برخورد چنگیزخان با تمدن آگارتا

{ برخورد چنگیزخان با تمدن آگارتا}

دانلود کتاب سفرنامه پلان کارپن

کتاب سفرنامه پلان کارپن (جیوانی د پیان دل کارپین) که در کانال دایره المعارف به اشتراک گذاشته شده است. کتابی فوق العاده در مورد تاریخ چنگیزخان و رسم و رسومات مغولان و تاتارها در آسیای مرکزی است. این کتاب جزو منابع دسته اول در مورد زندگی چنگیزخان و تاریخ مغولان است. پلان کارپن یکی از سفیران پاپ به خانات مغول در آسیای مرکزی بوده است که تقریبا دو دهه پس از مرگ چنگیزخان به خانات مغول سفر نمود. وی در کتاب خویش اشاره ای به برخورد چنگیزخان با مردمانی با تمدن پیشرفته و زیر زمینی را می نماید که چنگیزخان و سپاهیانش را _ظاهرا_ با فناوری پیشرفته ای که در اختیار داشتند فراری می دهند.
غیب گرایان و خفیه کاران غربی در قرن ۱۹ و اوایل قرن بیستم اعتقاد داشتند که این تمدن پیشرفته زیر زمینی که چنگیزخان با آن روبرو شد همان تمدن آگارتا در دل صحرای گُبی است.

{[چنگیزخان و سپاهیانش] از آنجا (قرقیزستان) به سوی خاور، دشت بزرگی گذر می کردند و به سرزمینی رسیدند و آنگونه که به ما گفته اند (مغولان به سفیر پاپ گفتند) در آن سرزمین با آنکه راه های زیادی داشت ولی ساکنین آنجا دیده نمی شدند. با وجود آن مغولان راه خود را می پیمودند تا اینکه به زن و مردی بر خوردند و آن دو را پیش چنگیز خان بردند. چنگیز خان از ساکنین این سر زمین جویاشد، آن دو پاسخ دادند که مردم اینجا در زیر زمینی که زیر کوه می باشد زندگی می کنند. چنگیز دستور داد که زن را نگه داشته و مرد را برای بردن پیغام نزد ساکنین بفرستند. پیغام چنگیز دستور بر تسلیم شدن مردم بود. مرد پیغام را نزد ساکنین برد. آنها پاسخ دادند که در فلان روز خود را تسلیم خواهند کرد. ساکنین آنجا پنهانی در زیر زمینها با خود تصمیم گرفتند که بر سر مغولان یورش برند. آنها در یورش خود گروہ زیادی از مغولان را نابود کردند. چنگیز و همراهان وی چون دیدند که نمی توانند کاری را از پیش ببرند و حتی توان تحمل صدای شدید 👈خورشید را ندارند. چون در آن سرزمین از خورشید هنگام بر آمدن صداهای گوش خراشی می رسید، و مغولان وادار می شدند که گوش خود را بر روی زمین نهاده و گوش دیگر را با دست به بندند. تا از صدای آن ناراحت نشوند. پس مغولان برای از دست ندادن نفرات خود بر این شدند که از آن سرزمین بیرون روند و چند نفری را که در راه دیدند با خود ببردگی بردند. زن و مردی را که در آنجا یافته بودند به مغولستان فرستادند و آنها تا پایان زندگی در آنجا ماندند. هر گاه از آنها می پرسیدند که چرا مردم سرزمینشان در زیر زمین زندگی میکنند. آنها پاسخ می دادند که در بعضی از فصلهای سال هنگام بر آمدن خورشید، چنان صدای ترسناک و سختی از آن می رسد که مردم توان تحمل آن را ندارند و دیگر آنکه مردم آنجا برای نشنیدن صدای خورشید همه گونه ابزار موسیقی را بکار می برند. }(کتاب سفرنامه پلان کارپن صفحات ۵۶ و ۵۷)

منبع: eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

توصیه هایی برای ایام حنوکا

{ توصیه هایی برای ایام حنوکا } شروع حنوکا جشن ملی (غیر دینی و غیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *