حنوکا ۵ – جدید

{ قوانین حنوکا }

{ ۱ : از ۲۵ کیسلو به مدت ۸ روز جشن حنوکا برگزار می گردد. در این ایام مجالس عزاداری و تعنیت (روزه در آیین یهود) نمی گیرند و به زیارت قبور نمی روند . ولی قوانین عزاداری اجرا می گردد . در این جشن کارکردن مجاز می باشد . رسم است که زنان در نیم ساعت اول روشن نمودن چراغهای حنوکا کار نمی کنند.

۲ : چراغ حنوکا را نزدیک به در ورودی ساختمان از سمت چپ شخص وارد شونده قرار می دهند تا مزوزا ( مزوزا= طوماری از پوست حیوانات که آیه شمع و نام اعظم خداوند را بر روی آن می نویسند و بر ستون درهای خانه هایشان قرار می دهند.) که در سمت راست و چراغ حنوکا در سمت چپ فرد وارد شونده قرار گیرد . چراغ حنوکا را در ارتفاع ۲۴ تا ۸۰ سانتی متری از سطح زمین قرار می دهند. اگر چراغ را بالاتر از ۹/۶ متر از سطح زمین قرار دهد انجام وظیفه ننموده است.

۳ : شمع ها را از راست به چپ چیده و از چپ به راست (شمع جدید) روشن می نمایند. شب اول یک شمع روشن نموده و به ترتیب هر شب یک شمع اضافه می گردد.

۴ : درکنیسا در صورت حضور حداقل ۱۰ نفر (مرد یا زن بالغ) چراغ حنوکا را در سمت جنوب قرار داده و چراغ ها را از شرق به 👈غرب روشن می نمایند.

۵ : لازم است که چراغ یا شمع حنوکا حداقل به مدت ۳۰ دقیقه روشن بماند. بنابراین قبل از روشن نمودن آنها دقت نماید که روغن چراغ یا اندازهٔ شمع برای روشن ماندن به این مدت کافی باشد.

۶ : نمی توان چراغ حنوکا را پس از روشن نمودن جابجا کرد. بنابراین اگر صاحب خانه بیمار است و نمی تواند نزد چراغ حنوکا بیاید، می تواند در جای خود براخاهای(براخا = دعاها برکت ها) حنوکا را گفته و فرد دیگری به نیابت از او چراغها را در مقابل فرد بیمار کنار درب اتاق روشن نماید.

۷: ارجح است در صورت امکان چراغهای حنوکا را با روغن زیتون (مانند منورا ) روشن نمود.

۸ : زمان روشن نمودن چراغ حنوکا حدود 👈 15 دقیقه بعد ار غروب آفتاب می باشد و ابتدا تیفلای عرویت را خوانده و سپس چراغها را روشن نماید. با فرا رسیدن این زمان خوردن وعدهٔ غذای کامل (סעודה =شام ) و حتی شروع به آموزش تورا مجاز نمی باشد تا چراغها را روشن نماید . اگر به علتی در روشن نمودن چراغ حنوکا تأخیر کرد تمام شب تا قبل از سپیده صبح ( حدود ۱/۵ ساعت قبل از طلوع ) می تواند چراغها را با براخا روشن نماید ؛ ولی پس از آن چراغها را بدون براخا روشن نماید.

۹ : برای فرد نابینا، همسرش شمع های حنوکا را روشن می کند اگر مجرد است با پرداخت پول در خرید شمع حنوکای فرد دیگری شریک گردد.

۱۰ : فردی که در کنیسا بر چراغ حنوکا براخا گفته ، موظف به روشن نمودن چراغ حنوکا در منزل خود نیز می باشد و اگر فرد دیگری با او در خانه حضور ندارد فقط براخای «להדליק נר חנכה »(روشن کردن شمع حنوکا) را می گوید.

۱۱ : هر گونه استفاده از چراغ حنوکا طی سی دقیقه اول ممنوع می باشد.

۱۲ : در روز جمعه ، در صورت امکان ابتدا مینحای (نماز عصر یهودیان) جماعتی خوانده ، سپس چراغ حنوکا را (تقریباً یک ربع قبل از غروب آفتاب) روشن نموده و بعد خانم خانه شمع شبات را روشن نماید.

۱۳ : در پایان شبات ، در کنیسا ابتدا براخای شمع حنوکا را گفته و سپس مراسم هودالا ( قیدوش شب یکشبات) را انجام می دهند . ولی در خانه ابتدا هودالا ( دعای مراسم پایانی شبات که در آن برکت شبات را به کل هفته منتقل می نمایند ) گفته و سپس شمع حنوکا را روشن نماید.

۱۴: در هر شب شمع اضافه ای به نام «شماش» روشن نموده و در خارج ردیف شمع های حنوکا قرار می دهند تا اگر سهواً از نور چراغ ها استفاده نمود از نور شماش باشد.

۱۵: لازم است همهٔ افراد خانواده در هنگام براخا و روشن نمودن شمع ها در کنار آنها بایستند.

۱۶: پس از گفتن براخاها و روشن نمودن اولین چراغ ، متن «הנרות חללו » (این شمع ها) را بخواند می تواند روشن نمودن سایر چراغ ها را جهت تشویق و تربیت فرزندانی که به سن تربیت رسیده اند (بالاتر از ۶_۷سال ) بسپارد. }

( منبع : کتاب نیایش روزانه یهود صفحه ۳۶۹)

 

ادامه دارد …

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

دین مردم تمدن کارتاژ

دین مردمان کارتاژ ۳

{دین مردمان کارتاژ ۳} {اَستارته که در کتیبه های کارتاژ کمتر دیده می شود و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + دوازده =