روسیه خوب یا روسیه بد

روسیه خوب یا روسیه بد

*سایه نویس:همزمان با انتشار فایل محمدجواد ظریف که بخشی هایی از آن به موضوع روسیه پرداخته بود بحث اینکه ما با کدام روسیه مواجه هستیم در برخی محافل داغ شده است روسیه خوب یا روسیه بد؟ واقعیت این است که با فاکتورگیری از اظهارات غلط و سطحی نگرانه ظریف در مبحث چگونگی تعامل سردار شهید سلیمانی با روسیه باید گفت ما روسیه ای متفاوت از آنچه که در محافل راست روایت گری می شود مواجه هستیم.
*روسیه از ابتدا امر و قبل از آن در زمان حکومت شوروی روابط مستحکم و ویژه ای با اسرائیل داشته است. روابطی که هم اکنون ما در ارتباطات ویژه نتانیاهو و پوتین در قلب مسکو از آن مطلع هستیم و هیچگاه روسیه روابط استراتژیک و ویژه خود را در تعامل با رژیم اسرائیل به ایران نفروخته و نمی فروشد. که در یک مورد نمادین می توان به بمباران مقرهای ایرانی در حلب بعد از سفر قالیباف به روسیه و چند ساعت بعد از تماس تلفنی نتانیاهو با پوتین اشاره کرد. ایران از بدو امر به خصوص در برهه هایی که نزاع میان ایران و آمریکا رو به افزایش بوده است سعی در ایجاد روابط راهبردی با روسیه داشته است اما روسیه در این تگنا بیش از نگاه به ایران به عنوان یک همکار راهبردی سعی در وابسته کردن ایران به خود داشته است.
*این همکاری های راهبردی از طریق استفاده از فضای هوایی ایران برای هدف قراردادن نقاطی در سوریه و حتی استقرار برخی جنگنده ها در نوژه و برخی همکاری های امنیتی دنبال شد اما در واقعیت ما شاهد پیوند خاص راهبردی از سوی روسیه نبودیم. این در حالی است که سایه نویس مطلع است شخص پوتین در برخی پیام ها به مقامات دولتی در حاشیه برخی رایزنی ها مستقیما نسبت به تمایل برای وابسته کردن ایران به روسیه اذعان داشته است. بخش عمده ای از این وابستگی از طریق یک شکاف قدیمی در روابط ایران و آمریکا بوده است.
*نکته قابل توجه این است روسیه در حالی سعی در استفاده از این شکاف داشته که خود حاضر به برخورد ویژه ای با ایالات متحده در حمایت از ایران نداشته است و سیاست همیشگی این کشور دوری از هزینه سازی در برخورد با آمریکا بوده و می باشد و اساسا تمایلی به حفظ ایران به عنوان یک شریک راهبردی با قبول هزینه برخی فشارها از سوی ایالات متحده نداشته است و غالب حمایت ها با برآورد بدون هزینه بودن و یا نفع شخصی مانند مسئله سوریه برای تکتازی در حوزه انرژی و افزایش عمق نفوذ خود بوده است. در نهایت باید گفت روسیه میتواند در دیپلماسی و بیانیه خوانی های عمومی یک شریک و متحد محسوب شود اما در واقعیت میدان منطقه و جهان به زودی بیش از پیش وضعیت متفاوت خواهد شد.

منبع: eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

مشتقات تکمیلی فیلم و عکس – خاک شناسی معنوی ۹ – شب والپورگیس ۲

تصویر متعلق به جشن والپورگیس می باشد. {در اروپای مرکزی ظاهراً در شب والپورگیس، شب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *