عالم المسط ۴

۵: میدگارد یا سرزمین میانه جایگاه انسان ها است و تنها سرزمین قابل مشاهده در میان نُه عالم می باشد. بر اساس اساطیر نورس این سرزمین از به هم پیوستن اندام یمیر اولین مخلوق اساطیر اسکاندیناوی به وجود آمده است که پس از کشته شدن توسط اودین و براردانش از پیکر وی آسمان و زمین و کوه ها و دریاها و رودها بوجود آمدند. (چنین روایتی به روایت خلقت جهان از پیکر تیامت توسط مردوخ در اساطیر بابلی شبیه می باشد. از طرفی دیگر به روایت خلقت از پیکر کیومرث در اساطیر ایرانی نیز شباهت هایی دارد. )
میدگارد (زمین) در زیر آسگارد قرار دارد و به وسیله پل رنگین کمان به آسگارد متصل می شود ! در اساطیر اسکاندیناوی میدگارد (زمین) به شکل سرزمینی مدور و نسبتاً تخت ترسیم شده است. چنین شکل ترسیمی ای به اساطیر ایرانی بسیار شبیه است. زیرا در اساطیر ایرانی نیز زمین به شکل زرده تخم مرغ در درون تخم کیهانی می باشد و همانگومه می دانید زده تخم مرغ نه کروی است نه تخت !
میدگارد توسط اقیانوس عظیمی احاطه شده است که این روایت شباهت بسیاری به روایت دریای فراخکرد در اساطیر ایرانی دارد. در داخل آب های اقیانوسی که میدگارد را احاطه نموده است ماری عظیم الجثه به نام یورمونگاند قرار دارد و این مار آنچنان رشد کرده و بزرگ شده که دور تا دور زمین را فرا گرفته و سرش به دُمش رسیده است ! این روایت به کوه قاف در روایات اسلامی و البرزکوه اساطیر ایرانی بسیار شبیه است که دور تا دور زمین را فراگرفته است !
۶ : سوارتالف هایم که جایگاه زندگی دورف ها یا دووارف ها (که به آنها الف های تاریکی نیز می گویند ) می باشد.
دورف ها از نور خورشید بیزارند و قلمروشان در زیر زمین ها و لابلای سنگ ها می باشد. دورف ها موجوداتی زشت و دردسر ساز می باشند. از دید مردم اسکاندیناوی دورف ها بر روی انسان ها و سینه اشان هنگام خواب می افتد و خواب های آشفته را به آنان القا می نمایند (چیزی شبیه بختک در ایران)
دورف ها موجودات خودخواه و طماع و بدجنس هستند آنان معدنچی و آهنگران و صنعت گران قابلی هستند و توانایی جادو هم دارند و آنان حلقه جادویی اودین را که ظاهرا بازوبند بوده و باعث فرمانروایی اودین بر سایر عوالم شده را ساختند و نیزه اودین نیز توسط آنان ساخته شده است. (ماجرای حلقه اودین تا حدودی به داستان حلقه سلیمان نبی حشمت اللّه شبیه است و در داستان ارباب حلقه ها نیز که درون مایه موجودات آن از اساطیر نورس وام گرفته شده است نیز به حلقه اشاره شده است البته حلقه در آنجا بازو بند نیست بلکه انگشتری می باشد.)
عالم های زیرین :
۷ : موسپل هایم سرزمین هیولاهای آتشی است (چون جهان زیرین است با آتشفشان ها ارتباط دارد.) محل این سرزمین جنوب جهان ما می باشد. پادشاه این سرزمین سورت است که شمشیری از آتش دارد و همسرش سینمارا است. این سرزمین آتشی و گرم و سوزان مملو از گدازه ها می باشد.
۸ : هل هایم یکی دیگر از طبقات جهان زیرین است که دوزخ نوردیک نیز نامیده می شود سرزمین مردگان که همیشه سرد است و محل فرمانروایی ایزدبانوی هل است که دختر ایزد شرارت لوکی است. هیولایی مونث به نام آنگر بودا نیز در این عالم در فرمانروایی با هل شریک است.
کسی که وارد این سرزمین می شد حتی اگر جزء خدایان بود دیگر نمی توانست از آن خارج شود. (در اساطیر بابلی نیز ارشکیگل ملکه جهان زیرین می باشد. که این روایت ها بسیار به یکدیگر شبیه می باشند.)
هل هایم به نوعی دوزخ ارواح در جهان زیرین می باشد. رودی به نام رود گول دور این دوزخ ارواح را فرا گرفته و بدین خاطر کسی نمی توانست از آن خارج شود.
بهشت ارواح در اساطیر نورس والهالا نام دارد که در بخشی از سرزمین آسگارد قرار دارد. کشته شدگان در راه اودین و نیکان وارد این بهشت می شدند و این بهشت سگی نگهبان با نام گارم داشت ( وجود سگ در راه ارواح در اساطیر سایر ملل نیز مشاهده شده است و این را در دروس پیشین بررسی نمودیم)
۹ نیفل هایم به معنی جهانی از مه است و سرزمین تاریکی در دورترین مناطق شمالی است که از یخ و مه پوشیده شده است. نیفل هایم دارای ۹ رودخانه یخی است و سردترین و تاریک ترین مکان جهان است این سرزمین در زیر سومین ریشه درخت کیهانی ایگدراسیل قرار دارد و این سرزمین بر فراز چشمه ای به نام هورگلیمر قرار دارد که یازده چشمه به نام الیواگار از آن سرچشمه می گیرد. که این چشمه ها توسط اژدهای بزرگی با نام نیدهاگ محافظت می شود.
عزیزان توصیف ۹ عالم از اساطیر نورس به پایان رسید شما در سالهای اخیر در انبوهی از فیلم های هالیوودی نظیر ارباب حلقه ها و هابیت و ثور و وارکرافت و …و انبوهی از بازی های رایانه ای نظیر وارکرافت و کلش آف کلنز و ….روایت اساطیر نورس را ملاحظه نموده اید ! براستی چرا غربی ها این همه بر زنده نمودن یاد اساطیر نورس اصرار دارند?

پایان

منبع:https://eitaa.com/soltannasir

 

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =