گل زنبق

تصویر خیالی iris ربه النوع رنگین کمان در اساطیر یونان. گل زنبق را هم ایریس می نامند زیرا وی ربه النوع گل زنبق نیز می باشد.
{ایریس در اساطیر یونان پیک خدایان و به خصوص پیام آور زئوس و هرا بود. او زنی هم مقام با هرمس بود. همچون هرمس بالدار سبک پا و تیزتک بود؛ نیم چکمه یی بالدار بر پا و کادوسه یی به دست داشت. روپوشی به رنگ رنگین کمان به بر داشت و در هوا ره می سپرد. ایریس نماد رنگین کمان و به ترتیبی کلی رابط میان زمین و آسمان و میان خدایان و آدمیان بود. ایریس در تئوگونی هسیودوس به عنوان دختر تاوماس (شگفتی) و الکترا (کهربا) معرفی شده و این موضوع بعضی از مفسران را بر آن داشته که ایریس را نماد و حامل سیاله ی روحی از خاستگاه الهی بدانند. ایریس (زنبق) گلی بهاری است. در ژاپن آن را تصفیه کننده و محافظت کننده می دانند. برگهای ایریس (شوبو) در حمام گذاشته می شود (برای حفظ جسم در مقابل اثرات زیانبار بیرون و برای جلوگیری از آتش سوزی). به همین منظور گاهی گیاه ایریس (زنبق) را بر پوشال خانه ها می کارند. ژاپنیها در ۵ می حمام‌ زنبق می گیرند تا از تمام الطاف آن در طول سال بهره مند شوند}(فرهنگ نمادها شوالیه ج ۱ ص۳۱۶)

تصویر نماد معروف پادشاهان فرانسه و فلورانس که به نماد گل زنبق تفسیر شده است. (برگرفته از کتاب فرهنگ نگاره ای نمادها در هنر شرق و غرب ترجمه رقیه بهزادی صفحه ۲۹۱)
به شباهت نماد زنبق با نماد انجمن مخفی 👈دیر صهیون دقت نمایید.

{اصل و منشا نشان معروف پادشاهان فرانسه و شهر فلورانس به شکل نامشخص، نامشخص است. این علامت شاید یک شیوه نقشپردازی شده سه گل زنبق یا شاید از نوک سلاحی مانند نیزه سه شاخه شیوا مشتق شده باشد. اگر این علامت صورت یک گل باشد روزگاری نماد زندگی به شمار می رفت. در هنر عیسوی ممکن است جای سوسن را به عنوان گل اصلی مریم عذرا بگیرد. در منظره عید تبشیر، نوک عصای جبرئیل را نشان می دهد. (در نقاشی خیالی وگرنه ارتباطی با این ملک مقرب ندارد. فقیر) نقش زنبق در ۱۱۴۷ به عنوان علامت سلطنت 👈فرانسه اتخاذ گردید و نشان مقدسان بعدی و دارای خون سلطنتی، یعنی لویی نهم و لویی اهل تولوز شد. نشان شارلمانی(متوفی در ۸۱۴) و زنوبیوس اسقف فلورانس زنبق بود.}(کتاب فرهنگ نگاره ای نمادها در هنر شرق و غرب ترجمه رقیه بهزادی صفحات ۲۹۱ و ۲۹۲)

تصویر نماد انجمن مخفی دیر صهیون تاریخ تاسیس ۱۰۹۹ میلادی

تصویر گل زنبق را در این نماد مشاهده می نمایید. گل زنبق در لاتین ایریس iris نامیده می شود که نام ربه النوع رنگین کمان در اساطیر یونان است.
جالب است که لئوناردو داوینچی عضو مهم انجمن مخفی دیر صهیون، خود نقاش بزرگی بوده است. علم الالوان و رنگ آمیزی و جلوه گری توسط رنگ ها با ربه النوع رنگین کمان ایریس ارتباط دارد و لئوناردو داوینچی در این علم استاد مسلم بود.

تصویر پرچم کشور فرانسه در زمانِ بوربن ها که قبل از انقلاب فرانسه بود و بعد مدت کوتاهی از ۱۸۱۵ تا۱۸۳۰
آن گلهای زرد رنگ وسط پرچم هم 👈گل زنبق می باشند که نماد خاندان سلطنتی فرانسه است.

