پیام های ناخودآگاه Subliminal messages

سلام

امروز قصد داریم در مورد موضوعی با عنوان “پیام های ناخودآگاه” یا “پیام های پنهانی”صحبت کنیم.

Subliminal messages

Message

که به فارسی همان پیام می باشد.

Subliminal

لغتا این  معنا را می دهد: غیر کافی برای ایجاد تحریک عصبی یا احساس،خارج از مرحله اگاهی،نیمه خوداگاه ،نا مرئی.و ما  در مجموع  اینگونه معنا می کنیم:”پیام های ناخودآگاه”یا “پیام های پنهانی”.

از اینگونه پیام ها امروزه بسیار استفاده می شود و البته اهداف گوناگونی مد نظر تولید کنندگان است.برای مثال آموزش انگلیسی در خواب از همین امور است.

نمونه دیگر استفاده از این پیام های پنهان برای تبلیغات است، همون طور که می دونید یک فیلم در واقع تعدادی عکس است که با سرعت نمایش داده می شوند که این کار باعث می شود ما تصور کنیم تصاویر حرکت دارند.برای تبلیغات به شیوه ی پنهانی یکی از این عکس ها را حذف می کنند و به جای آن عکس کالای مورد نظر خود را قرار می دهند ، در موقع پخش فیلم مغز شما متوجه عکس می شود ولی شما از آن غافل هستید  زیرا ذهن و ضمیر ناخودآگاه شما قادر است یک سیم ثانیه را درک کند ولی این مقدار تحریک عصبی برای شما ندارد و وارد مرحله آگاهی شما نمی شود تا شما عکس العمل داشته باشید، بعد تماشای فیلم وقتی شما به مغازه برای خرید کالا وارد می شوید  وقتی آن کالا را میبینید برای شما آشنا جلوه می کند و باعث می شود تا احتمال اینکه شما آن را بخرید زیاد شود.

اما استفاده از این پیام های پنهانی در اینگونه موارد شاید خطرناک نباشد اما متاسفانه استفاده از این روش محدود به این موارد نمی شود بلکه برای اهداف منفی از قبیل ترویج بی بندوباری و ترغیب به ابتذال نیز استفاده میشوند.

نمونه های  استغاده از پیام های پنهانی برای اهداف منفی بسیار در جامعه و دنیا رواج دارد که فقط شامل فیلم های سینمایی نیست بلکه شامل موسیقی ، اینترنت  ، نقاشی  و… نیز  می شود که مواردی را ذکر می کنیم.

مثلا در فیلم های سینمایی به جای قرار دادن تصویر یک کالا برای تبلیغ، تصویری مستهجن را قرار می دهند برای ترغیب افراد به سمت ابتذال .

در مورد موسیقی وضع شاید کمی پیچیده تر باشد ،.معمولا موسیقی را همه از اول به آخر گوش می دهند اما موسیقی را می توان بر عکس کرد و گوش داد، البته این کار نیاز به نرم افزار خاصی دارد و علاوه بر آن متخصص هم نیاز دارد،وقتی موسیقی های تند و نامناسب را که رواج زیادی هم دارند را عکس کنیم متوجه می شویم که خواننده افکار و عقاید خرافی و مبتذل را می خواند البته امکان دارد خود شاعر و خواننده و آهنگ ساز هم متوجه نشوند و این کارشان عمدی نباشد علت را  شاید بتوان اینطور جواب داد که  در اینگونه موسیقی ها نیت شیطانی و هوسرانی است و همین باعث می شود تا در عکس این موسیقی ها به طور آشکار عقاید شیطانی شنیده شود .اینجا یک سئوال مطرح می شود که چگونه عکس موسیقی بر ما اثر دارد در صورتی که عکس آن را گوش نداده ایم؟در جواب باید گفت :مغز انسان عضوی است که اطلاعات انسان درباره آن بسیار کم است و قدرت واقعی آن را دقیق نمی دانیماما بنابر ادعایی بعضی محققین مغز انسان قادر به درک عکس موسیقی می باشد و به همین علت هم بر ما اثر گذار است.

در مورد نقاشی به عنوان مثال می گوییم که در نقاشی ابتدا عضو تناسلی مرد یا زن را می کشند بعد به طرح دادن و مخفی کردن آن در نقاشی مشغول می شوند این نقاشی ها بیشتر برای کودکان استفاده میشوند و جامعه هدف، آنها هستند.

اما اینترنت ،در مورد آن از یکی از محققین در این ضمینه شنیده ام که وقتی شما به اینترنت متصل می شوید از اسپیکر های رایانه شما امواجی پخش می شود که ظاهرا شما آنها را نمیشنوید بلکه بر ضمیر ناخودآگاه شما اثر گذاشته و شما را ترغیب به ابتذال می کنند، یعنی شما را وسوسه می کنند که به سراغ عکس ها و فیلم های مستهجن بروید .

و موارد بسیار دیگری که ما از آنها مطلع نیستیم.

اما در پایان لازم است نکاتی را بیان کنیم که:

اولا اینگونه پیام ها فقط نوعی وسوسه هستند مانند وسوسه های دیگر شیطان، و این ما هستیم که تصمیم می گیریم چه کاری انجام دهیم و اراده در دست ماست.

دوما با ایمان قوی می توان جلوی همه ی قدرت های شیطان ایستاد وظیفه ما این است تا با توکل بر خدا و عمل به دستورات مقدس شرع خود را از همه آفات حفظ کنیم.ما مجبور به گوش کردن آهنگ های حرام نیستیم ، ما مجبور به دیدن فیلم هایی که فایده ای هم برای ما ندارند نیستیمو خلاصه چرا به راهی وارد شویم که از آن منع شده ایم ؟ چرا خود را به خطر بیندازیم؟ از عقل آک بند خودمان کمی استفاده کنیم تا بفهمیم که خدا خیر ما را می خواهد که بعضی امور را حرام کرده و الا هیچ فایده ای برای خدا ندارد و خدا بی نیاز مطلق است.

این مطلب را نیز بخوانید

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌..

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌.. سن، [المحاسن] عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *