صورت فلکی ذات الکرسی، تانیت و هرا

تصویر صورت فلکی ذات الکرسی (کاسیوپیا: Cassiopeia) ملکه نشسته بر کرسی از صورت های فلکی شمالی به نقل از کتاب صور الکواکب عبدالرحمن بن صوفی صفحه۷۷

گفته شد که مردمان‌باستان هرا را همتای تانیت می دانستند. همچنین گفته شد کهکشان راه شیری در اساطیر یونانی، شیر پستان هرا است.
نمی دانم چندنفر از خوانندگان آسمان شب را به درستی می شناسند. صورت فلکی ذات الکرسی درست در مسیر کهکشان راه شیری قرار دارد و پستان نقش این صورت فلکی درست در مسیر کهکشان راه شیری قرار دارد و می توان از این جهت این صورت فلکی را با هرا منطبق دانست زیرا در اسطوره آمده بود که کهکشان راه شیری، شیری است که از پستان هرا ریخته است.

به دو ستون کرسی تصویر صورت فلکی ذات الکرسی دقت نمایید. شبیه به دو ستون موجود در ستون سنگی یادمانی تانیت است. در آن ستون نماد تانیت با دستانی که برای دعا بلند شده است را بین دو ستون مشاهده می نمایید.

به شکل قرارگیری دودست ذات الکرسی دقت نمایید. کاملا شبیه به دستان رو به آسمان تانیت در ستون یادمانی است.

کف دست موجود در ستون یادمانی تانیت هم می تواند با کوکب کف الخضیب در نظر عرب منطبق باشد. 

 

تصویر صورت فلکی ذات الکرسی در آسمان شب که در مسیر کهکشان راه شیری قرار دارد.

بسیار محتمل است که ذات الکرسی، همان هرا همسر زئوس و همتای تانیت فنیقی کارتاژی باشد. هرگاه چنین باشد پستان این صورت فلکی درست در شکل دابلیو w مانند این صورت قرار دارد و با اسطوره ریختن شیر هرا همخوانی دارد. همچنین شکل دابلیو مانند این صورت فلکی حالت دستان رو به آسمان تانیت را نیز می تواند تداعی نماید. هر چند که قدما این صورت رو به گونه دیگری ترسیم می کردند.

{در اساطیر یونانی ذات الکرسی، کاسیوپیه نام دارد که همسر شاه قیفاوس پادشاه اتیوپی بوده است.
شاید همین مسئله باعث شود که عده ای از خویش بپرسند اگر صورت فلکی ذات الکرسی، کاسیوپیه است. پس چرا آن را هرا همسر زئوس می نامید?!
در پاسخ باید بگویم هر فردی که با اخترباستان شناسی و اسطوره شناسی آشنایی داشته باشد می داند که اکثر قریب به اتفاق صور فلکی آسمان شب در جهان باستان نظیر سومر و مصر با ایزدان و نامیرایان مرتبط می باشند. تنها در یونان است که گاه اینگونه نیست. هرودوت مورخ نامی یونانی در تاریخ خویش در اثر آشنایی با ملل مختلف و آیین ها و آداب و رسومشان }

تصویر قدیمی دیگری از صورت فلکی ذات الکرسی، در این تصویر دستان ذات الکرسی کاملا شبیه دستان تانیت کارتاژی می باشد.

{ بر بسیاری از آیین ها و باورهای یونانی تاخته و آنان را نادرست دانسته این را در داستان معبد هرکول در شهر صور نشان دادم هرگاه خواننده گرامی کتاب هرودوت را بخواند خود با این مسئله مواجه خواهد شد.
بعد حتی اگر هرا ذات الکرسی نباشد خود تانیت به اندازه کافی شباهت به ذات الکرسی دارد و قیفاوس را هم می توان همسر تانیت یعنی بعل هامون که بر کرسی نشسته دانست. قیفاوس در اساطیر به صورت مردی با ریش و تاج که گاه بر تخت شاهی نشسته به تصویر کشیده می شود. همین مشخصات را عینا بعل هامون نیز دارد. و اتفاقا جالب است که در اساطیر یونانی کاسیوپیه و قیفاووس با اتیوپی و آفریقا مرتبطند که این خود ممکن است ناشی از آن باشد که یونانیان اساطیر کارتاژهای آفریقا را با تواریخ شفاهی آفریقا درآمیخته و چنین معجونی را درست نموده باشند.
اما در مورد هرا و ذات الکرسی نیز باید اشاره بنمایم که علاوه بر اینکه کهکشان راه شیری درست در مسیر ذات الکرسی قرار دارد. یونانیان برای هرا صورت فلکی و یا کوکبی نمی شناخته اند. }

منبع: eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌..

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌.. سن، [المحاسن] عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *