عامل و عاملیت در علوم غریبه ۴

{عامل و عاملیت در علوم غریبه ۴}

{شمه ای از اسرار حرف جیم ۳}

تصویر تقریبی نشان دودمان جلالیان

اکثر مریدان و حتی مشایخ که خود جزو عوام هستند فکر می کنند که این جیم مخفف کلمه جلالیان است. اما همانگونه که گفته شد این جیم داستان ها دارد. 😊

 

وسط نشسته گرند لژ فری ماسونری (معادل پیرمغان در طریقه مهری) دو طرف وی دو تن از بزرگان ایستاده اند که خود به مثابه دو ستون بُعَز و یاخین هستند.
فرد زانو زده به احتمال زیاد ناظم جلسه (پیر دلیل) است.
دو فرد ایستاده را می توان به پیر دعا و پیر شهود در مراسم تشرف خاکساران نیز شبیه دانست. ایضا می توان فرد نشسته را به مثابه ایزد مهر دانست. و دو فرد ایستاده را دو ایزد رشن و سروش (همکاران مهر) در روز داوری.
به نظر می آید که شنل گرند لژ از پوست و پشم حیوانات درست شده است. و این پوست شنل تا روی صندلی امتداد یافته است و وی(گرند لژ) بر روی آن نشسته است. شاید بتوان آن را به مقام پوست نشینی در طریقه های درویشی شبیه دانست.

در بالا حرف G با اسپل بزرگ درون ستاره پنج پری نوشته شده که در مثلثی قرار دارد. G در این شکل نگارشی خود به ج رسم الخط عربی شباهت دارد.

 

این تصویر برای فهم بهتر مطلب طراحی شده است.
در مرکز دایره قطارکش قرار دارد. دور وی هفت دایره قرار دارد. هر کدام از مریدان پس از نوشیدن پیاله حقیقی از دست مرشد صاحب دم ( نه پیاله جعلی از دست مرشدی که خود اندر خم یک کوچه است) بر حسب استعداد وجودی خویش وارد یکی از این هفت دایره می شود.

🔸غیر ممکن نیست اما خیلی بعید است و کم دیده شده که فردی از دایره ای که ابتدا در آن ورود کرده ارتقا پیدا کند و به دایره بالاتر وارد شود.

تصویر صفای درویشی سردار سعید قاسمی (بلیغ علی، دُرعلی) با یوسفعلی میرشکاک (برق علی، که گُعده علی نیز خوانده می شوند) هر دو از دودمان جلالی و ارادتمندان جناب میر عبدل علیشاه خراسانی.

منبع: eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

سخنان جالب فرمانده سربازان روس

این ویدیو را ببینید… خیلی خیلی جالب است… حرف‌هایی که زده می‌شود عجیب و قابل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *