عاشورا در وادی این موجودات ۱۷

عاشورا در وادی این موجودات ۱۷

{عالم الاسد ۱۰}

نکته ۱۸: شیران سنگی ایران به شیر سنگی همدان ختم نمی شود. مجسمه ای از شیر سنگی در قلعه شیر بیت، روستای شیر بیت از توابع شهرستان اهر در استان آذربایجان شرقی یکی دیگر از این شیران سنگی است. که قدمت آن ممکن است به دوران تمدن اوراتویی برسد. هر چند که عده ای آن را متاخر تر می دانند.
همچنین در تمدن ایلامی و در شهر شوش و شهرهای دیگر استان خوزستان نظیر ایذه و .. نیز شیران سنگی ای وجود دارد. همچنین در کاخ داریوش کبیر در شوش نیز تصویر شیری نر بر روی دیوار کاخ دیده می شود. با توجه به اطلاعات ما از الواح میان رودان و آشوری و هخامنشی و.. می دانیم که این شیران سنگی جنبه تزیینی نمی داشته اند. بلکه سمبل موجوداتی بوده اند که آن موجودات محافظ کاخ ها بوده اند. به طور کلی در دوران باستان بت های ایزدان مردمان تمدن های باستانی برایشان بسیار مقدس بودند و اعتقاد بر این بود که این ایزدان در بت های خویش تجلی می نمایند و به بتی که به صورتشان ساخته شده است. توجه ویژه دارند. موجودات ترکیبی ای که در کاخ های میان رودانی و آشوری و ایلامی و هخامنشی و … نیز وجود داشته اند. تماما موجوداتی بوده اند که وجود خارجی داشته اند و محافظ بودند و قابلیت مرئی شدن را در بعضی مواقع داشته اند. علی الخصوص در دوران کهن تر که مرزها باز تر از دوران متاخرتر مثل دوران هخامنشیان بوده است.
گستره پراکندگی شیران سنگی در جغرافیای ایران که این شیران کاملا شبیه به شیران اصلانی هستند (علی الخصوص شیر سنگی هگمتانه) به ما نشان می دهد که این شیران روزگاری برای مردمان فلات ایران کاملا شناخته شده بودند.

نکته ۱۹: در بخشی از رساله اسدنامه آمده است که هرگاه آفتاب در برج اسد باشد و ماه نیز در برج اسد باشد. شیر نری که رئیس گله است شکار شود. و سپس ذبح شرعی شود. و بهترین هنگام زمانی است که قمر در قلب الاسد باشد. و آنگاه پوست شیر کنده شود. و آنگاه در سال بعد یا سالهای دیگر دقیقا در هنگام قرار گیری … در قلب الاسد، بر روی پوست این شیر آیات قتالی از قرآن مجید، به وفق ۱۰۰ در ۱۰۰ در آورده شود. به طوریکه … باشد. این وفق باعث پیروزی در جنگ ها می شود و به سپاهیان صاحب این پوست که به صورت درفش در آید قوت قلبی چون شیر می دهد و به دشمنان هراسی چون برخورد با شیر درنده می دهد. و اینگونه پیروزی با صاحب این وفق خواهد بود.

ذکر عالم الاسد اینجا به پایان رسید. بخش عاشورا در وادی این موجودات یک قسمت دیگر دارد که ان شاالله بعدها بدان خواهم پرداخت که در واقع آخرین بخش پازل حضور موجودات دیگر در تاسوعا و روز عاشورا است.

تصویری بسیار کهن از شیر سنگی هگمتانه (همدان)

تصویر حال حاضر شیر سنگی در شهر هگمتانه (همدان)

{مجسمه شیر م که در نزدیکی معبد اینشوشیناک (از ایزدان ایلامی) پیدا شده است. این مجسمه احتمالاً همراه مجموعه شیرهای دیگری که غالباً از بین رفته اند نماد نگهبان دروازهٔ معبد بوده است. قرن ۱۲ قبل از میلاد } (کتاب شوش شش هزار ساله پی یر آمیه صفحه ۱۳۱)

{ شیری در حال عبور که سردر شمالی حیاط اول (شرقی) کاخ داریوش را تزیین می کرده است. آجر لعابدار از جنس سنگ شیشه با ملاط آهک. ارتفاع شیر ۱/۲۵ متر. }(کتاب شوش شش هزار ساله پی یر آمیه صفحه ۱۶۲)

شیر سنگی شهر هفشجان (هوشنگان) واقع در استان چهار محال بختیاری، شهرستان شهرکرد

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 3 =