مقابلۀ شدید وهابیت با گسترش تشیّع

مقابلۀ شدید وهابیت با گسترش تشیّع
مقابلۀ شدید وهابیت با گسترش تشیّع:هم اکنون در حدود چهل هزار سایت اینترنتیِ وهابیت علیه تشیع در حال فعالیت بوده و به شبهه فکنی و اهانت مشغولند. از ۱۸۰۰ شبکۀ ماهواره ای که در منطقه فعال هستند، ۳۰۰ شبکه تنها علیه تشیّع برنامه سازی می کنند*. وهابیون در سراسر جهان و کشورهای اسلامی شعبه و نمایندگی دارند (وهابیون امروز به لباس علمای اهل تسنّن درآمده و از جایگاه آنان در نشر افکار خویش کوشش می کنند و متأسفانه بین ۷۰ تا ۸۰ درصد از مساجد مسلمانان در جهان در دست مبلّغین وهابی است). وزیر اعلان و ارشاد عربستان سعودی اخیراً در مصاحبه ای اعلام کرد: « ما در طول ایام حج ده میلیون و ششصد و هشتاد و پنج هزار جزوه و سی دی و کاست به بیست زبان زندۀ دنیا، در اختیار حجاج بیت الله الحرام قرار دادیم».

*کانالهای ماهواره ایِ فارسی زبانِ لس انجلس اکثراً توسط وهابیت خریداری شده و یک فعالیت هماهنگ را علیه تشیّع آغاز نموده اند. مدیران و مجریان این شبکه ها اکثراً از اعضای افشا شدۀ تشکیلات ماسونی هستند.

نود درصد این جزوات و کاست ها و سی دی ها غالباً مطالبی علیه شیعیان بوده است که ایشان را مشرک و کافر و بدعتگذار معرفی می نماید*. وهابیون در موسم حج که هنگام گردهمایی مسلمانان جهان است، نهایت تلاش را در هجمه علیه تشیّع صورت داده و سخنرانانی می گمارند که بر مذهب الهی بتازند. وهابیون امسال در تلاش برای سست نمودن اعتقادات حجاج ایرانی، یک تلویزیون فارسی زبان نیز تأسیس کرده اند. اخیراً در همایش وهابیت در ریاض، مفتیانی چون شیخ عبداله بن جبرین، شیخ عبدالرحمان براج و شیخ صالح فوزان که از شخصیتهای طراز اول فقهی و سیاسی عربستان سعودی هستند رسماً از دولت این کشور درخواست کردند که نهایت فشار و خشونت را بر شیعیان اعمال نموده و از ورود ایشان به مساجد و مراکز دانشگاهی ممانعت به عمل آورد.

 