پ ن:این پرچم در بخش تصاویر «پرچم فرانسه» در ویکی پدیای فارسی موجود است.

تصویر گل زنبق سفیدرنگ فلورانسی Iris florentina نوعی گل شکوفه سفید از Iris germanica است. این گیاه به عنوان یک گیاه زینتی در مناطق معتدل تقریباً در سراسر جهان کشت می شود. Iris florentina یک گیاه چند ساله از جنوب اروپا ، عمدتاً ایتالیا (از جمله شهر فلورانس) و فرانسه است. (منبع ویکی پدیای انگلیسی مدخل https://en.m.wikipedia.org/wiki/Iris_florentina)

پ ن : انجمن مخفی دیر صهیون هم که تصویر زنبق را در نشان خویش دارد. هسته اولیه اش در فلورانس و جنوب ایتالیا و شرق فرانسه و البته کوه کرمل در فلسطین اشغالی شکل گرفت.

نکته: لئوناردو داوینچی دانشمند و نقاش و گیاه شناس بزرگ که از اعضای این انجمن مخفی بود در فلورانس تحصیلات خویش را گذرانده بود.

صویر آیریس iris ربه النوع رنگین کمان و گل زنبق (iris) با دو جام در دست و گل های زنبق بنفش رنگی که در پایین پای وی قرار دارند.

اووید شاعر رومی می گوید پس از اینکه رومولوس جاودان شد و به مقام ایزدان ترقی یافت. همسرش هرسیلیا هم از ایزدان در خواست کرد که تا بتواند یکبار دیگر در کنار شوهر باشد. جونو (جونو همسر ژوپیتر معادل رومی هرا همسر زئوس است) دعای او را شنید. و ایریس را نزد او فرستاد. ایریس هرسیلیا را تنها با انگشت خویش لمس نمود و او را جاودانه نمود.

ایزدبانوی ایریس پیام آور ایزدان و همتای مونث هرمس می باشد. وی بیشتر در خدمت هرا همسر زئوس می بوده است. همچنین وی ساقی ایزدان نیز بوده است و برای ایزدان شهد و نوشیدنی آماده می کرده است.
همچنین ایریس ابرها را با پارچ خویش سیراب می نموده است.

تصویر کارت اعتدال از کارت های اصلی تاروت (کارت شماره ۱۴)
در این تصویر موجودی که به ظاهر فرشته می باشد را مشاهده می نمایید با جامی که جام دیگر را پر می نماید که کاملا مشابه با تصویر ایریس ایزدبانوی رنگین کمان در اساطیر یونانی می باشد.
گل زنبق زرد رنگی در سمت چپ وی قرار دارد که خود یادآور ایریس می باشد !!! ظاهرا ما در این کارت با آیریس ربه النوع رنگین کمان و زنبق مواجهیم.

نکته: در تصویر مشاهده می نمایید که فرشته (در واقع آیریس نه فرشته) با جامی، جامی دیگر را پر می نماید. به نظر فقیر احتمالا این عمل نماد چرخه باران می باشد. یا شاید دو جام نمادی از آب و قطرات باران موجود در جو برای ایجاد رنگین کمان باشد.
می دانیم که رنگین کمان هنگام هم زمانی بارندگی و طلوع خورشید و یا اندکی پس از قطع شدن بارندگی و طلوع خورشید ایجاد می شود. در این هنگام قطرات باران موجود در هوا به مانند منشور عمل می نماید و نور خورشید را به صورت هفت رنگ (رنگین کمان)در سوی مخالف خورشید نشان می دهد. (به محل قرار گیری خورشید در نقطه مقابل فرشته در کارت اعتدال دقت نمایید)

منبع:eitaa.com/soltannasir

این مطلب را نیز بخوانید

پیدایش دانش نجوم

پیدایش دانش نجوم مؤلف: بارتل.ال واندروردن مترجم: همایون صنعتی‌زاده ناشر: دانشگاه شهید باهنر (کرمان) کتاب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =