مواظب حرفهایی که می زنیم باشیم…

“زبان استخوان نیست اما استخوان را می شکند!”

بیایید با هم قراری بگذاریم اگر حرف خوب،مفید و دلنشینی نداریم سکوت کنیم.و هرگز هرگز هرگز در جهت طعنه،کنایه،توهین و تحقیر و آسیب زدن کلامی نگوییم. می دونم سخته اما بیایم و شروع کنیم به تمرین کردنش.با تکرار و تمرین و صبر می تونیم مثل هر آموخته دیگه ای این رو هم یاد بگیریم.

مواظب حرف هایی مه می زنیم باشیم ....

  • داستان بچه شرور 
شاید خیلی از شما ها این داستان رو چند بار شنیده اید اما گفتن دوباره آن برای این موضوع خالی از لطف نیست|

نقل می کنند در روزگاری بچه شروری بود که اطرافیانش را با سخنان زشتش ناراحت می کرد. روزی پدرش جعبه ای پر از میخ به او داد و گفت: هر بار که کسی را با حرف هایت نارحت کردی، یکی از این میخ ها را به دیوار انبار بکوب.
روز اول پسرک بیست میخ به دیوار کوبید، پدر از او خواست تا سعی کند تعداد دفعاتی که دیگران را می آزارد، کم کند. پسرک تلاش خود را کرد و تعداد میخ های کوبیده شده به دیوار روز به روز کمتر می‌شد. روز دیگر پدرش به او پیشنهاد کرد تا هر بار که توانست از کسی بابت حرف هایش معذرت خواهی کند، یکی از میخ ها را از دیوار بیرون بیاورد.
روزها گذشت تا این که یک روز پسرک پیش پدرش آمد و با شادی گفت: بابا، امروز تمام میخ ها را از دیوار بیرون آوردم! پدر دست پسرش را گرفت و با هم به انبار رفتند، پدر نگاهی به دیوار انداخت و گفت: آفرین پسرم! کار خوبی انجام دادی، اما به سوراخ های دیوار نگاه کن … دیوار دیگر مثل گذشته صاف و تمیز نیست، وقتی تو عصبانی می شوی و با حرف هایت دیگران را می رنجانی، چنین اثری بر قلبشان می گذاری، تو می توانی چاقویی در دل انسانی فرو کنی و آن را بیرون بیاوری، اما هزاران بار عذرخواهی هم نمی تواند زخم ایجاد شده را خوب کند.

نهج البلاغه(صبحی صالح) ص ۴۷۲ ، ح ۲۶

مَا أَضْمَرَ أَحَدٌ شَیْئاً إِلَّا ظَهَرَ فِی فَلَتَاتِ لِسَانِهِ وَ صَفَحَاتِ وَجْهِه‏

هیچ کس چیزى را در دل پنهان نداشت، جز این که در لغزش هاى زبان و خطوط چهره او آشکار شد.

تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص ۲۱۴ ، ح ۴۱۸۰

اِحبِس لِسانَکَ قَبلَ أَن یُطیلَ حَبسَکَ وَ یُردىَ نَفسَکَ فَلا شَىءَ أَولى بِطولِ سَجنٍ مِن لِسانٍ یَعدِلُ عَنِ الصَّوابِ و َیَتَسَرَّعُ إِلَى الجَوابِ؛

پیش از آن که زبانت تو را به زندان طولانى و هلاکت درافکند، او را زندانى کن، زیرا هیچ چیز به اندازه زبانى که از جاده صواب منحرف مى شود و به جواب دادن مى شتابد، سزاوار زندانى شدن دراز مدّت نیست.

سکوت گورستان

این مطلب را نیز بخوانید

چرا اینترنت و ویندوز جزو موارد تحریمی امریکا نیستند؟!

به گزارش گرداب، یکی از مهم‌ترین روش‌های جاسوسی توسط کشور آمریکا، اینترنت است و با …

۱ دیدگاه

  1. ممنون خیلی قشنگ بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + سیزده =