مازندران باستان کجاست۳

{مازندران باستان کجاست؟۳}

{مقدمه ۳}

عده ای دیگر از محققین نام مازندران را متشکل از کلمه‌《مز+اندر+ان》می دانند. مز به معنای بزرگ و اندر یا ایندرا نام یکی از ایزدان آریایی است که هندوان وی را پرستش می نمودند. ایندرا ایزد باران و رعد و برق است که با رنگین کمان نیز مرتبط است. چنانچه هندوان رنگین کمان را کمان ایندرا می نامند. (سانسکریت: indradhanus इन्द्रधनुस्) همچنین ایندرا کپا نیز معنی کمان ایندرا یا قوس قزح را می دهد. می توان کمان ایندرا را با نام واژه قوس (کمان) قزح در نزد اعراب جاهلی سنجید که بر طبق حدیث از شیاطین است. ایندرا که در هند روزگاری پادشاه خدایان بوده در آیین زرتشتی در نقش یک دیو شیطانی به نام اندر دیو ظاهر می شود که جزو کمالگان دیوان است. کمالگان هفت دیوی هستند که مقابل امشاسپندان قرار می گیرند. اندر دیو دشمن امشاسپند اردیبهشت است.

نکته۱: در اساطیر کهن ودایی دو گروه از ایزدان با نام اسوراها و دواها وجود داشتند که مورد احترام آریایی ها قرار داشتند پس از کوچ آریایی ها هندوها دواها را ایزدان مثبت و اسوراها را منفی و آریایی ها دواها را دیو و منفی و اسوراها را مثبت دانستند. اهورا مزدا یا هرمز رهبر اهوراها می باشد و میترا نیز جزو اسوراها یا اهوراهای بزرگ است. در طرف مقابل ایندرا و … جزو دواهای بزرگ هستند. اینگونه دو تمدن ایران و هند از یکدیگر جدا می شوند.

نکته ۲: اگر نام مازندران باستان با ایندرا مرتبط باشد آنگاه باید دید که در ناحیه مازندران باستان پرستش ایندرا رواج داشته یا خیر ؟! اصلا می توان شواهدی برای پرستش ایندرا در ناحیه آسیای مرکزی پیدا کرد؟ بنده فعلا شاهدی که مستقیما به نام‌ ایندرا در مناطق اویغور اشاره نماید نیافته ام. (البته در مدخل indra در ویکیپدیای فارسی اشاره ای به وجود نام ایندرا در ناحیه بین‌ازبکستان و تاجیکستان‌ شده) اما در فرهنگ عامه اقوام ترک زبان آسیای مرکزی شواهدی برای پرستش ایندرا یافتم که در ادامه نشان خواهم‌ داد : 👇

{غرش آسمان و آذرخش در فرهنگ و اساطیر ترکان

مظاهر طبیعی در نگاه اسطوره باوران مقدس شمرده می شدند. در نظر [مردمان] آلتای رعد و برق و درخشش آسمان به امر 👈اولگن ظاهر می شود. رعد و برق به تنهایی خود، 👈خدا بود! رعد و برق هراسناک، اما محبوب و مقدس شمرده می شد. آنگاه که خداوند ارابه اش را به شتاب می راند، [با ارابه ایندرا مقایسه شود ] صدای چرخها غرش آسمان را پدید می آورند. آذرخش نیز تیری است که خدایان به سمت شیاطین پرتاب می کنند!
زنان «اورن ها» و «غازان – قرقیز»، در آغاز فصل بهار با ظاهر شدن اولین درخشش و غرش آسمان، پیرامون چادرهایشان ظروفی از شیر و «قیمیز» (نوعی نوشیدنی سکرآور از شیر ترشیده ی مادیان) می گردانند و آیین نثار به جا می آورند. [با علاقه بیش از حد ایندرا به نوشیدن سومه سکرآور سنجیده شود] زنان «باشقورت» از ترکان مسلمان، با غرش آسمان، شیر، دوغ و مشروبات سپیدی چون آن را پوشانده و از نظر پنهان می کنند. در باور آنان تأثیر رعد و برق بر شیر و دوغ انعکاس می یابد!
اما «اوریان کیت»ها از رعد و برق نمی هراسند. آنان با غرش اسمان هیاهو کرده و آذرخش را فرا می خوانند.
«اویغورها» نیز فرود رعد و برق را خوش یمن می دانند. آنان هم با غرش آسمان هیاهو می کنند و آن را می خوانند و بر آسمان تیر پرتاب می نمایند. آنان سال بعد، در فصل پاییز به چراگاه اسبها، آنجا که رعد و برق فرود آمده جمع می شوند و گوسفندی قربانی می کنند و در آن مکان دفن می نمایند. آنگاه زن شامان الهی نامه ها می خواند و مردان سوارکار اطراف مدفن چند بار طواف می نمایند. }(کتاب اساطیر تورک پرفسور مراد اوراز ص ۳۴)

اما حال سراغ این برویم که اولگن کیست ؟
اولگن ulgen ایزد رعد و برق و یکی از سه یا چهار فرزند تنگری (رئیس مجمع ایزدان) است. اولگن با رنگین کمان نیز مرتبط است و ایزد حامی شمن های آسیای مرکزی می باشد. وی دارای ۷ پسر و ۹ دختر می باشد. دشمن وی ارلیک خان ایزد جهان زیرین است که از قضا برادر وی نیز می باشد. (به مدخل ulgen در ویکیپدیای انگلیسی مراجعه نمایید در کتب خویش مطلب مهمی درباره وی نیافتم. )

نکته۳: اگر نام مازندرران باستان با ایندرا ارتباط داشته باشد. آنگاه باید گفت که دیوانی نظیر دیو سپید و ارژنگ و پولاد دیو و .. جملگی ایندرا پرست هستند و حتی شاید بتوان گفت این دیوان که موجوداتی میرا و اتری هستند جزو لشکریان ایندرا هستند که موجودی نامیرا و اثیری و از ایزدان است.

در پایان این مقدمه باید بگویم نمی دانم که‌ کدام وجه تسمیه برای نام مازندران درست است. شاید هم هر دو وجه درست باشد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که در شاهنامه ظاهرا حکیم ابوالقاسم فردوسی وجه اول یعنی ماز اندرون را پذیرفته است.

ادامه دارد …

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

فیلم صعود ژوپیتر۱

تصویر پوستر فیلم هالیوودی صعود ژوپیتر 🔶فیلم صعود ژوپیتر با درون مایه ای کاملا گنوسی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 6 =