*در کشور پاکستان نیز شیعیان تحت فشار شدیدی به سر می برند که از ناحیۀ شبه نظامیان سلفی بر ایشان تحمیل می شود به طوری که شهر پاراچنار که مرکز ثقل شیعیان پاکستان می باشد حدود سه سال است که تحت محاصرۀ نظامی سلفیون قرار دارد. بیش از پانصد و پنجاه هزار نفر در این منطقه از امکانات اولیۀ زندگی محرومند و تا کنون زنان و کودکان بسیاری به علت نرسیدن غذا و دارو جان خود را از دست داده اند. انفجار بمب در مساجد شیعیان و ربودن ایشان و بریدن دست و پا و سر آنان از جنایات معمول شبه نظامیان سلفی در این کشور است. در پاکستان تنها در عرض یک‌سال، شصت عنوان کتاب با سی میلیون تیراژ علیه شیعه چاپ و منتشر گشت(مجلۀ تراثنا؛ شمارۀ۶،ص۳۲). وهابیون اخیراً هشت میلیارد دلار برای تبلیغ وهابیت در کشور مصر که در آن گرایش شدیدی به مذهب تشیّع پیدا شده است اختصاص داده اند. لازم به ذکر است که برخی از افراد سرشناس و حتی برخی از فرزندان شخصیتهای علمی- مذهبی این کشور به تشیع گرویده اند و مفتیان اهل سنّت این کشور در این زمینه اعلام خطر کرده اند. به گزارش خبرگزاری فارس، خبرگزاری عراقی براثا به نقل از کارشناسان مصری در رشتۀ تاریخ دانشگاه الازهر این کشور فاش کرد که عربستان سعودی طی سی سال اخیر بیش از ۸۶ میلیارد دلار برای ترویج وهابیت در این دانشگاه هزینه کرده است. در مراکش نیز از مدتها پیش موج گرایش به تشیّع برخاسته است و به سبب نفوذ جریان سلفی‏گری وهابی در این کشور دهها هزار تن از مستبصران مراکشی به دلیل گرایش به مذهب تشیع در شرایط بسیار بدی قرار گرفته اند. تشیع در کشورهای غرب آفریقا در حال گسترش است و هم اکنون تعداد شیعیان در این منطقه به هفت میلیون نفر رسیده است. وهابیون با نگرانی بسیار از این امر در صدد اجرای برنامه هایی برای مقابله با نفوذ تشیع در این منطقۀ غنی هستند. وهابیون در راستای «طرح ایجاد یک کمربند سلفی در جنوب ایران» با سوء استفاده از فقر موجود در استانهای جنوبی کشور، با سرمایه گذاری فراوان، تبلیغات گسترده و مهاجرتهای هدفمند سعی در تغییر بافت جمعیتی این منطقه دارند. وهابیون برنامه ریزی گسترده ای برای تبلیغ وهابیت در ایران انجام داده و در حال حاضر دانشجویان سراسر کشور را هدف گرفته اند.

عبدالمالک ریگی رهبر نظامی وهابیت ایران که معدوم گردید نیز در سخنرانیها و اطلاعیه هایش جنگ با شیعیان را از اصول مسلّم اسلامی شمرده و به پیروانش دستور قتل شیعیان را می داد.چنان که اشاره شد وهابیت نیز همانند متحد خود صهیونیزم، از گسترش تشیّع شدیداً احساس خطر نموده و آن را بزرگترین تهدید برای موجودیت خویش می داند. این نگرانی به حدی است که در جنگ ۳۳ روزۀ اسرائیل علیه لبنان، مفتیان عربستان؛ شیخ عبدا… بن جبرین (شخصیت شمارۀ دوی وهابیت عربستان)، شیخ عبدالرحمان البراج و… فتوا دادند که هر گونه کمک به سازمان حزب ا… و حتی دعا برای پیروزی آن حرام است (دولت سعودی در همکاریِ تنگاتنگ با غرب، در حال مبارزه با شیعیان در لبنان، عراق و یمن است).

وهابیون آمار دادند که تنها در کشور ایتالیا در طی یک دهه، پانصد هزار مسیحی و یهودی و بودایی و… را به مسلک وهابیت در آوردند. آنها مدعی اند که در یک دهه در آمریکای لاتین، چهار میلیون و پانصدهزار مسیحی و یهودی و… را وهابی کرده‌اند. ما چه کردیم؟ در خوزستان چه تعداد از جوانان وهابی شدند؟ در فلان دانشگاه چقدر تبلیغ وهابیت شد؟… تنها فرقه‌ای که در میان مذاهب اسلامی چیزی برای گفتن ندارد وهابیت است، ولی با زر و زور و تزویر فرهنگشان را در جامعه غالب می‌کنند…

*وهابیون از هنگام فروپاشی اتحاد شوروی، بر تبلیغ وهابیت در آسیای میانه و قفقاز و نفوذ بر این منطقه تمرکز نموده اند که این فعالیت به جنگ در جمهوری چچن انجامید. وهابیون اخیراً سه رهبر مذهبیِ مخالف وهابیت را در جمهوری اینگوش و دو مقام مذهبیِ متنفّذ را در جمهوری چچن و ایالت داغستان روسیه ترور کرده اند. رومن سیلانتیف، اسلام‏شناس مشهور در برنامۀ «دین و جهانِ» رادیو روسیه اظهار داشت: «تا به حال پنجاه رهبر روحانی اسلامی در شمال قفقاز به دلیل مبارزه با وهابیت کشته شده اند». لازم به ذکر است که وهابیون و صهیونیستها با نفوذ در برخی از مراکز قدرت در جمهوری آذربایجان که ۹۵ درصد مردم آن شیعه هستند، شروع به تخریب مساجد شیعیان به بهانه های مختلف کرده اند.

در پاکستان، سه میلیون طلبۀ وهابی برای نشر فرهنگ وهابیت دوره می‌بینند. در افغانستان، یازده هزار مدرسه در سال ۱۳۸۳ ساخته‌اند که هفتاد هزار طلبۀ وهابی، فقط در افغانستان دوره می‌بینند. قبلاً یک‌سری از طلبه‌های اهل سنّت یا معلمین را از استانهای شرقی و جنوبی به مدینه منوّره می‌بردند و در دانشگاه اسلامی مدینه آموزش می‌دادند… اخیراً عربستان سعودی برای اینها در امارات، مدرسه علمیه‌ای با گنجایش دوازده هزار طلبه ساخته است که مرتباً جوانان را از ایران، پاکستان، افغانستان و تاجیکستان به امارات می‌برند و دوره‌هایی به آنها آموزش می‌دهند و یک ریش وهابی هم برایشان درست می‌کنند و پول‌های کلانی در اختیارشان قرار می‌دهند و اینها را برای تبلیغ، به شهرها و روستاها می‌فرستند(عربستان سعودی ۴۰۰ مدرسۀ وهابی در کشور یمن تأسیس نموده است.).اگر می‌بینیم که وهابیت در گوشه و کنار جهان فعالیت می‌کند و برخی از جوانان‌ را فریب می‌دهد نه از این باب است که چیزی برای گفتن دارد بلکه به سبب خالی بودن عرصه‌های بین المللی از فرهنگ شیعه است.دکتر عصام العماد در «المنهج الجدید…فی الحوار مع الوهابیین» می نویسد: «اگر ما فرهنگ تشیّع را در عرصۀ بین المللی به صورت شفاف و بدون هیچ گونه تنشی معرفی کنیم، جوانان اهل سنّت و وهابی با آغوش باز به سوی آن سرازیر می‌شوند». وهابیون رسماً اعلام کرده اند: «شبکه‌های ماهواره‌ای شیعه، خطرناک‌تر از بمب هسته‌ای است».

*علیرغم فعالیت شدید و سرمایه گذاری عظیم وهابیت در امر تبلیغات و انفعال جامعۀ تشیّع در این زمینه، مذهب شیعه در حال گسترش است و این امر خود به تنهایی دلیلی بر اصالت آن است. جوانان اهل تسنن و وهابی دیگر حاضر نیستند اعتقادات پدران و علمای خود را چون مصادیق آیۀ شریفۀ «و اذا قیل لهم تعالوا الی ما انزل اللّه و الی الرسول قالوا حسبنا ما وجدنا علیه آبائنا»، بدون دلیل بپذیرند. هنگامی که آنان فرهنگ تشیّع و وهابیت را بررسی می کنند، بر اساس آیۀ شریفۀ «الذین یستمعون القول فیتّبعون احسنه…»، فرهنگ تشیّع را انتخاب می کنند. به عنوان نمونه، ادریس الحسینی که یک پژوهشگر توانمند مراکشی است می گوید: من تصمیم داشتم در دفاع از معاویه و یزید کتابی بر ضد تشیّع بنویسم. پس از بررسیِ منابع تاریخی و تفسیری و کلامی و… دریافتم که آنچه در منابع اهل سنت آمده بیشتر بیانگر حقانیت شیعه است. آقای الحسینی پس از پایان مطالعاتش کتابی نوشت با عنوان: «و لقد شیّعنی الحسین(ع)» که تحت عنوان «حسین(ع) مرا شیعه کرد» به فارسی ترجمه شده است- از منبع.

آنچه که در روح فرهنگ تشیع است عبارتست از بازگو کردن معارف نورانی اهل بیت(س)و این همان تعبیر امام علی بن موسی الرّضا(ع) است که فرمود:«اگر مردم زیبایی‌های کلام ما را درک نمایند، از ما تبعیت خواهند نمود».لذا ما بارها گفته ایم که هرگونه اهانت به مقدسات اهل سنت علاوه بر گناه نابخشودنی، خیانتی به تشیع است.امام صادق(ع) فرمود: «…تعامل من با اهل سنّت این‌گونه است که اگر مریض شوند به عیادتشان می‌روم و اگر از دنیا بروند به تشییع جنازه‌شان می‌روم و…». فحش و توهین و ناسزا، کار کسی است که حرفی برای زدن ندارد.

در هر جامعه‌ای که فرهنگ شیعه در آن نفوذ کرده، بلافاصله تفکّر وهابیت آغاز به فعالیت کرده است. یکی از دوستان ما که پانزده سال است در کانادا زندگی می‌کند چندی قبل به من گفت: یک روز یکی از مبلّغین وهابی آمده بود نزد ما و گفت: ما سه چهار سال فعالیت می‌کنیم تا یک یهودی و مسیحی را مسلمانِ وهابی کنیم. همین مسلمان وهابی دو جلسه در کانون شیعه می‌نشیند و شیعه می‌شود. شما چه می‌کنید که در دو جلسه زحمت سه سالۀ ما را بر باد می‌دهید؟…

*در خود عربستان سعودی که مهد وهابیت است اینها موفقیت نداشته‌اند. امروز کلمۀ وهابی واژه ای تنفّر زا شده است و خود وهابی ها می‌گویند به ما سَلَفی بگویید. منظور از سلف نزد وهابیت، صحابه اند یعنی افرادی چون معاویه، مروان، عمرو عاص و… . (بر اساس آمار، جمعیت سلفی‌ها در عربستان حداکثر ۲۰ درصد است در حالی که آمار شیعیان ۲۲ درصد می باشد.اخیراً شیعیان عربستان تحت فشار شدیدی قرار گرفته اند. در پی اهانت نیروهای وهابی مستقر در مسجدالنّبی به شیعیان در سال گذشته و جرح و قتل شماری از ایشان، ناآرامی هایی در مناطق شیعه نشین بروز کرد که منجر به بستن پنج مسجد شیعیان در شهر الخبر شد).

در هر هفته، ده بیست نفر یا در بعضی از هفته‌ها بیش از سی نفر به بنده مراجعه می‌کنند و رسماً به مذهب اهل بیت(س) مشرّف می‌شوند. در حدود چهل روز پیش یک آقایی از لندن آمده بود که ۲۵ سال مبلّغ بهائی بود و تحت تأثیر صحبت‌های ما در ماهواره به مذهب شیعه گروید.

دکتر ناصر قِفاری در رسالۀ دکترای سه جلدی خود به نام «اصول مذهب الشیعه الاثنی عشری» که کتاب درسی دانشگاه بین المللی مدینه است می نویسد: اخیراً عدۀ زیادى از اهل سنّت به مذهب شیعه گرویده‏اند و اگر کسى کتاب «عنوان المجد فى تاریخ البصره و نجد» را مطالعه کند به وحشت مى‏افتد که چگونه برخى قبایل عربى به صورت کامل مذهب شیعه را پذیرفته‏اند.اینها این چنین اعلام خطر می‌کنند ولی متأسفانه ما نتوانستیم آن گونه که زیبندۀ فرهنگ و مکتب ماست از فرهنگ شیعه دفاع کنیم. ..

* بیش از پنج هزار تن از علما و اساتید دانشگاهها و شخصیتهای علمی اهل سنت و وهابی تا کنون به آئین تشیّع گرویده اند (و برخی از ایشان کتابهای ارزشمندی در حقانیت تشیع نوشته اند) که شرح حال ایشان در کتاب «موسوعه من حیاه المستبصرین»(در ۱۴ جلد- تا کنون) گرد آمده است(اما هرگز یک عالِم شیعه از تشیّع خارج نشده است). دلیل عمدۀ گرایش اهل تسنن به مذهب تشیّع، بی اعتمادی نسبت به احادیث صحاح ستۀ اهل سنّت(که عصمت پیامبر اسلام را زیر سؤال برده و مخالف با کتاب و سنت است)می باشد. عقیدۀ تجسیم(جسمانیت حق) نیز که در احادیث کتابهای صحیح بخاری و صحیح مسلم و دیگر منابع اهل سنت وجود داشته و عمدتاً از کانال یهود وارد فرهنگ اهل سنت شده است(اسرائیلیات) موجب وهن شدید اسلام و سوء استفادۀ یهودیان و مسیحیان در هجمه علیه اسلام گردیده است. در این صحاح مقدس، مطالبی بسیار موهن(شبیه مطالبی که در تورات محرّف در مورد انبیای الهی وجود دارد) دربارۀ پیامبر اسلام(ص) وجود دارد(البته اقدامات تروریستهای سلفی نیز در گرایش جوانان اهل سنّت به تشیّع بی تأثیر نیست).لازم به ذکر است که افسانۀ جعلی «غرانیق» که مبنای کتاب «آیات شیطانی» قرار گرفته است از برخی از همین منابع اخذ شده است. راوی این داستان بی اساس که شواهد متقنی بر بطلان آن دلالت می کند محمدبن کعب قرظی(متولد سال چهلم هجری) از نسل یهودیان مسلمان شدۀ بنی قریظه بوده که به فرمان خداوند توسط مسلمانان قلع و قمع شدند.احمد ماهر کارشناس علوم قرآنی مجمع پژوهش‌‌های اسلامی مصر اعلام نمود که کتاب صحیح بخاری مشتمل بر احادیث نادرست زیادی است که مغایر با قرآن کریم می باشد. برخی از مفتیان وهابیت چون عبدالمحسن عبیکان نیز اخیراً به این امر اذعان نموده اند.

در موسسۀ مرکز الأبحاث العقائدیه در قم کتابهایی را که به زبانهای فارسی، عربی، اردو، انگلیسی و آلمانی علیه تشیع نوشته شده بود را شمردند و مجموعاً پنج هزار عنوان کتاب شد. در حدود ۷۰ ٪ از این تعداد کتاب توسط وهابیون و ایادی ایشان نوشته شده است. در ۲۶ سال اخیر، حدود سه برابر این چهارده قرن، علیه شیعه کتاب نوشته شده است و این نشانگر هجمۀ سنگین و وسیع مخالفان فرهنگ تشیع است که از گسترش آن به وحشت افتاده‌اند. یکی از اساتید دانشگاه مدینۀ منوره به نام دکتر غُنِیْمان صراحت دارد: «نحن الوهابیین علی یقین بأن المذهب الإثنی عشری هو الذی سوف یجذب إلیه کل أهل السّنه و کل الوهابیین فی المستقبل القریب… ما وهابیان یقین داریم تنها مذهبی که در آیندۀ نزدیک تمامیِ اهل سنت و وهابیت را به سوی خود جذب می‌کند، مذهب شیعۀ اثنی عشری است».[

* شیخ یوسف القرضاوی، رئیس اتحادیۀ جهانی علمای مسلمین در یک سخنرانی پس از هجمه علیه مذهب تشیع، به جامعۀ اهل سنت هشدار داد و گفت: من دریافته ام که کل کشورهای عربی از مصر و سودان و الجزایر و مغرب و… گرفته تا کشورهایی چون مالزی و اندونزی و… در برابر فرهنگ تشیّع شکست خورده و تسلیم آن شده اند.شایان ذکر است که فرزند شیخ القرضاوی به نام عبدالرحمن به مذهب تشیّع گرویده است.

از این رو، اینها با تمام توان به میدان آمده‌اند و از همه ظرفیتهای اینترنتی و ماهواره‌ای و انتشاراتی بهره می‌گیرند تا بتوانند فرهنگ تشیّع را در عرصۀ بین المللی مخدوش نمایند (راز پیشرفت دین بی اساس وهابیت تا به امروز، تنها سرمایه گذاری و برنامه ریزی بوده است). کلیۀ شبهات موجود در این پنج هزار عنوان کتاب، از مرز هشت هزار مورد تجاوز کرده است…تخریب و القاء شبهه، ساده است. چه بسا فردی بتواند در پنج دقیقه، دهها شبهه مطرح کند و چه بسا پاسخ‌گویی به یک شبهه، دهها ساعت وقت نیاز داشته باشد.من هشدار می دهم که اگر ما در این عصر یک واجب فوری و عینی داشته باشیم، آن عبارت است از پاسخگویی به تهاجم وهابیت بر ضد شیعه و متأسفانه ما در این زمینه قدم های مثبتی برنداشته ایم.

یکی از روش‌های جدید تبلیغ وهابیت، انتشار مطالب ضد شیعی از علمای شیعی است و در این دو سه دهۀ اخیر، خیلی روی این مسئله سرمایه‌گذاری کرده‌اند. شما اگر برنامه‌های شبکه‌های وهابیِ صفا و وصال و نور را به مدت یک هفته دنبال کنید می‌بینید که یکی از حسّاس‌ترین مطالب‌شان این است که بعضی از علمای شیعه، علیه شیعه حرف زده‌اند. مثلاً روی دکتر موسی موسوی، نوۀ مرحوم سید ابوالحسن اصفهانی(ره) سرمایه‌گذاری‌ زیادی در سایت‌ها و ماهواره‌ها و کتابها‌یشان کرده‌اند. وی کتابی نوشت به نام «الشیعه و التصحیح». وهابیون این کتاب که سراسر اهانت، افتراء و تهمت علیه شیعه است را در ده میلیون نسخه چاپ کرده و در کشورهای اسلامی به رایگان توزیع کردند. وهابیت از این دکتر موسی موسوی یک بت ساخته ‌است. یکی از مراجع عظام به من ‌گفت: «موسی موسوی در زمان شاه، شراب‌خواری و زناکاری اش و رفتن به کاباره‌ها و نزدیکی‌اش با ستاره‌های سینمایی نقل مطالب روزنامه‌ها بود». حتی ایشان به بعضی از رقّاصه‌های مشهور که با هم بودند چک داده بود و از ایران فرار کرد و چکش هم برگشت خورد و در روزنامه‌ها هم منتشر شد. یکی از آقایان هم گفته بود: «حتما ایشان می‌دانست پولی که به اینها می‌دهد حرام است، لذا چک بِلا محل صادر کرده بود!».(*همکاری وی با وهابیون و نوشتن کتاب برای آنها نیز انگیزۀ مادّی داشت. وی از این راه مبالغ هنگفتی به جیب زد).این شخص هفت هشت سال پیش در اثر افراط در شرب خمر در عربستان به درک واصل گردید. حالا ببینید که وهابی‌ها، امروز هاله‌ای از قداست در اطراف این شخص کشیده‌اند و وی را به عنوان یک روشنفکر شیعه معرفی می‌کنند!… الان اینها از سید ابوالفضل برقعی، یک بت ساخته‌ و او را آیت ا… العظمی معرفی می‌کنند و هر روز نوارهای وی را در شبکۀ نور پخش می‌کنند و شبکه‌های عربی هم با زیرنویس عربی پخش می‌کنند، با این ‌که سوابق ایشان کاملاً واضح و روشن است*…یکی از دوستان نزدیک ایشان، جناب آقای حسینی ورجانی به خود من می گفت که: «در همان بیماری که از دنیا رفت، ما به عیادت او رفته بودیم و ایشان وصیت‌نامه‌اش را برای ما خواند و گفت من شیعی هستم و معتقد به امامت و عصمت دوازده امام هستم و اشتباه کرده بودم».

*وی به سبب اهانت به آیت ا… بروجردی(ره) مجبور به ترک قم شده و از آن پس آغاز به تبلیغ علیه تشیّع نمود.

خدا را شاهد می گیرم که اینها در میدان گفتگو اظهار عجز می کنند؛ روزی در کنار بیت الله الحرام، مفتی اعظم عربستان، شیخ عبدالعزیز آل شیخ که فرزند بنیان‌گذار وهابیت و از نوادگان محمدبن عبدالوهاب است را دیدم و درخواست پاسخ به چند سؤال کردم. ایشان آدرس و تلفن دفترش در طائف را به ما داد. ما به دفتر ایشان رفتیم. یکی از اساسی‌ترین سؤالاتی که من پرسیدم و ایشان نتوانست پاسخ دهد، بحث توسّل بود. از وی پرسیدم: چرا شما توسّل را شرک می دانید؟ پاسخ داد: زیرا نوعی بت‌پرستی است. گفتم: خداوند توسّل به پیامبر اکرم(ص)را امری مشروع دانسته است:«وَ لَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جَاءُوکَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَ اسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّابًاً رَحِیمًاً…و اگر هنگامی که بر خویشتن ظلم کردند، نزد تو می آمدند و از خداوند طلب آمرزش می کردند و رسول برایشان طلب آمرزش می نمود، خداوند را توبه پذیر و مهربان می یافتند».[ برادران حضرت یوسف (ع) از پدر درخواست می کنند:«قَالُوا یَا أَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا…گفتند ای پدر برای گناهان ما طلب آمرزش نمای». حضرت یعقوب(ع) به آنان نگفت که شما مشرک شده‌اید و بروید خدا را بخوانید. بلکه فرمود:«سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَکُمْ رَبِّی».ایشان گفت: این مربوط به زمان حیات پیامبر است و هنگامی که پیامبر از دنیا رفت، توسّل هم تمام شد. اگر توسّل به پیامبر کار درستی است، چرا بعد از دفن پیامبر یک نفر از صحابه نیامد کنار قبر پیامبر متوسّل شود؟ گفتم: شیخنا، از شما عجیب است. صدها روایت در کتابهای شما هست که صحابه کنار قبر پیامبر اکرم(ص) می‌آمدند و متوسّل می‌شدند. گفت: یک مورد را بگویید. گفتم: بلال بن حارث، صحابۀ پیامبر اکرم(ص) در زمان قحطی در دورۀ عمر بن خطاب کنار قبر پیامبر اکرم(ص) می‌آید و می‌گوید: «مردم از قحطی از بین رفتند. از خداوند طلب رحمت فرمای». ایشان گفت: این روایت ضعیف است. گفتم: دو نفر از استوانه‌های علمی و رجالی شما بر صحیح بودن این روایت شهادت داده‌اند؛ ابن حجر عسقلانی در کتاب فتح الباری فی شرح صحیح البخاری؛ جلد۲، صفحۀ۴۱۲ و ابن کثیر دمشقی در کتاب البدایه و النهایه؛ جلد۷، صفحۀ۱۰۵ می‌گویند: روایت صحیح است. ایشان گفت: آن کتابها را برای من بیاورید. ایشان هم مانند بن‌باز نابینا بود. کتاب را آوردند و برای ایشان خواندند. ایشان شروع کرد به شرح مبانی شرک و توحید و… . در این حال یکی از همراهان وی گفت: ای شیخ، ایشان می‌گوید که ابن حجر و ابن کثیر روایت را صحیح می‌دانند، شما اگر می توانید در صحّت روایت مناقشه کنید، نه این که بحث را منحرف کنید. ما این مناظره را ضبط کرده و در سایت خود قرار داده‌ایم. در تاریخ هر چه جلوتر می‌رویم بر رسوایی وهابیت افزوده می‌شود. چند روز قبل یکی از عزیزان از کویت با من تماس گرفت و گفت: بسیاری از اساتید و مبلّغان وهابی در اینجا علیه وهابیت موضع گرفته‌اند. یکی از اساتید دانشگاه که قبلاً مروّج سخت‌کوش وهابیت بود در جلسۀ درس گفت: ما شرم می‌کنیم که بگوییم پیش از این مروّج وهابیت و تابع امثال بن‌باز و دیگران بوده ایم…».

*وهابیت امروز در حال انشعاب به دو جریان تجدیدنظر طلب و سلفی است. امروز تجدیدنظر طلبان وهابی چون شیخ حسن بن فرحان مالکی در کتابهایی چون «داعیه و لیس نبیاً» عقاید وهابیت را شجاعانه به نقد می کشند.

منبع:پرسمان دانشجویی

این مطلب را نیز بخوانید

کشته شدن ۱۰۰ دانشمند مبارزه با ایدز

🤔 حالا میتوانیم حدس بزنیم که چرا ۱۰۰ دانشمند مطرح مبارزه با ایدز کشته شدند… …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − ده =