نظریه هارتلند (قلب جهان)

تصویر سر هالفورد جان مکیندر(۱۸۶۱_۱۹۴۷) نظریه پرداز بزرگ جغرافیای سیاسی (ژئو استراتژیست) سلطنتی انگلستان. وی بنیانگذار نظریه هارتلند (قلب جهان) است.

{به دیده مک ایندر در روی کره زمین تنها یک توده عظیم وجود دارد: مجموعه اروپا – آسیا – آفریقا، که آن را «جزیره جهانی می نامند و مرکز و منطقه مهم آن همان «نافستان» است، یعنی 《قلبی》، تقریبا منطبق با محل پروس، لهستان و روسیه. مک ایندر بدین ترتیب به فرمولی می رسد گرانبار از پیامدها برای ناسیونال سوسیالیسمی که در _آلمان در_ راه است: «کسی که اروپای شرقی را در دست دارد نافستان را در دست دارد و کسی که نافستان را بدست دارد بر جزیره جهانی حکم می راند؛ کسی که جزیره جهانی را در دست دارد به جهان حکم می راند، یعنی همه دنیا، سراسر زمین و اقیانوس ها، این فرمول گیرائی است که شخص را در زمینه تاریخ اروپا بر پایه عوامل جغرافیائی به تأمل می خواند و به گمان مک ایندر این درسی برای قدرت های دریایی است. ولی بدیده ژنرال کارل هاوسهوفر این درس دیگری می آموزد: آلمان باید به قله ای که هرگز نرسیده بر شود، یعنی ابرقدرت دریائی تجارتی و نظامی گردد. هیتلر در مقام صدارت عظمی از این نکته غافل نخواهد بود و نخستین همتش ایجاد یک ناوگان مدرن برای رایش سوم است، که هیچ گونه تناسبی با سواحل محدود آلمان ندارد. لزوم فتح تمامی سواحل بالتیک تا روسیه، و نیز لزوم دستیابی به سواحل فرانسه و بلژیک، برخاسته از همین اندیشه است. }(سالکان ظلمات ص ۸۱)

لینک توضیحاتی درباره حدود منطقه پروس

لینک مطلب

در توضیحات دانشنامه ویکیپدیا نوشته شده که منطقه پروس در برهه ای از تاریخ تحت سیطره شهسواران تُتُنی بوده است. که بنا به بعضی نظرات هیتلر و حزب نازی میراث دار شهسواران تتنی بوده اند.
بنا به تحقیقات ما کشور لهستان تنها از جنبه جغرافیای سیاسی و نظریه هارتلند برای حزب نازی مهم نبوده بلکه بخشی از میراث شهسواران تتنی در این کشور مدفون بوده که نازی ها به دنبال آن نیز بودند و هنوز هم بازماندگان نازی ها و باطن گرایان روسی که پشت ملی گرایان روس هستند هر دویشان به دنبال این میراث باطنی می باشند.

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌..

اگر دجال را درک را کند‌‌.‌‌‌.. سن، [المحاسن] عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ عَنِ الْمُفَضَّلِ بْنِ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *