خوراک و نوشیدنی جنیان

{امام شافعی روایت کند که مردی از انصار رفت که نماز خفتن بگذارد، جنیان کافر او را اسیر کردند و چند سال بر این بگذشت؛ و زڼ او را در مدینه به شوهری دیگر دادند. و در زمان خلافت عُمَربن الخطالب، آن مرد در مدینه پیدا شد. خلیفه از حال او پرسید. گفت: مرا جنیان ربودند و مدتی مدید در میان ایشان بودم؛ و طایفه ای از جنیان مسلمان به آن جنیان کافر که مرا اسیر کرده بودند غزا کردند و بر ایشان غالب گشتند، و مردم ایشان را اسیر کردند، و من در میان آن اسیران بودم، چون طایفه غازیان دانستند که من مسلمان ام گفتند تو را اسیر کردن و سبی نمودن حلال نیست. تو اگر می خواهی در میان ما باش، و اگر می خواهی تو را به وطن خود برسانیم. من اختیار وطن کردم. مرا به مدینه رسانیدند. خلیفه مرا از طعام ایشان پرسید. گفت: طعام ایشان باقلا است و هر چیز که نام خدا بر آن ذکر نکرده باشند. دیگر خلیفه از شراب (نوشیدنی های) ایشان پرسید. }

{ گفت شراب ایشان جدف بود. و در تفسیر جدف اختلاف است. بعضی گفته اند جدف 👈کف باشد چرا که آن را از آب جدف می کنند و از روی آن بر می دارند. و بعضی گفته اند نباتی بود که می برند و می خورند؛ و بعضی گفته اند هر ظرف آبی که سر آن نپوشیده باشند آن جدف باشد.}(حیات الانسان ترجمه حیات الحیوان میراث مکتوب ج ۱ ص ۲۰۵)

نکته ۱: اینکه مرد انصاری می گوید که جنیان طعامی را می خورند که نام خداوند بر آن ذکر نشده باشد. بدین خاطر است که وی در دست جنیان کافر اسیر بوده نه جنیان مسلمان!

نکته۲: غذا و نوشیدنی های ذکر شده شاید مورد علاقه طایفه کافری باشد که مرد انصاری را اسیر کرده اند نه همه جنیان.

نکته۳: علاقه طایفه جنیان کافری که مرد انصاری را اسیر کرده بودند به کف نوشیدنی بسیار جالب توجه است. هرگاه اکثر طوایف جنیان به این کف نوشیدنی ها علاقه داشته باشند و خوراکشان باشد ماجرا جالب تر هم می شود. زیرا ممکن است یکی از دلایل گازدار کردن نوشیدنی های تولیدی در جهان غرب (در شکل تولید کارخانه ای) بدین خاطر بوده باشد که این فرومایگان نیز از نوشیدنی های گازدار حظ خویش را ببرند.

منبع: eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

دلیل دخالت کشور امارات وتاثیر آن در کشورهای منطقه

 دلیل دخالت کشور امارات وتاثیر آن در کشورهای منطقه ✍🏻 مستش‍ـــــــار 📌📌امارات کیست که می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *