مازندران باستان کجاست۷

{مازندران باستان کجاست؟۷}

{اسپروز }

ملاحظه کردید که مازندران باستان بنا به دلایلی متقن خارج از فلات ایران بوده و بنا به نظر بسیاری از شاهنامه پژوهان با توجه به شواهد و قرائن در سمت شرق فلات ایران بوده است. آورده شد که بنا به دلایل و شواهد کوه اسپروز در سر راه ورودی مازندران باستان قرار داشته است. محققین در نشان دادن مکان کوه اسپروز حدس و گمان های بسیاری زده اند به آنچه در ادامه می آید توجه نمایید : 👇

{اَسپروز | aspruz ، یا اَسپروج، اَسپروچ، کوهی افسانه ای این کوه به گزارش بندهش ایرانی (ص ۷۲-۷۳)، یکی از بازوهای کوه آبرسین (ھ م) است که در بالای چینستان قرار دارد و به نوشته بندهش هندی (ص ۸۸)، بالای دریاچه چیچست (ارومیه) در آذربایجان است و در متن ترجمه یوستی (.p 14)، از چیچست تا فارس (زاگرس؟) امتداد دارد. در شاهنامه، اسپروز کوهی است در مازندران که کیکاووس هنگام لشکرکشی به مازندران، در دامنه آن خیمه زد (ص۱۳)
مآخذ بندهش، ترجمه مهرداد بهار، تهران، ۱۳۶۹ش؛ بندهش هندی، ترجمه رقیه بهزادی، تهران، ۱۳۶۸ش؛ شاهنامه، چ خالقی مطلق ج ۲؛
نوشته پرویز رجبی } (منبع: کتاب دایره المعارف بزرگ اسلامی مدخل اسپروز)

ملاحظه نمودید در بندهش ایرانی که متنی مفصل تر و مهم تر از بندهش هندی است. کوه اسپروز در بالای چینستان قرار دارد و ملاحظه نمودید که ناصرخسرو نیز یمگان در شرق افغانستان را نزدیک به مازندران می داند. همه این داده ها نشان می دهد که اسپروز اصلی کوهی در شرق فلات ایران بوده است. که دروازه ورود به مازندران باستان بوده است. خود واژه اسپروز از نظر لغوی معنای سپیدروز می دهد. (دهخدا) همچنین به کوهی بلند و رفیع نیز اشاره دارد (برهان قاطع) با توجه به اینکه مکان اسپروز اصلی در شرق فلات ایران بوده است و استاد مهدی سیدی فرخد آن را در کوه های قره قروم می داند. بنده نیز از نظر ایشان استقبال می نمایم و بالشخصه آن را با قله رفیع کوه k2 در رشته کوه های قره قروم منطبق می دانم. قله k2 را مردم محلی در پاکستان پادشاه سفید نیز می نامند که مرتفع ترین‌ قله رشته کوه قره قروم است. K2 پس از اورست بلندترین قله جهان با ۸۶۱۱ متر ارتفاع است و از نظر سختی صعود، صعب العبور ترین و سخت ترین‌قله جهان است و تنها کوهی است که هنوز سمت شرقی آن کسی نتوانسته به قله صعود نماید. این قله دقیقا در نزدیکی دروازه ورود به منطقه اویغورستان چین قرار دارد. و از این جهت می توان آن‌ را دروازه ورود مازندران یا ماز اندرون دانست.

اما پیشتر گفته شد که به نظر باطنی ما در سمت کوه های تیان شان هفت شهر دیوان و غولان وجود دارد که با طلسم بسته شده است. بنده این هفت شهر را که طلسم و بسته شده اند را با هفت کوهی که رستم در شاهنامه به آنها می رود و با دیوان در آنجا مبارزه می نماید اینهمان می دانم.
طبق آنچه از متن شاهنامه بر می آید تو گویی که در دوران رستم دیو سپید و دیوهای دیگر پرونده شان بالکل بسته می شود. اما طبق تمام داده های باطنی ما و تایید بعضی اساتید بخشی از این دیوها زنده اند. چنانچه پیشتر داستانی را از عنایت شاه قادری که مقام جنگلبان معنوی گیلان را دارد نقل نمودم که وی با دیوهای خاندان بید که در ناحیه ای نزدیک صومعه سرا و فومنات توسط شیخ عبدالقادر گیلانی طلسم شده بودند مبارزه میکرد. این دیوها توسط یکی از شیوخ قادری که ساکن خارج از کشور بود و اکنون دیگر زنده نیست به اشتباه آزاد شدند. شیخ مورد نظر برای تسخیر دیوها اقدام نموده بود اما با آن سن و سال نمیدانست موجودی که طلسم و دربند است اگر اقدام به تسخیرش نمایی ممکن است آزاد می شود تا بعد تسخیر شود و در واقع ایشان با عمل تسخیر این دیوها آنان را آزاد نمود. و این فاجعه توسط استاد عنایت شاه قادری تا حدی رفت و روب شد. دیوهای بید طبق گفته ایشان قصد داشتند بروند و پولادغندی دیو و لشکریانش را در مازندران آزاد نمایند اما آن زمان بنده فکر کردم مازندران همین مازندران امروزی است. اما اکنون مطمئنم که شمال اویغورستان است.

اما رستم پس از کشتن ارژنگ دیو و آزاد کردن کاووس و لشکریانش از مخفیگاه دیو سپید می پرسد آنان به وی می گویند که باید از هفت کوه بگذری که در سرتاسر آن دیوان کمین کرده اند تا به غاری برسی که مخفیگاه دیو سپید است. به ابیات شاهنامه در مورد هفت کوه و دیوهای مازندران توجه نمایید : 👇

{تو اکنون ره خانه دیو گیر
به رنج اندر آور تن و تیغ و تیر
مگر کرد باید بر هفت کوه
ز دیوان به هر جای کرده گروه
یکی غار پیش آیدت هولناک
چنان چون شنیدم پر از بیم و باک }

تصویر نقشه جغرافیای تاریخی شاهنامه به نقل از کتاب فرهنگ جغرافیای تاریخی شاهنامه نوشته مهدی سیدی فرخد
در سمت راست تصویر قسمت سبزرنگ نقشه می توانید ناحیه مازندران و گرگساران را بر طبق نظر جناب فرخد ملاحظه نمایید.

در پایان باید بگویم جناب مهدی سیدی فرخد مازندران و گرگساران را در جنوب اویغورستان می داند. بنده هفت شهر یا هفت کوه عالم دیوان مازندری را در شمال اویغورستان و نزدیک رشته کوه تیان شان ناحیه ای نزدیک به گرندکانیون می دانم.

 

کارتون سندباد که در آن یک دوال پای را نشان می دهد که از سندباد سواری می گیرد و سندباد با ترفندی باعث کشتن وی می شود.

 

مازندران کهن

 

نقطه قرمز در نقشه منطقه یمگان در افغانستان است.
خط صورتی مرز ایران فعلی و ناحیه خراسان است.
نقاط آبی نیز منطقه اویغورستان چین است که توسط کوه ها از سه طرف محصور شده است.
در ناحیه جنوب رشته کوه های قره قروم قرار دارد.
در سمت غرب کوه های هندوکش قرار دارد و در سمت شمال آن رشته کوه های تیان شیان قرار دارد. بنابراین اویغورستان شاید از آن جهت مازاندران (ماز اندرون) نامیده می شد که اندرون این شکاف ها و دیوارهای سنگی قرار داشته است.

مازندران 2

نقطه قرمز کوه k2 در مرز پاکستان و چین در رشته کوه های قره قروم است که مرتفع ترین قله جهان پس از اورست با ارتفاع ۸۶۱۱ متر است. کوه k2صعب العبورترین و کشنده ترین کوه جهان است و تنها کوهی است که از سمت شرقی آن فردی نتوانسته تا کنون به قله صعود نماید. این کوه به نظر همان اسپروز (سپیدروز) متون پهلوی و شاهنامه است. کوه k2 در نزد محلی ها پادشاه سفید نامیده می شود که به نظر با نام اسپروز مرتبط باشد.
رنگ سبز در نقشه ناحیه اویغورستان چین است.

کوه k2

تصویر قله کوه k2 بلندترین قله جهان پس اورست با ارتفاع ۸۶۱۱ متر در رشته کوه های قره قورم این کوه صعب العبورترین قله جهان از نظر صعود است. K2 را مردم محلی شاه سفید می نامند. K2 احتمالا همان اسپروز در شاهنامه است.

لینک توضیحات در ویکیپدیای فارسی و خبرگزاری تسنیم در مورد این قله : 👇

لینک ویکی پدیا

لینک تسنیم

ادامه دارد …

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

نامیرایی جسم در بعضی مکاتب باطنی ۴

{نامیرایی جسم در بعضی مکاتب باطنی ۴}  با وجود عدم شواهد کافی فقیر نیز این …

۱ دیدگاه

  1. تو الان داری میگی مازندران باستان توی شرق ایران بوده و شمال نبوده؟؟؟؟!!!!!نمیدونم شاید من بدبرداشت کردم اما اگه منظورت همین باشه واقعا برات متاسفم.معلومه که مازندرانی نیستی اگر مازنی بودی و از شهرتاریخی کجور دیدن میکردی میدیدی جایی به نام اسپیروز وجود داره که آثار تاریخی بسیار زیادی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *