پریکانیان مادی و پریان۵

{پریکانیان مادی و پریان۵}

 

در پایان در مورد پریان کبوتر سفید و پریان کبوتر خاکستری این مطلب را بگویم این پریان مهردین چون مردانشان توان بارور کردنشان را ندارند. معمولا با مردانی از آدمیان که از نظر آنان ویژگی های خاصی دارند وصلت می نمایند تا بتوانند نسل خویش را حفظ نمایند.

نکته ۱: در استان تهران به غیر از روستای آیینه ورزان دماوند، آبشاری به نام کبوترخوان در ناحیه شمیران_دارآباد وجود دارد که به نظر جزو مکان های زندگی پریان کبوتری است.

نکته۲: در مقاله جناب ملکزاده به قوم مراغی ها یا کله بزی ها اشاره شد که از نظر فقیر هیچ ارتباطی به پریکانی های مادی ندارند.

نکته ۳: در ادبیات فارسی و عامیانه ما صدای کبوتر بغ بغو می باشد.《بغ》نام واژه ای کهن است که در ادبیات مزدیسنایی به معنای خدای می باشد. این لقب در یشت ها برای ایزدان مختلف استفاده شده است. در کتیبه داریوش بغ بزرگ اهورامزداست.

نکته۴: روستایی به نام بغبغو از توابع سرخس در استان‌ خراسان‌ رضوی وجود دارد که شاید با قوم پری کانی ها مرتبط باشد. در مقاله محققانه جناب ملکزاده به حضور پریکانی ها در آنجا نیز اشاره شده بود. این روستاها هم‌در نزدیک 👈کشف رود قرار دارد.

نکته ۵: خوانندگان گرامی دقت نمایند. روستای بغبغو (آواز کبوتر) نزدیک‌ 👈کشف رود. (آب)
کبودرآهنگ همدان کنار 👈رودخانه کسلان
آبشار کبوترخوان شمیران 👈نام کبوتر بر آبشار
ورزنه اصفهان شهر 👈کبوتران سفید، کنار 👈زاینده رود و 👈تالاب گاوخونی
به کنار هم قرار گرفتن نام کبوتر در کنار آب دقت نمایید. پریان در کنار آب زندگی می نمایند😊
روستای آیینه ورزان دماوند هم آبشار دارد و آبشار ورزان تالش گیلان نیز اسم آن مشخص است.

اما در پایان این بخش مدخل کبوتر را از کتاب فرهنگ نمادهای ژان شوالیه نقل می نمایم: 👇

{کبوتر(PIGEON,COLOMBE/pigeon, dove)
کبوتر در افواه به عنوان یک ساده لوح معروف است اما با نگاهی شاعرانه آنرا نماد عشق دانسته اند.نرمی حرکات کبوتر باعث هر یک از این دو تعبیر در مورد این پرنده شده است. نمادگرایی عشق را با وضوح بیشتر میتوان در جفت کبوترها دید و زبان حال پرندگان دیگری چون اردک، ماهیخوار و ققنوس … است.این عشق تا بدانجاست که کبوتر نر هم بر تخم ها می نشیند.
در چین باستان بر طبق گردش فصول، تناوبی بین یین و یانگ بود و بدین ترتیب، باز به کبوتر و کبوتر به باز تبدیل میشد از این رو کبوتر نماد بهار بود و ظاهر شدن آن با اعتدال ربیعی در ارتباط بود(GAAR). آیا در کنار هم قرار گرفتن کبوتر و باز در ضرب المثل ها و سخنان عامیانه از همین جا ناشی شده است؟
در قبائلیه، کبوترها دور مقبره امامهای مسلمان که حامی روستاها هستند می چرخند اما از طرف دیگر کبوتر را پرنده شوم انگاشته اند و بغ بغوی آنها را برابر زاری و ناله ارواح در حال عذاب دیده اند (SERP, 49)
در سراسر نمادگرایی یهودی-مسیحی کبوتر که در عهد جدید مظهر روح القدس است نماد خلوص، سادگی و حتی هنگامی که شاخه زیتون را به کشتی نوح می آورد نماد صلح، هماهنگی، امید و خوشبختی باز یافته است کبوتر هم تصویر غریزه متعالی و بخصوص تصویر عشق است.
(DURS,135)
در باور یونان باستان که به طرز متفاوتی بر مفهوم خلوص ارزش گذاری میکند نماد کبوتر نه تنها در تضاد با عشق جسمانی نیست بلکه مرتبط با آن است در واقع کبوتر پرنده آفرودیته نشانه عمل عاشقانه ای است که عاشق نسبت به معشوق خود بجا می آورد.
این باورها که جز در ظاهر تفاوتی ندارند باعث است که کبوتر اغلب نشانه آن گوهر زوال ناپذیر باشد که انسان در اختیار دارد یعنی اصل حیاتی اش، روح. با همین نگرش بر روی چند گلدان یونانی مخصوص خاکستر مردگان کبوتری در حال نوشیدن از ظرفی نقش شده که این ظرف نماد چشمه خاطره است. (LAVD,258) این تصویر وارد شمایل نگاری مسیحی شده است. چنانکه مثلا در حکایت پولوکارپوس قدیس شهید [حدود ۱۵۶_۷۰م ] تصویر کبوتری دیده میشود که از جسم این قدیس پس از مرگش خارج میشود.
بدیهی است که تمام این نمادگرایی منتج از زیبایی و شکوه این پرنده است بخصوص کبوتر سفید بدون لکه و آهنگ خوش بغ بغویش. در اینجا است که در زبان عوام و همچنین در زبان خواص، از زبان جاهلی و آرگوی پاریسی تا غزل غزلهای سلیمان، واژه کبوتر استعاره ای جهانی برای زن است.چنانکه دانیلو (DANS) به نقل از گرگوریس نیسایی می نویسد: هر چه روح به نور نزدیکتر شود زیباتر میشود و در نور به شکل کبوتری در می آید و شاید از اینجا است که عاشق، معشوق خود را روح یا کبوتر خود میخواند. به هر تقدیر کبوتر پرنده ای است بی نهایت اجتماعی که همواره بر ارزشهای مثبت نمادگرایی اش تاکید شده است. } (فرهنگ نمادها ژان شوالیه جلد چهارم مدخل کبوتر صفحات ۵۲۵ الی ۵۲۷)

پایان

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =