حنوکا و افزایش ظلمت ۱

حنوکا عید گشایش و افتتاح معبد و نور یا عید گشایش دروازه های جهان زیرین و افزایش ظلمت ۱

با توجه به اینکه از ۱۲ الی ۲۰ دسامبر یعنی از امشب عید خاخامی حنوکا شروع می شود. و ۹ شب و ۸ روز ادامه دارد .
و هفته پیش هم دونالد ترامپ رئیس جمهور صهیونیست ایالات منفصلهٔ آمریکا، قدس شریف را به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی اسرائیل اعلام نمود .
که مطمئناً این هم زمانی بی دلیل نیست . زیرا عید حنوکا در نظر کلیمیان عید 👈 گشایش معبد است .
به این مناسبت کمی دربارهٔ این عید و اعمال قبالیست های جحود و جادوی سیاهشان سخن خواهیم گفت .

ابتدا مدخل حنوکا را از کتاب دایره المعارف یهود ، یهودیت و صهیونیسم عبدالوهاب میسوری جلد پنجم صفحات ۲۸۷ و ۲۸۸ نقل می نماییم : 👇

{ عید حنوکا (گشایش معبد )

Hannukah

«عید حنوکا» معادل واژه عبری «حانوکه» و به معنای افتتاح و گشایش است . این عید که هشت روز ادامه می یابد از بیست و پنجم #کیسلو ( مصادف با دسامبر ) آغاز می شود و در سوم توت خاتمه می یابد . مناسبت تاریخی این عید در واقع ورود یهودای حشمونی (یا مکابی) به قدس و از سر گیری شعائر یهودی در معبد توسط اوست و به همین دلیل به این عید، افتتاح و گشایش گفته می شود .
می گویند که وقتی یهودا مکابی وارد معبد شد دریافت روغن مقدسی که مُهر کاهن اعظم بر آن زده شده ، تنها برای استفاده یک روز کافی است ، در حالی که بر اساس دستور تورات باید این روغن تا آماده شدن روغن جدید، هشت روز دوام یابد. این جا بود که معجزه ای روی داد و روغن شمعدان به جای یک روز به مدت هشت روز سوخت . به همین دلیل برای چنین روزی شمعدان نُه شاخه منورا ساخته شد . در شب اول یک شمع آن افروخته می شود و روز بعد، شمع دیگری روشن می گرد. و به این ترتیب تا روز هشتم تمامی شمع ها روشن می شود .در آخرین روز بخش هایی از سفر اعداد را می خوانند و سپس معجزه حنوکا در هنگام تلاوت عمیدا ، وصف می شود .
حاخام ها تصمیم گرفتند بخش هایی از سفر زکریا را بخوانند : «این است آن چه خداوند قادر به زروبابل می گوید : نه به قدرت ، نه به قوت ، بلکه به روح من » (۶/۴). حاخام ها بدین وسیله خواستند از اهمیت بُعد نظامی عید بکاهند و بر بُعد معنوی اش تأکید نمایند . البته امروزه تحت تأثیر صهیونیست ها _خصوصاً در اسرائیل _ عکس این عمل می شود ؛ زیرا آنها به شکل مبالغه آمیزی این عید را برگزار کرده ، بر بعد 👈ملی آن تأکید می کنند .
عید حنوکا در واقع از اعیاد ذکر شده در 👈عهد عتیق نیست و در گذشته از اهمیت چندانی برخوردار نبود. به همین دلیل به استثنای عید نصیب (پوریم) ، تنها عیدی است که کار کردن در آن حرام نیست . عید حنوکا در گذشته به شکل ساده ای برگزار می شد ؛ به این ترتیب که در روز اول یک شمع و در روز دوم دو شمع و به همین شکل تا هشت شمع روشن می گردید و پدر خانواده دعایی می خواند و افراد خانه سرود ساده ای را با هم می خواندند که در آن از خداوند تشکر کرده ، سلوکی ها را سگ می نامیدند (دقیقاً می گفتند : دشمنانی که پارس می کنند ) . کودکان نیز بازی ساده ای داشتند . روزهای عید حنوکا با سایر روزهای هفته فرقی نمی کرد . البته عید حنوکا به دلیل هم زمان شدنش با عید 👈کریسمس مسیحیان ، اهمیت فوق العاده ای یافت ؛ زیرا گروه های یهودی از فرهنگ پیرامون خود تأثیر می پذیرفتند . به همین دلیل این عید بی اهمیت به مهم ترین عید یهود و به پژواک کریسمس تبدیل شد ؛ زیرا منورا در برابر درخت کریسمس قرار می گیرد و به کودکان یهودی هدیه می دهند . این دو عید، کاملاً سکولار شده و مناسبتی برای شادی و تفریح تبدیل گشته است . عید حنوکا در تقلید از عید کریسمس تا آن جا پیش رفت که همه آداب و رسوم گذشته آن یعنی دعاها ، سرودها و بازی های سنتی کودکان از یاد رفت و درخت حنوکا به عنوان همتای درخت کریسمس مطرح شد . در میان یهودیان مسؤولیت توزیع هدایا با عمو ماکس _ همتا و معادل بابانوئل _ است . نکته جالب توجه این که اگر چه عید حنوکا ، هویت یهودی خود را کاملاً از دست داده است، ولی در عین حال آن را مهم ترین نشانه هویت یهودی می دانند .
عید حنوکا در اسرائیل به عنوان عیدی دینی ملی جشن گرفته می شود و در آن ، شمعدان ها در میادین عمومی شهرها روشن شده ، افرادی مشعل به دست در معابر عمومی به طور منظم و هماهنگ به راه می افتند و هزاران جوان در این مراسم به قلعه 👈ماسادا صعود می کنند. }

نکته : عید حنوکا در واقع همزمان است با پیروزی مکابیان بر حاکمان سلوکی فلسطین در حدود سال ۱۶۵ قبل از میلاد مطابق آنچه در تلمود آمده است وقتی حشمونائیم ( یا همان مکابیان) خواستند پس از مدت ها دوباره 👈معبد را بازگشایی کنند فقط توانستند به ظرف کوچکی از روغن که هنوز مهر کاهن اعظم را بر خود داشت و در نتیجه از ناپاکی به دور مانده بود ، دست یابند .

 

ادامه دارد…

منبع:https://eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

خاک شناسی معنوی ۸ – شب والپورگیس ۱

{خاک شناسی معنوی ۸ }        { شب والپورگیس ۱ } بسم الله الرحمن الرحیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *