مقایسه واکنش ایران و چین نسبت به کاهش جمعیت

مقایسه واکنش ایران و چین نسبت به کاهش جمعیت!

 تازه‌ترین سرشماری در چین نشان داده است که طی چند سال آینده، جمعیت این کشور که در زمان حاضر پرجمعیت‌ترین کشور جهان است، کاهش خواهد یافت. در آخرین سرشماری، جمعیت چین به یک‌ میلیارد و ۴۱۱میلیون نفر رسید، دلیل این اتفاق از سوی صاحب‌نظران این حوزه، سیاست طولانی‌مدت تک‌فرزندی و نیز هزینه‌های زیاد مسکن و آموزش اعلام شده‌ است.

تنها سه هفته بعد از این سرشماری در چین قانونی تصویب شد که بر اساس آن، چین برای افزایش نرخ زاد و ولد به‌طور رسمی قوانین خود را در مورد داشتن فرزند تغییر داد؛ از این پس، به زوج‌ها اجازه داده شده‌ است سه فرزند داشته‌ باشند!

اما در کشورمان، متأسفانه تا اوایل دهه ۹۰ عمل و عقیده مسئولان و دولتمردان بر کاهش جمعیت کشور بود! از اوایل دهه ۹۰ پیش‌بینی‌ها از این خطر خبر داد که جمعیت ایران به‌سوی کاهش و سالمندی پیش می‌رود! در ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ “سیاست‌های کلی جمعیت” و در ۱۳ شهریور سال ۱۳۹۵ “سیاست‌های کلی خانواده” از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شدند، این به آن معنی بود که زنگ خطر جمعیت کشور به صدا درآمده است.

مقایسه عملکرد قانون‌گذاران در دو کشور ایران و چین نکته‌ای را عیان می‌کند! کشور ما با وجود سالمندی قطعی در ۳۰ سال آینده و گذشت هفت سال از ابلاغ سیاست‌های کلی، هنوز قانون اجرایی مبتنی بر حمایت از افزایش جمعیت ندارد اما چین تنها سه هفته پس از اعلام نتایج سرشماری نفوس و احساس خطر، سیاست‌های جمعیتی خود را تغییر داده است!/ خبرگزاری تسنیم

این مطلب را نیز بخوانید

امید بسیار زیباست-حتما ببینید

امید اگر آدم بود، میشد این پزشک این پزشک شریف در تمام خوبی‌های عمر این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *