داود الروی یا مناخیم بن سلیمان ۲

پانزده سال پیش مردی به نام داود الرویی اهل حمدیه علیه پادشاه ایران قیام کرد. او نزد ربانی بزرگ و الی، رئیس دبیرستان گاون یعقوب در بغداد، درس خواند و نه تنها قوانین دین موسی و متعلقات آن، از جمله کتاب مقدس و تلمود را آموخت، بل که به علوم غیر دینی نیز پرداخت. عربی را به خوبی می نوشت و صحبت می کرد. هم ادبیات کلاسیک عرب را به خوبی می دانست و هم نوشته های بسیار مشکل و پیچیده، که اغلب اعراب از درک آن ها عاجز بودند، برای الرویی قابل فهم و آسان بود. او در این فکر بود که یهودیان هفتان را علیه ملت های دیگر وادار به جنگ کند تا سرانجام اورشلیم را بگیرند. با انواع تردستی ها و ترفندهایی که به کار می برد و نشانه هایی که از خود می داد، سعی داشت مردم را متقاعد کند که خداوند او را فرستاده تا یهودیان را از یوغ ملت های دیگر رها کند و به اورشلیم بازگرداند. همان طور که می دانیم عده ای به او ایمان آوردند، حتی عده ای او را «منجی ما» خطاب می کردند. وقتی پادشاه ایران از این واقعه خبردار شد. او را به نزد خود خواند. داوود بدون وحشت فرمان او را پذیرفت. پادشاه از او پرسید، آیا او پادشاه یهودیان است و هنگامی که الرویی جواب داد بله دستور داد او را بگیرند و به زندانی بیاندازند که مخصوص زندانیانی است که به حبس ابد محکوم شده اند. این زندان در طبرستان در کنار رودخانه ی بزرگ و معروف اوزون است. (احتمالا رودخانه قزل اوزون منظور است که تشکیل سفیدرود را می دهد و به دریای کاسپین می ریزد. زندان مزبور هم باید علی القاعده در گیلان زمین باشد) سه روز بعد از دستگیری، هنگامی که پادشاه با مشاوران خود مشغول شور بودند که چه مجازاتی برای کسی که علیه شاه قیام کرده است در نظر بگیرند، ناگهان داود که خود را بدون آن که کسی بفهمد از زندان آزاد کرده بود، در مقابل آن ها ایستاد. پادشاه پرسید چه کسی غل و زنجیر تو را باز کرد ? داوود جواب داد، فقط دانش و هوش و تدبیر خودم، نه من از تو وحشت دارم و نه از خدمت کارانت.
پادشاه دستور داد فوری او را دستگیر کنند ولی خدمت کاران با اطمینان گفتند  او را نمی بینند و فقط صدای او را می شنوند. دانش داوود پادشاه را غافلگیر و متعجب ساخت. اما داوود رو به او کرد و گفت : من به راه خود می روم ! پادشاه با مشاوران و خدمت کاران خود تا کنار رودخانه او را تعقیب کردند. داوود که به کنار رودخانه رسیده بود، دستمالی را روی آب پهن کرد. دستمال برای او به پُل تبدیل شد و از روی آن گذشت. خدمت کاران پادشاه سوار بر زورق به دنبال او رفتند اما نمی توانستند به او برسند. آن ها اقرار کردند ساحری مثل او دیگر وجود ندارد. با کمک خدایی که او خود را بنده و خدمت گزار او می دانست راه بیست روزه را در عرض چند ساعت پشت سر گذارد و همان روز به عمدیه رسید و ماجرا را برای کسانی که حیرت زده او را نگاه می کردند، تعریف کرد. و اما پادشاه ایران وضعیت را به اطلاع خلیفه ی بغداد، رساند و در انتها تهدید کرد که اگر ربانی بزرگ و رییس مدرسه مانع کارهای الرویی نشوند، تمام یهودیان امپراطوری خود را گردن خواهد زد. یهودیان ایران دچار وضعیت غم باری شدند. آن ها نیز دست به دامن ربانی بزرگ و سران مناطق یهودی نشین بغداد شدند، که مانع داوود شوند تا خون این همه افراد بی گناه ریخته نشود.
سرانجام نه به این اعتقاد و استدلال که هنوز زمان رهایی فرا نرسیده است و هنوز قدرت کافی برای پیروزی ندارند داوود را از تصمیم خود بازداشت و نه تذکرات تهدیدآمیز آن ها، نه اخطارهای زاخاهی رهبر یهودیان موصل و یوسف برهان الفلخ که یهودیان ایران از آنان نیز کمک خواسته بودند.
داوود از افکار شرورانه ی خود دست بر نمی داشت. در این زمان یک شاهزاده ی ترک به نام زین الدین، حاکم شهر و خادم مخلص پادشاه دست به کار شد. پدر زن داوود را نزد خود طلبید و به او وعده داد اگر داوود را مخفیانه از بین ببرد ده هزار سکه ی طلا پاداش خواهد گرفت همین طور هم شد. علی رغم کشته شدن داوود خشم پادشاه ایران نسبت به یهودیان از بین نرفت، مجبور شدند از ربانی بزرگ کمک بخواهند. او به نزد شاه آمد و برای همکیشان خود که جان شان در خطر بود وساطت کرد. پس از آن که ۱۰۰ قنطار طلا به خزانه ی شاهی تحویل داد پادشاه نرم شد. حالا دوباره آرامش به کشور بازگشته و خشم سلطان مدت هاست فراموش شده است. } ( کتاب سفرنامه رابی بنیامین تودولایی صفحات ۱۲۱ الی ۱۲۶)
نکته : هر چند که فقیر هنوز اطلاع دقیق ندارم که یهودیان در مافیای عتیقه دقیقا به دنبال چه کتاب و اشیایی می باشند. امّا احتمال بسیار دارد که به دنبال میراث این مرد (داوود الروی) باشند. حداقل رصدهای ما نشان می دهد که میراث این فرد برایشان بسیار مهم است.

ادامه دارد ….

منبع:https://eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =