشتر است. احتمال مرگشان توسط بیماری کووید ۱۹ بیشتر است. در این مقاله علمی ذکر شده یکی از دلایلی که مردان در مقایسه با زنان علائم بیماری سخت تری دارند و تلفاتشان نیز بیشتر است. این است که مردها به جیوه حساس تر هستند زیرا توسط تستسترون تقویت می شود. ترکیبی از جیوه و تستوسترون مردان را در برابر مرگ ناشی از COVID-19 آسیب پذیرتر می کند و بنابراین مرگ و میر را به سمت مردان معطوف می کند. این مقاله علمی را حتما مطالعه نمایید: 👇

لینک

پ ن: به نظر می آید با توجه به مقاله علمی بالا باید از خوردن غذاهای حاوی جیوه نظیر انواع ماهی ها که طبیبان طب مدرن به جای گوشت قرمز پیشنهاد می دهند پرهیز کرد. همچنین به نظر حجامت و فصد سالیانه چون باعث کاهش غلظت خون می شود بتواند در پیشگیری یا تخفیف علائم بیماری در صورت ابتلا نقش ایفا نماید.

در متن بالا نوشته شده بود که بر اثر مسمومیت جیوه بیماری پنومونی (ذات الریه) در بدن فرد می تواند ایجاد بشود. در لینک زیر می خوانید که پنومونی انواع مختلف دارد و منشا آن می تواند قارچ ها و باکتری ها و ویروس ها باشد. و یکی از ویروس های ایجاد کننده پنومونی ویروس سارس است. بدنیست بدانید که نام ویروس بیماری کووید ۱۹ (SARS-CoV-2) می باشد : 👇

لینک

لینک

منبع: eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

مشتقات تکمیلی فیلم و عکس – خاک شناسی معنوی ۹ – شب والپورگیس ۲

تصویر متعلق به جشن والپورگیس می باشد. {در اروپای مرکزی ظاهراً در شب والپورگیس، شب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *